Taipei Hakkında Bilinmesi Gerekenler

one-hundred-and-one-building-1531886_960_720.jpg

Taipei, Tayvan’ın başkentidir. Ülke, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 200 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tayvan, Çin ve Japonya’nın güneyinde bulunan bir adadır. Tayvan Adası Batı Pasifik bölgesinde konumlanmıştır. Tayvan’ın kuzeyinde bulunan Taipei, Yangming Dağları ile Central Dağları arasında bulunmaktadır. Ülkenin en büyük şehirleri arasında sırasıyla New Taipei, Kaohsiung, Taichung ve Taipei bulunmaktadır. Ülkenin en önemli sanayi, kültür ve ticaret merkezi olan Taipei, 18. yüzyılda Çinli göçmenler tarafından kurularak, Japonlar tarafından modern bir hale dönüştürülmüş ve bir sömürü merkezi haline getirilmiştir. Adı Tayvan’ın Kuzeyi anlamına gelen şehir, özellikle 1890’lı yıllardan sonra özellikle gelişmeye başlamış ve gittikçe kalabalıklaşan bir şehir haline gelmiştir. Kalabalık ve kozmopolit yapısıyla ön plana çıkan şehir oldukça renkli ve haraketlidir. Taipei nüfusu 31 Mart 2016 tarihi itibarı ile 2,7 milyonun üzerinde olup Yeni Taipei ile Keelung şehirleri ile birlikte 7.047.167 milyon nüfuslu Taipei - Keelung metropol alanını oluşturmaktadır.

Önemli bir yüksek teknoloji endüstrisi bölgesi olan şehirde ekonomi, eğitim ve kültür de çok gelişmiştir. Şehirde bulunan Taipei 101 adlı bina da dünyanın en yüksek ikinci binasıdır. Taipei 101, şehrin en yüksek gökdelenidir.Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Burç Halife binası yapılana kadar Taipei 101, dünyanın en yüksek binası sayılmaktaydı. Binanın yapımına 1999 yılında başlanmış olup 5 sene içinde tamamlanmıştır. Dünyanın en hızlı ikinci asansörüne de sahip olan Taipei 101, Chang Yong Lee & Partners tarafından Çin geleneklerine göre Asya tarzı bir yapı olarak tasarlanmıştır. Günümüzde bu bina Taipei’de en çok turist alan yerlerin başında gelmektedir.

Başlangıçta Taipei bölgesinde Ketagalab kabilesinden insanlar yaşamaktaydı. Daha sonra 1709 yılında bölgeye Çinliler yerleşmiştir. 1884 yılında Tayvan’ın başkanı olan Liu Mingchuan, Taipei bölgesini başkent olarak seçmiştir. Özerk yapısını ise 1885 yılında kazanmıştır. 1895 yılında Birinci Çin Japon Savaşı'ndan sonra Şimonoseki Antlaşması ile Japonya'nın hâkimiyetine geçen Tayvan II. Dünya Savaşı'ndan sonra tekrar Çin yönetimine geçmiştir. 1949 yılında ise Çin İç Savaşı'nı komünistlerin kazanması sonucu milliyetçiler ile yaklaşık iki milyon kişi Tayvan'a kaçmıştır. Taipei bu dönemde Çin Cumhuriyeti'nin geçici başkenti ilan edilmiştir.

Tayvan da Hong Kong gibi Çin’in özerk bölgelerinden birisidir. Türk vatandaşlarına vize isteyen Tayvan, havalimanında vize uygulamasını başlatmıştır. Tayvan dünyada birçok ülke tarafından resmi olarak tanınmamaktadır hatta Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan’ı bir ülke olarak tanıyan devletlere karşı ambargo uygulamasında bulunmaktadır. Bu sebeple devletler genellikle Tayvan’ı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak görmektedir.

Taipei şehri genel olarak 12 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerin başlıcaları şunlardır: Wanhua, Datong, Zhongzheng, Zhongshan, Daan, Xinyi, Songshan, Beitou, Shilin, Neihu, Nangang ve Wenshan’dır.

Wanhua, Taipei’nin en eski yerleşim yeridir. Burada birçok tarihî müze, tiyatro ve bina bulunmaktadır. Longshan Temple ve Red House tiyatroları turistlerin akın ettiği başlıca noktalardandır Bununla beraber Wanhua’da Japon kültürü ve modasına dair de birçok bilgi edinebilirsiniz. Datong bölgesi ise genellikle ticaretin yoğunlaştığı ve Yeni Taipei’de bulunan bir bölgedir. Japon kolonyal kültürün kendini gösterdiği bu bölge, mimarisi ve baharatları ile ünlüdür.

Zhongzheng bölgesi ise başbakanlık ve devlet dairelerinin bulunduğu alandır. Politik kararların alındığı ve birçok iş adamı ve ziyaretçinin geldiği bu bölge, oldukça haraketli saatlerin yaşandığı yoğun insan kalabalıklarına sahip bir bölgedir. Farklı bir atmosfere sahip olan Daan bölgesi ise birçok farklı sektörü içerisinde barındıran bir yerdir. Daan bölgesinin kuzeyi modern finansal yapının oluştuğu yerdir. Bunun yanında birçok ünlü markanın butikleri şehrin önemli restoranları ve barları da yine bu bölgede bulunmaktadır. Eğitim açısından da oldukça gelişmiş bir yer olan Daan, şehrin iki önemli üniversitesini içerisinde barındırmaktadır. Bu üniversiteler ise; National Taiwan University ve National Taiwan Normal University’dir.

“Tayvan’ın Kuzeyi” anlamına gelen Taipei, özellikle 1890 yılından sonra büyük ölçüde gelişme göstermiştir. Gerek ekonomisi gerek turizmi gerek gelişen endüstrisi ile hem ticari hem de turistik birçok kişiyi ağırlamaktadır.

Tayvan’daki dini inanışa baktığımızda halkın yüzde 93’ü Budist, Taoizm, Konfüçyüsçülük gibi farklı dinlere mensuptur. Bu oranın dışında kalan yüzdelik dilim ise, Protestan, Katolik, Ortodoks ve İslam dini mensubu kişilerden oluşmaktadır.

Tanıtım Videosu

Taipei ile İlgili

Taipei Nerededir?

Taipei, Doğu Asya’da yer alır ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne 200 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca Çin ve Japonya’nın güneyinde, Filipinler’in kuzeyinde konumlanmaktadır.

Taipei’ye Nasıl Gidilir?

sunset-2815060_960_720.jpg

Türkiye’den Taipei’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı olarak ile Taipei’ye ulaşabilirler. Türkiye’den bu şehre maalesef direkt uçuş bulunmamaktadır.Taipei Tayvan Taoyuan Havalimanı’na hem Türk hem de yabancı birçok farklı havayolu şirketi ile aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Aktarma ile beraber Taipei bölgesine yaklaşık 17 - 18 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Taipei’ye Ne Zaman Gidilir?

taipeh-101-918509_960_720.jpg

Taipei iklimi muson ikliminin etkisi altındadır. Şehirde genellikle yağış gözlemlenir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Yazları sıcak olan şehirde kışları oldukça fazla yağış görülür. Taipei’de 83 milimetre yağışla aralık, yılın en kurak ayıdır. Ortalama 267 milimetre yağış miktarıyla en fazla yağış eylül ayında görülmektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 32 santigrat, en düşük sıcaklık ise 15 santigrattır. Yaz mevsiminde oldukça sıcak olan Taipei, genelde bu aylarda nemli bir havanın etkisine girer. Fakat ağustos ve eylül aylarından sonra hava sıcaklıkları düşerek yerini şiddetli yağışlara bırakır. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 23 – 25 santigrat arasındadır. Kış ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Taipei bölgesini ziyaret etmek isteyenler için ideal dönemin ekim ve nisan arasında olduğunu belirtmeliyiz. Fakat öncesinde şehri ziyaret etmek isteyenler için de muhakkak şiddetli sıcaklıklara ve neme karşı hazırlıklı olmasını söylemeliyiz.

Şehri ziyaret etmek isteyenler hem yaz hem de kış aktiviteleri hakkında şu siteleri kullanarak daha detayı bilgiye sahip olabilirler: Taiwan Tourism Bureau ve Taipei Travel Net. Bu siteler oldukça güvenilirdir. Taiwan Tourism Bureau sitesi resmi Tayvan turizm sitesidir. Taipei Travel Net ise Tayvan hükümeti tarafından oluşturulmuş ve sürekli bilgileri güncelleyerek Tayvan’a ziyaretçi olarak gelmek isteyenlere oldukça yardımcı olmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda gerek Tayvan gerek Taipei hakkında birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Taipei'de Nerede Kalınır?

Asya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Taipei’de etkileyici tapınaklardan müzelere, park ve gökdelenlere kadar pek çok şey sizi bekliyor. Taipei tatiliniz boyunca şehrin eski kent merkezinde ve çevredeki bölgelerde kalabileceğiniz konaklama tesislerini sizin için bir araya getirdik. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Taipei otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Taipei Otelleri

Tayvan’ın başkenti olan Taipei, ülkenin en kalabalık kentleri arasında olup önemli bir kültürel merkezdir. Taipei, dünyanın dört bir yanından çok sayıda insan çekmektedir. Taipei’nin mistik tapınakları, önemli müzeleri, gökdelenlerden oluşan şehir merkezi, harika doğa alanları pek çok turistin ilgi odağıdır.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Taipei otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Taipei Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 - 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Taipei’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Tayvan’nın başkenti olan Taipei eşsiz güzellikleri, müzeleri bölgenin en gözde mekânları arasında yer almaktadır. Sizin için Taipei’de gezilecek yerleri ise aşağıda detaylı açıkladık.

Taipei Gezilecek Yerler

Taipei, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Taipei geziniz sırasında özellikle görmeniz gereken yerler arasında National Chiang Kai-shek Memorial Hall, Longshan Temple, Natioanal Palace Museum, Taipei Fine Arts Museum, Shung Ye Museum of Formosan Aborigines, Dalongdong Baoan Temple, National Museum of History, National Taiwan University, Spot - Taipei Film House, 228 Peace Park gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Taipei Şehir İçi Ulaşım

taipei-2677963_960_720.jpg

Taipei’de bulunan ve tek havalimanı olan Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’na birçok farklı bölgeden uçuş gerçekleştirilmektedir. Havalimanı’ndan Taipei şehir merkezine gitmek isteyen yolcuların farklı ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Asya’nın en gelişmiş ulaşım ağına sahip olan şehir metro, otobüs, araç kiralama, bisiklet, taksi gibi seçeneklerle ziyaretçilere farklı alternatifler sunmaktadır.

Taipei’de metro ağı, Mass Rapid Transit System tarafından sağlanmaktadır. 5 farklı hat seçeneği ile farklı güzergâhlara seyahat edebilirsiniz. Ayrıca Taipei metrosunda, Çince bilmeyen kişiler için İngilizce yönlendirme seçenekleri de hazırlanmıştır. Metro hatları saat 06.00 - 00.00 arası hizmet vererek ulaşım akışını sekteye uğratmadan hızlı ve güvenilir bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genellikle ülke içerisinde kullanabileceğiniz diğer bir ulaşım aracı ise trendir. Tayvan’da tren ağı oldukça gelişmiş bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan MRT hattı ile güvenli bir şekilde şehir merkezine geçmeniz mümkündür. Ayrıca tren saatleri oldukça sık aralıklarla belirlendiği için her 15 dakikada bir tren bulabilirsiniz. Yalnız yeme ve içmenin trenlerde kesinlikle yasak olduğunu belirtmemiz gerekir.

Taipei’de otobüs seçeneği de turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Taipei’de otobüs ağı da oldukça gelişmiştir. Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine yaklaşık 20 - 25 dakika içerisinde varabilirsiniz. Ayrıca otobüs için ödemeniz gereken ücret ise NT$ 120 ve NT$ 150 arasında değişmektedir. Şehir içi ulaşımı sağlamada yine otobüsler oldukça tercih edilen toplu taşıma araçları arasında yer almaktadır. Metro hattı gibi uzun hat seçenekleri bulunan otobüsler ile şehrin istediğiniz bölgesine kolaylıkla yolculuk edebilirsiniz. Otobüs biletlerini satın almak isteyenler için ise duraklarda otomatlar ve büfeler bulunmaktadır. Dileyenler otobüsün içerisinde de ücretlerini ödeyerek bilet satın alabilirler.

Taipei’de kullanabileceğiniz diğer bir ulaşım aracı ise taksilerdir. Genel olarak toplu taşıma araçlarına göre biraz fiyatları yüksek kalıyor olsa da diğer ülkelere göre çok fazla bir bütçe farkı yaratmadığı için turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Taksilerin büyük çoğunluğu konforlu ve güvenlidir. Ücret konusunda ise taksilerin 70 TWD ile açılış yaptığını belirtmeliyiz. Gideceğiniz yerin mesafesine göre bu ücret 250 – 300 TWD olarak değişebilmektedir. Bunun yanında taksicilerin birçoğu İngilizce bilmediği için yanınızda gideceğiniz yer ile ilgili Çince bir adres bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Taipei Mutfağı

food-503744_960_720.jpg

Tayvan mutfağı ağırlıklı olarak Çin ve Japon mutfağından etkilenmiştir. Çok farklı yemek çeşidine tanık olacağınız Tayvan mutfağı, eşsiz yemekleri ile gelenlere keyifli bir ziyafet sunmaktadır.

Tayvan mutfağın en önemli malzemeleri arasında et, pirinç ve tofu bulunmaktadır. En çok tercih edilen yemeklerin ise domuz eti, yumurta, havuç, mantar ve pirinç makarnası ile hazırlanan rice vermicelli yemeğidir. Ayrıca tainan dan zai noodles gibi birçok noodlesever için de ülkenin farklı noktalarında birçok noodle çeşidi bulunmaktadır. Taipei’ye gelen ziyaretçilerin bu eşsiz lezzet şölenini kaçırmamasını tavsiye ederiz. Bunun yanında ba wan acı sosundan elde edilen ah gei, balık köftesi, shawarma ve yılanbalığı çorbası farklı lezzetler tatmak isteyen ziyaretçilere alternatif yemek seçenekleri sunmaktadır.

Taipei’de sizler için önerebileceğimiz en önemli lezzet durakları arasında şunlar bulunmaktadır: Flavors restaurant, Grandma Nitti's Kitchen, KGB Kiwi Gourmet Burgers, Calcutta Indian Curry House, Tandoor Indian Restaurant, Namaste Curry, Thai Guo Xiao Guan, Thai Heaven Restaurant, Andy Cuisine Restaurant, Soy Milk King of the World, Xian Ding Wei Restaurant, Tainan Tan-tsu-mien Seafood Restaurant, Tien Hsiang Lo, Din Tai Fung, Peking Do It True, Shan Xi Dao Xiao Mian ve Yongkang Beef Noodle, Kiki Restaurant, Mitsui Japanese Cuisine, Mei Guan Yuan, Korean P&L B.B.Q Restaurant, Zoca Pizzeria, Mary Jane's Pizza, Faust, Casa Della Pasta, Wang Steak House, Jimmy's Kitchen.

Taipei şehrine gittiğiniz zaman sadece Asya bölgesine ait yemekleri değil dünyanın birçok yerinden farklı lezzetler bulmanız mümkün. Dolayısıyla farklı lezzetler deneme konusunda çekingen davranan ziyaretçiler Taipei’de arzu ettikleri yemeği bulmakta pek de zorlanmayacaktır. Taipei, yeme içme konusunda gelen turistlerin mutfak konusunda zorlanmayacakları şehirlerden birisidir.

Taipei’de Alışveriş

food-2820809_960_720.jpg

Oldukça renkli bir yapıya sahip olan Taipei sokaklarında alışverişin keyfini de doyasıya çıkarabilirsiniz. Çoğu uzak doğu ülkesinde olduğu gibi Taipei’de de oldukça uygun fiyatlara alışveriş yapmanız mümkündür. Taipei’de alışveriş merkezlerinden sokakta kurulan pazarlara ve hatta seyyar gezinen alışveriş seçeneklerine kolaylıkla ulaşılmaktadır.

Taipei’de alışveriş alanında önemli merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlerin başlıcaları ise; Ximending, Jhongsiao ve Sinyi semtlerinde bulunurlar. Bölgeden birçok farklı yerel hediyelik eşyaları çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ayrıca Taipei deyince akla ilk gelen Shilin gece pazarıdır. Bu pazarda aksesuarlardan kıyafetlere ve her türlü yiyecek içecek çeşidine rastlamanız mümkün.

Dünyanın en önemli markalarını bir arada bulabileceğiniz Taipei’de, alışverişseverler için birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunun yanında bölgede yeşim taşının çok ünlü olduğunu da belirtmeliyiz. Yeşim taşından yapılmış olan fil ve kedi gibi figürlerin yerel halk tarafından kendilerine uğur getirdiğine inanıldığı bilinmekte ve Taipei’de sık sık bu figürleri bu sebepten görebilmektesiniz. Yeşim taşından yapılmış aksesuarlar, tütsüler, otantik eşyalar Taipei pazarlarını süsleyen en önemli eşyalar arasında yer almaktadır.

Ayrıca bohem ve etnik giyinmekten hoşlanan, yerel Uzak Doğu süslerini hediye olarak almak isteyenler için de pazarda oldukça geniş bir alan ayrılmıştır. Teknolojik aletlerin özellikle çok ucuz olduğu uzak doğu pazarı sizler için hem kaliteli hem de uygun fiyatlı seçenekler sunmaktadır. Bunun için Shilin gece pazarına bir göz atmanız gerekmektedir. Burada saydıklarımızın dışında birçok gıda ürünü de bulabilirsiniz. Ayrıca ünlü markalardan ve lüks butiklerden alışveriş yapmak isteyenler ise şehirdeki en ünlü Taipei 101 Mall ve Living Mall alışveriş merkezlerini ziyaret edilebilir. Bunun haricinde Zhongshan bölgesi de alışveriş açısından geniş atraksiyona sahiptir. Bu bölgede yer alan Taiwanmex Alışveriş Merkezi de oldukça popülerdir.

Taipei’de Gece Hayatı  

bar-839577_960_720.jpg

Taipei gece hayatı oldukça renklidir. Taipei’de eğlence hayatı gündüz olduğu kadar gece de son hızla devam etmektedir. Gece hayatını renklendiren en önemli unsurlardan birisi de gece pazarlarıdır. Taipei halkı için gece pazarlarında dolaşmak ve bu renklilik içerisinde alışverişin keyfini doyasıya çıkarmak günlük hayat içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Gece pazarlarının yanında Taipei’de gece kulübü, disko ve kafe kültürü de oldukça gelişmiştir. Bu eğlence merkezlerinin en önemlilerinin ise Anho Sokağı, Shi Men Ding semti, Roosevelt, Sung Sho, SongRen, Kuzey Fushing, Bade, Beau Bar, Roxy Rocker, Myst, Sparks, Omni, Room 18, Ziga Zaga, The Wall Live House / Korner, Triangle, Revolver, Carnegies, Indian Beerhouse, Taiwan Beer Bar, Standing Room, My Place Bar & Restaurant, The Brass Monkey, Fourplay Cuisine, J.W. Teres olduğunu söylemeliyiz.

Taipei, Çin Halk Cumhuriyeti içerisinde kendini en çok geliştirmiş şehirlerden birisidir. Bu gelişmişlik ve renklilik gece hayatına da oldukça yansımıştır. Şehirdeki bu canlılık Amsterdam gece hayatına benzetilebilir. Taipei gece hayatı, batı tarzı ağırlıklı bir gece yapısına sahip oluşu ile ünlüdür. Gece hayatının kalbi ise Anho Sokağı’nda bulunmaktadır. Bunun yanında Shi Men Ding semti de oldukça hareketlidir. Gece hayatı konusunda seçim yapabileceğiniz diğer alternatifler arasında ise Roosevelt, SongRen, Kuzey Fushing, Bade, Hsin Yi ve Sung Sho bulunmaktadır.

Taipei’de genel olarak Çince konuşulduğu için gece hayatında da elbette bu durumun oldukça yaygın olması kaçınılmazdır. Dolayısıyla çok turistik olmayan bölgelerde eğlenmek istediğinizde sadece İngilizce konuşuyor oluşunuz bazı sıkıntılar yaratabilir. Genelde gece kulüpleri saat 22.00’de açılmakta ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Eğlence mekânlarına gitmeden önce rezervasyon yapmanız oldukça büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Taipei şehrindeki barlar arasında en ünlü ve kalabalık yer, eşsiz ışıklı tavanı ve dans müzikleri ile Spark 101’dir. Dünyanın en büyük ikinci gökdeleni içerisinde bulunan bu bar, birçok insanı buluşturan nadir mekânlardan birisidir. Turistlerin en çok tercih ettiği eğlence mekânlarının başında gelen Spark 101, bölgedeki en popüler barlardan birisidir.

Luxy adlı gece kulübü ise bölgedeki en yüksek fiyatlı barlardan birisidir. Genelde zengin kesimin akın ettiği bu bar, oldukça abartılı fiyatlarla ziyaretçilere alkol sunmaktadır. Bütçesi kısıtlı olan ve daha uygun yerlerde eğlenmek isteyenler için önerimiz farklı eğlence mekânlarına göz atmaları üzerine olacaktır. Bölgedeki zengin kesimin gitmeyi tercih ettiği diğer bir bar ise Primo’dur. Burada eğlence hayatı saat 22.30’da başlamakta gece 04.00 sularına kadar devam etmektedir. Eğlencenin doruğa ulaştığı bu barda fiyatlar oldukça yüksek kalmaktadır. Fakat yine de bütçe ayırabilecekler için önerimiz Tayvan’a gelmişken bu mekânları da görmeleri. Güzel bir gündüz turunun ardından gece Taipei’nin eşsiz barları, gece kulüpleri, diskoları, pub’ları ve kafeleri sizler için farklı bir ortam sunacaktır.

Taipei Festivalleri

facebook-734877_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Taipei hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Taipei Lantern Festivali: Dünyanın birçok farklı yerinden gelen kişiler, her yıl Taipei’de gerçekleştirilen ünlü Fener Festivali’ne katılmaktadır. Bu festivalin başlangıç dönemi ise şubat ayıdır.

Taipei Arts Festival: Her yıl Taipei hükümeti tarafından gerçekleştirilen sanat festivali oldukça fazla sayıda katılımcıyı ağırlamaktadır. Bu festivalin başlangıç tarihi ise haziran ayıdır.

Taipeh Film Festivali: Her yıl temmuz ve ağustos ayında gerçekleştirilen bu festivalde dünyanın birçok yerinden ünlü film gösterileri sergilenmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Taipei Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Aralık: Anayasa Günü

7-22 Şubat: Çin Yeni Yılı

29 Şubat: Barış Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Taipei İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 119

Polis: 110

Ambulans: 119

Tayvan vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Vizesiz gidilen ülkeler hakkında en güncel bilgileri öğrenmek için yazımızı  okuyabilirsiniz. 

Taipei Dış Temsilcilikleri

T.C. Turkish Trade Office in Taipei

Telefon: +886-2-27 57 94 32

Eposta: [email protected]

Adres: SUITE 1905, 19F, INTERNATIONAL TRADE BUILDING, NO:333, KEELUNG ROAD, SECTION 1, TAIPEI 110, TAIWAN

İnternet sitesi:http://taipei.to.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Taipei Para Birimi

Taipei’nin resmi para birimi Yeni Tayvan doları’dır. 7 Yeni Tayvan doları yaklaşık olarak 1 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Taipei’nin Resmi Dili

Taipei’nin resmi dili Mandarin Çincesidir. Ülkenin genelinde konuşulan bu dil, yüzde 84 gibi bir oranda konuşulmaktadır. Ayrıca yüzde 15 oranında konuşulan diğer bir dil ise, Hakkacadır.

Taipei Saat Farkı

Taipei, Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken, Taipei’de saat 17.00’dir.

Taipei Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 16oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 27oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 20oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,70 milyon / Dil: Mandarin Çincesi / Para Birimi: Yeni Tayvan doları / İklim: Muson iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün