Taipei Hakkında Bilinmesi Gerekenler

one-hundred-and-one-building-1531886_960_720.jpg

Taipei, Tayvan’ın başkentidir. Ülke, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 200 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. TayvanÇin ve Japonya’nın güneyinde bulunan bir adadır. Tayvan Adası Batı Pasifik bölgesinde konumlanmıştır. Tayvan’ın kuzeyinde bulunan Taipei, Yangming Dağları ile Central Dağları arasında bulunmaktadır. Ülkenin en büyük şehirleri arasında sırasıyla New Taipei, Kaohsiung, Taichung ve Taipei bulunmaktadır. Ülkenin en önemli sanayi, kültür ve ticaret merkezi olan Taipei, 18. yüzyılda Çinli göçmenler tarafından kurularak, Japonlar tarafından modern bir hale dönüştürülmüş ve bir sömürü merkezi haline getirilmiştir. Adı Tayvan’ın Kuzeyi anlamına gelen şehir, özellikle 1890’lı yıllardan sonra özellikle gelişmeye başlamış ve gittikçe kalabalıklaşan bir şehir haline gelmiştir. Kalabalık ve kozmopolit yapısıyla ön plana çıkan şehir oldukça renkli ve haraketlidir. Taipei nüfusu 31 Mart 2016 tarihi itibarı ile 2,7 milyonun üzerinde olup Yeni Taipei ile Keelung şehirleri ile birlikte 7.047.167 milyon nüfuslu Taipei - Keelung metropol alanını oluşturmaktadır.

Önemli bir yüksek teknoloji endüstrisi bölgesi olan şehirde ekonomi, eğitim ve kültür de çok gelişmiştir. Şehirde bulunan Taipei 101 adlı bina da dünyanın en yüksek ikinci binasıdır. Taipei 101, şehrin en yüksek gökdelenidir. Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Burç Halife binası yapılana kadar Taipei 101, dünyanın en yüksek binası sayılmaktaydı. Binanın yapımına 1999 yılında başlanmış olup 5 sene içinde tamamlanmıştır. Dünyanın en hızlı ikinci asansörüne de sahip olan Taipei 101, Chang Yong Lee & Partners tarafından Çin geleneklerine göre Asya tarzı bir yapı olarak tasarlanmıştır. Günümüzde bu bina Taipei’de en çok turist alan yerlerin başında gelmektedir.

Başlangıçta Taipei bölgesinde Ketagalab kabilesinden insanlar yaşamaktaydı. Daha sonra 1709 yılında bölgeye Çinliler yerleşmiştir. 1884 yılında Tayvan’ın başkanı olan Liu Mingchuan, Taipei bölgesini başkent olarak seçmiştir. Özerk yapısını ise 1885 yılında kazanmıştır. 1895 yılında Birinci Çin Japon Savaşı'ndan sonra Şimonoseki Antlaşması ile Japonya'nın hâkimiyetine geçen Tayvan II. Dünya Savaşı'ndan sonra tekrar Çin yönetimine geçmiştir. 1949 yılında ise Çin İç Savaşı'nı komünistlerin kazanması sonucu milliyetçiler ile yaklaşık iki milyon kişi Tayvan'a kaçmıştır. Taipei bu dönemde Çin Cumhuriyeti'nin geçici başkenti ilan edilmiştir.

Devamını Oku

Taipei Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 - 4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Taipei’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Tayvan’nın başkenti olan Taipei eşsiz güzellikleri, müzeleri bölgenin en gözde mekânları arasında yer almaktadır. Sizin için Taipei’de gezilecek yerleri ise aşağıda detaylı açıkladık.

Taipei Gezilecek Yerler

Taipei, birçok ziyaretçinin her yıl akın ettiği bir şehir olma özelliğini taşımaktadır. Taipei geziniz sırasında özellikle görmeniz gereken yerler arasında National Chiang Kai-shek Memorial Hall, Longshan Temple, Natioanal Palace Museum, Taipei Fine Arts Museum, Shung Ye Museum of Formosan Aborigines, Dalongdong Baoan Temple, National Museum of History, National Taiwan University, Spot - Taipei Film House, 228 Peace Park gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Taipei’ye Ne Zaman Gidilir?

taipeh-101-918509_960_720.jpg

Taipei iklimi muson ikliminin etkisi altındadır. Şehirde genellikle yağış gözlemlenir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Yazları sıcak olan şehirde kışları oldukça fazla yağış görülür. Taipei’de 83 milimetre yağışla aralık, yılın en kurak ayıdır. Ortalama 267 milimetre yağış miktarıyla en fazla yağış eylül ayında görülmektedir.

Devamını Oku

Taipei’ye Nasıl Gidilir?

sunset-2815060_960_720.jpg

Türkiye’den Taipei’ye gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı olarak ile Taipei’ye ulaşabilirler. Türkiye’den bu şehre maalesef direkt uçuş bulunmamaktadır.Taipei Tayvan Taoyuan Havalimanı’na hem Türk hem de yabancı birçok farklı havayolu şirketi ile aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Aktarma ile beraber Taipei bölgesine yaklaşık 17 - 18 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Taipei'de Nerede Kalınır?

Asya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Taipei’de etkileyici tapınaklardan müzelere, park ve gökdelenlere kadar pek çok şey sizi bekliyor. Taipei tatiliniz boyunca şehrin eski kent merkezinde ve çevredeki bölgelerde kalabileceğiniz konaklama tesislerini sizin için bir araya getirdik. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Taipei otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Taipei Otelleri

Tayvan’ın başkenti olan Taipei, ülkenin en kalabalık kentleri arasında olup önemli bir kültürel merkezdir. Taipei, dünyanın dört bir yanından çok sayıda insan çekmektedir. Taipei’nin mistik tapınakları, önemli müzeleri, gökdelenlerden oluşan şehir merkezi, harika doğa alanları pek çok turistin ilgi odağıdır.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Taipei otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Taipei Şehir İçi Ulaşım

taipei-2677963_960_720.jpg

Taipei’de bulunan ve tek havalimanı olan Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’na birçok farklı bölgeden uçuş gerçekleştirilmektedir. Havalimanı’ndan Taipei şehir merkezine gitmek isteyen yolcuların farklı ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Asya’nın en gelişmiş ulaşım ağına sahip olan şehir metro, otobüs, araç kiralama, bisiklet, taksi gibi seçeneklerle ziyaretçilere farklı alternatifler sunmaktadır.

Taipei’de metro ağı, Mass Rapid Transit System tarafından sağlanmaktadır. 5 farklı hat seçeneği ile farklı güzergâhlara seyahat edebilirsiniz. Ayrıca Taipei metrosunda, Çince bilmeyen kişiler için İngilizce yönlendirme seçenekleri de hazırlanmıştır. Metro hatları saat 06.00 - 00.00 arası hizmet vererek ulaşım akışını sekteye uğratmadan hızlı ve güvenilir bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genellikle ülke içerisinde kullanabileceğiniz diğer bir ulaşım aracı ise trendir. Tayvan’da tren ağı oldukça gelişmiş bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan MRT hattı ile güvenli bir şekilde şehir merkezine geçmeniz mümkündür. Ayrıca tren saatleri oldukça sık aralıklarla belirlendiği için her 15 dakikada bir tren bulabilirsiniz. Yalnız yeme ve içmenin trenlerde kesinlikle yasak olduğunu belirtmemiz gerekir.

Devamını Oku

Taipei Mutfağı

food-503744_960_720.jpg

Tayvan mutfağı ağırlıklı olarak Çin ve Japon mutfağından etkilenmiştir. Çok farklı yemek çeşidine tanık olacağınız Tayvan mutfağı, eşsiz yemekleri ile gelenlere keyifli bir ziyafet sunmaktadır.

Devamını Oku

Taipei’de Gece Hayatı  

bar-839577_960_720.jpg

Taipei gece hayatı oldukça renklidir. Taipei’de eğlence hayatı gündüz olduğu kadar gece de son hızla devam etmektedir. Gece hayatını renklendiren en önemli unsurlardan birisi de gece pazarlarıdır. Taipei halkı için gece pazarlarında dolaşmak ve bu renklilik içerisinde alışverişin keyfini doyasıya çıkarmak günlük hayat içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Gece pazarlarının yanında Taipei’de gece kulübü, disko ve kafe kültürü de oldukça gelişmiştir. Bu eğlence merkezlerinin en önemlilerinin ise Anho Sokağı, Shi Men Ding semti, Roosevelt, Sung Sho, SongRen, Kuzey Fushing, Bade, Beau Bar, Roxy Rocker, Myst, Sparks, Omni, Room 18, Ziga Zaga, The Wall Live House / Korner, Triangle, Revolver, Carnegies, Indian Beerhouse, Taiwan Beer Bar, Standing Room, My Place Bar & Restaurant, The Brass Monkey, Fourplay Cuisine, J.W. Teres olduğunu söylemeliyiz.

Taipei, Çin Halk Cumhuriyeti içerisinde kendini en çok geliştirmiş şehirlerden birisidir. Bu gelişmişlik ve renklilik gece hayatına da oldukça yansımıştır. Şehirdeki bu canlılık Amsterdam gece hayatına benzetilebilir. Taipei gece hayatı, batı tarzı ağırlıklı bir gece yapısına sahip oluşu ile ünlüdür. Gece hayatının kalbi ise Anho Sokağı’nda bulunmaktadır. Bunun yanında Shi Men Ding semti de oldukça hareketlidir. Gece hayatı konusunda seçim yapabileceğiniz diğer alternatifler arasında ise Roosevelt, SongRen, Kuzey Fushing, Bade, Hsin Yi ve Sung Sho bulunmaktadır.

Devamını Oku

Taipei Festivalleri

facebook-734877_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Taipei hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Devamını Oku

Taipei’de Alışveriş

food-2820809_960_720.jpg

Oldukça renkli bir yapıya sahip olan Taipei sokaklarında alışverişin keyfini de doyasıya çıkarabilirsiniz. Çoğu uzak doğu ülkesinde olduğu gibi Taipei’de de oldukça uygun fiyatlara alışveriş yapmanız mümkündür. Taipei’de alışveriş merkezlerinden sokakta kurulan pazarlara ve hatta seyyar gezinen alışveriş seçeneklerine kolaylıkla ulaşılmaktadır.

Devamını Oku

Taipei Saat Farkı

Taipei, Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken, Taipei’de saat 17.00’dir.

Taipei Para Birimi

Taipei’nin resmi para birimi Yeni Tayvan doları’dır. 7 Yeni Tayvan doları yaklaşık olarak 1 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Taipei’nin Resmi Dili

Taipei’nin resmi dili Mandarin Çincesidir. Ülkenin genelinde konuşulan bu dil, yüzde 84 gibi bir oranda konuşulmaktadır. Ayrıca yüzde 15 oranında konuşulan diğer bir dil ise, Hakkacadır.

Taipei Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Aralık: Anayasa Günü

7-22 Şubat: Çin Yeni Yılı

29 Şubat: Barış Günü

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Taipei Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 16oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 27oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 20oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,70 milyon / Dil: Mandarin Çincesi / Para Birimi: Yeni Tayvan doları / İklim: Muson iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün