Rotschild Bulvarı

1-1939.jpg

Rotschild Bulvarı, Tel Aviv’in en bilindik ve en güzel caddelerinden biridir. Bu caddeyle bağlantılı birçok sokak vardır ve üzerlerinde Bauhaus tarzında yapılmış mimariler, tiyatrolar, finans merkezleri, kaliteli barlar, kafeler, lüks restoranlar ve ortasından geçen yemyeşil bir alan bulunmaktadır. Bulvara yakın konumda olan Beyaz Kent ise Bauhaus mimarileri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Rothschild Bulvarı, Tel Aviv şehrinde 100 yılı aşkın bir süre önce inşa edilen ilk sokaklardan biriydi. Başlangıçta Rehov Ham (halkın sokağı) olarak adlandırılan bu cadde, Fransız Rothschild bankacılık hanedanının üyelerinden Baron Edmond James de Rothschild'in cömertliğini yansıtacak şekilde yeniden adlandırıldı. Ayrıca 1948 yılında İsrail Devleti’nin ilanı burada yapılmıştır.

Bulvarın merkezinde, güzel ağaçlar ile gölgeli bahçeler, yürüyüş ve bisiklet yolları ve şehrin sakinlerinin oturup çevreyi izlediği bir dizi büfe, çoğunlukla kafeler bulunmaktadır.

Rothschild Bulvarı boyunca yürüyüş ve mimari gözlem yapmak şehirde yaşanabilecek en güzel deneyimlerinden biridir. Ya da yürüyüş yapmak istemiyorsanız caddenin birçok restoranından birinde bir kahve içebilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Belki de özellikle batıya (denize doğru) yönelen bazı güzel binalara sahip daha sessiz yan caddelerin birine doğru yönelebilirsiniz.

Rothschild Bulvarı, Tel Aviv'in en güzel caddelerinden, en büyüleyici sokaklarından ve en şık sokaklardan biridir ve ziyaretten sonra nedenini anlayacaksınız!

Cadde kent merkezinde bulunmaktadır ve birçok noktadan yürüyerek ulaşabilirsiniz.