Taipei Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 - 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Taipei’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Tayvan’nın başkenti olan Taipei eşsiz güzellikleri, müzeleri bölgenin en gözde mekânları arasında yer almaktadır. Sizin için Taipei’de gezilecek yerleri ise aşağıda detaylı açıkladık.

Taipei Gezilecek Yerler

Taipei, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Taipei geziniz sırasında özellikle görmeniz gereken yerler arasında National Chiang Kai-shek Memorial Hall, Longshan Temple, Natioanal Palace Museum, Taipei Fine Arts Museum, Shung Ye Museum of Formosan Aborigines, Dalongdong Baoan Temple, National Museum of History, National Taiwan University, Spot - Taipei Film House, 228 Peace Park gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

National Chiang Kai-shek Memorial Hall

liberty-square-665907_960_720.jpg

Chiang Kai-shekUlusal Parkı’nın içerisinde Chiang Kai-shek mezarı bulunmaktadır. Chiang Kai-shek Ulusal Parkı, Tayvan’ın eski devlet başkanı Chiang Kai-shek adına inşa edilmiştir. Alan içerisinde ayrıca konser salonu ve ulusal tiyatro salonu bulunmaktadır. Ayrıca her sabah Chiang Kai-shek anısına düzenlenen töreni de ziyaret edebilirsiniz. Chiang Kai-shek Ulusal Parkı size çok farklı güzellikteki görüntüler yakalayabileceğiniz bir alan sunmaktadır.

Chiang Kai-shek Ulusal Parkı içerisinde düzenlenen etkinliklerden hoşlanmayanlar ise parkın içerisindeki o eşsiz yeşillik ile bulaşabilirler. Parkın içerisindeki etkinlikler sabah 08.00 saatlerinde başladığı için bu aralıkta parkı ziyaret etmeniz daha uygun olacaktır. Ama dinlenmek ve kitap okumak için gitmek isteyenler ise sabah saatlerinin dışında herhangi bir saati tercih etmelidir.

Longshan Temple

taipei-1901202_960_720.jpg

Longshan Temple yani Longshan Tapınağı Tayvan tapınaklarının en önemlisi arasında yer almaktadır. Tapınak Wanhua bölgesinde yer alır. 1738 yılında inşa edilmiş olan tapınak, Merhamet Tanrıçası’na ibadet etmek amaçlı hediye edilmiştir. Fakat bir takım doğal afetler sonucunda ciddi zarar gören tapınak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar inşa edilmeye başlanmıştır.

Her kuşaktan insanın buraya gelerek dua etmesi tapınağın bilinirliğini de arttırmaktadır. Tapınak otantik ve ruhani özellikleri ile ziyaretçileri en çok etkileyen turistik mekânlar arasında yer almaktadır. Budistler buraya gelerek gelecekleri hakkında din insanlarından bilgi almaktadır. Bu şekilde kiminle evleneceklerini ve kaç çocukları olacaklarına dair bilgiler alırlar. Ziyaretçiler tapınağı saat 05.00 – 22.00 arasında ziyaret edebilirler.

National Palace Museum

plaque-992339_960_720.jpg

1965 yılında kurulan Ulusal Saray Müzesi, merkezin dışında yeşillikler arasına inşa edilmiş bir müzedir. Müzede Çin kültürüne ait yaklaşık 650.000 adet tarihî Çin objesi ve sanat eseri bulunmaktadır. Çin’in tarihi ile yakından ilgilenen ziyaretçilerin kesinlikle bu müzeye uğramalarını tavsiye ederiz. Ulusal Saray Müzesi, Shilin bölgesinde bulunmaktadır.

MRT hattı ile Shilin bölgesinden Ulusal Saray Müzesi’ne ulaşmanız oldukça kolaydır. Çoğu yönlendirmeler İngilizce olduğu için ulaşım araçlarını kullanırken pek zorlanmayacaksınızdır. Yetişkinler için NT$ 250 olan otobüs ücreti, öğrenciler için NT$ 150 olarak belirlenmiştir. Ayrıca hafta içi her gün açık olan müzeye giriş saatleri değişmektedir.

Taipei Fine Arts Museum

Taipei-Fine-Arts-Museum.jpg

Zhongshan bölgesinde bulunan Taipei Fine Arts Museum, 1976 yılında ziyaretçilere açılmış olan bir müzedir. Taipei’de bulunan en önemli müzelerden birisi olan Taipei Fine Arts Museum, yaklaşık 5.000 parçanın üzerinde birçok sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserlerin birçoğu ise 19., 20. ve 21. yüzyıla ait eserlerden oluşmaktadır. Taipei Expo Park’ın içinde bulunan müzenin binası da görülmeye değerdir.

Taipei Fine Arts Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler MRT otobüs hattı ile ulaşımlarını gerçekleştirebilirler. Pazartesi günü kapalı olan müzeye, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve pazar günleri saat 09.30 - 17.00 arasında ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun haricinde cumartesi günü ise müze, saat 09.30 - 21.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Müzeye giriş ücreti ise yetişkinler için NT$ 30, indirimli NT$ 15 olarak belirlenmiştir.

Shung Ye Museum of Formosan Aborigines

Shung Ye Museum of Formosan Aborigines adlı müze, 1994 yılında özel olarak açılmış bir müzedir. C.F Lin tarafından kurulmuş bu müze, birçok farklı grubun bir arada yaşamasını destekleyen bir projeye yardım sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bir aradalık kavramının önemine vurgu yapan C.F Lin, kendisine dair en özel parçaları da bu müzede sergilenmek üzere hediye etmiştir. Aborjin kültürüne ışık tutan bu müzeyi Taipei’ye gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bir dönem Taipei’de yaşayan toplumlarla ilgili birçok kaynağa ışık tutan bu müzede, ilkel kabilelere ait fotoğraf, resim ve sanat eseri bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olan bu müzeyi, haftanın diğer kalan günlerinde ziyaret edebilirsiniz. Müzenin açılış ve kapanış saatleri ise 09.00 – 17.00 arasındadır. Müze için ödemeniz gereken giriş ücreti ise NT$ 100 - NT$ 150 arasındadır.

Dalongdong Baoan Temple

gautama-buddha-3153309_960_720.jpg

1742 yılında ahşaptan inşa edilen Dalongdong Baoan Temple, Tayvan halkının en önemli ibadethanelerinden birisidir. Tayvan tarihi boyunca birçok yıkım ve onarım gören Dalongdong Baoan Temple, 2003 yılında tekrar inşa edilmiş ve UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Taocu gelenekte inşa edilmiş bu yapı, Baoshing Dadi’ye adanmıştır. Tapınak harika mimarisiyle görenleri ilk andan itibaren etkilemektedir. Tapınağın kapılarının yanında bu kapıları koruyan tanrıların resimleri bulunmaktadır.

Dalongdong Baoan Temple, daha çok Baosheng festivalleri ile bilinmektedir. Her yıl 14 mart tarihinde gerçekleştirilen bu festivale Asya’nın farklı ülkelerinden birçok katılımcı gelmektedir. Tayvan kültürünü yakından tanıyabileceğiniz bu festivalde, opera gösterileri, danslar, antik Çin müzik aleti eşliğinde konserler ve çeşitli gösteriler görebileceğiniz başlıca etkinlikler arasında yer almaktadır. Tatilinizi bu döneme getirirseniz bu eşsiz festivali yakalayabilirsiniz.

National Museum of History

National-Museum-of-History-5.jpg

Zhonzheng Caddesi üzerinde bulunan National Museum of History, Tayvan’ın en ünlü tarihi objelerini bulabileceğiniz eşsiz bir müzedir. Çin hükümetinin de izni ile bütün önemli eserler Tayvan’daki National Museum of History müzesine taşınmıştır. 1955 yılında kurulan National Museum of History binası, ilk kurulduğunda botanik bahçesi olarak adlandırılmış bir yıl sonra da National Museum of History adını almıştır.

Az bir alana sahip olmasına rağmen oldukça görkemli bir şekilde inşa edilmiş olan müze, hem batı hem doğu motiflerini bir arada barındırması ile de dikkat çekmektedir. Müze, 2002 yılında Micheal Graves tarafından tekrar restore edilerek halka açılmıştır. Müzede genel olarak bulunan parçalar Cilalı Taş Devri’nden ve Çin tarihinden kalma parçalardır. Pazartesileri kapalı olan müze salı gününden pazar gününe kadar 10.00 - 18.00 saatleri arasında açıktır.

National Taiwan University

campus-820881_960_720.jpg

Tayvan’ın en kaliteli eğitimini veren National Taiwan University, Tayvan’ın güneyinde bulunmaktadır. Üniversite’nin kampüsünde birçok kitapçı ve kafe ile beraber bir de çay bahçesi bulunmaktadır. Birçok otobüs hattının durak olarak kullandığı bu üniversiteyi ister otobüs beklerken ister bir çay içmek ve dinlenmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca üniversitenin içerisinde çeşitli kıyafetler satan tezgâhlar da açılmaktadır.

Üniversitenin yakınında şehrin en önemli dondurmacı dükkânları ve fırınları bulunmaktadır. Ayrıca yine bu bölgede satılan Ding Gua Gua tavuğunu denemenizi tavsiye ederiz. Ding Gua Gua ile beraber Tayvan’da yapılan tatlı patatesi de yanında muhakkak denemelisiniz. Oldukça farklı iki tat olan bu karışım, birbirine fazlasıyla uyum sağlamaktadır. Oldukça hareketli olan üniversite çevresi birçok farklı şey arayan kişiler için keşfedilmesi gereken önemli yerlerden birisidir.

Spot - Taipei Film House

1997 yılında açılmış olan Spot - Taipei Film House, Tayvan kültürünü tanıtmak amacıyla kurulmuştur. 88 oturaklı sinema salonu sadece Tayvan filmlerini değil, Asya başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden filmlere gösteriminde yer vermektedir. Burada bulunan C25 Coffee Shop Espresso kahvesini buraya geldiğinizde muhakkak denemelisiniz.

Pazartesi – pazar arası her gün açık olan sinema salonunu ziyaret etmek isteyenler, saat 11.00 – 00.00 arasında sinema salonunu ziyaret edebilir. Ayrıca daha fazla bilgi almak için sinemanın sitesini de ziyaret ederek gün içerisinde gösterilecek filmleri takip edebilirsiniz. Aylık programı takip etmek isteyenler şu siteyi ziyaret edebilir: www.spot.org.tw Bunun yanında sinema salonunda çeşitli sergi ve workshop çalışmaları da gerçekleştirilmektedir.

228 Peace Park

1024x768

228 Peace Park, Katagalan Caddesi üzerinde bulunan şehrin en hareketli alanlarından birisidir. National Taiwan Üniversitesi’nin önünden bineceğiniz kırmızı hatlı otobüs firmaları sizi direk 228 Peace Park’ın önünde indirecektir. 228 Peace Park, 1907 yılında Japonlar tarafından yapılmış ve bu tarihte adı New Park olarak konulmuştur. 1996 yılında adı 228 Peace Park olarak değiştirilen bu yer, daha önce bölgede öldürülmüş 228 kişiye ithafen adlandırılmıştır.

Bu park, içerisinde Çin satrancının oynanması ile meşhurdur. Yerli halkın birçoğu buraya satranç oynamak için gelmektedir. Bir nevi sosyal aktivite alanı olan bu park, oldukça farklı yüzlerin bir araya gelerek buluşmasını sağlıyor. Bu sayede bu parka gelerek dileyenler kitabını okuyabilir dileyenler ise bu multi kültürel alanda birçok kişi ile bir araya gelebilir.