Tel Aviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu ile batı kültürünün harmanlandığı Tel Aviv, İsrail’in ikinci en büyük kentidir. 1909’da bir liman kenti olan Yafa ile birlikte kurulmuş ve zamanla büyüyüp Yafa’dan ayrılmıştır. Günümüzde İsrail’in ekonomik yüzü durumunda olan Tel Aviv, ayrıca Ortadoğu’nun da en büyük ikinci kent ekonomisine sahip şehridir. İsrail, Kudüs’ü başkent olarak saymaktadır ancak uluslararası camiada ise Tel Aviv başkent sayılmaktadır. Bu nedenle başkentliği muamma bir şehirdir.


Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Tel Aviv Gezilecek Yerler

Tel Aviv mimarileri, parkları, müzeleri, caddeleri, plajları ve eski mahalleriyle birçok gezip görülecek yere sahiptir. İsrail’in en gelişmiş şehrinde modern hayatı ve kültürel hayatı bir arada görebilirsiniz. Gezip görülmesi gereken yerlerin başında Bauhaus mimarilerinden oluşan ve UNESCO Miras Listesi’nde bulunan Beyaz Kent, Rotschild Caddesi, Eski Yafa Liman Kenti, Azrieli Gözlemevi ve Yahudi Müzesi gelmektedir.

Devamını Oku

Tel Aviv’de Nerede Kalınır?

Akdeniz sahili kentlerinden Tel AvivKudüs'ten sonra İsrail'in ikinci en büyük kenti olarak öne çıkmaktadır. Denize kıyısı olması ve geniş özgürlük alanı sunmasından dolayı Tel Aviv'i 7'den 70'e turistler tercih etmektedir. Turist yelpazesinin genişliği konaklama seçeneklerinin çeşitliliğine yansımaktadır. Tel Aviv; kamp alanı ve hostel tercih edenlerden 5 yıldızlı lüks otellerden vazgeçmeyenlere kadar herkes için seçenekler sunmaktadır. 

İpucu: Özellikle sahil şeridinde yer alan otellerde konaklamak isteyen turistlerin birkaç hafta önceden yer ayırtmaları tavsiye edilir. Ayrıca Tel Aviv otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Tel Aviv Otelleri

Akdeniz sahilindeki Tel Aviv, sunduğu özgürlükler ile hem bölgeden hem de dünya genelinden pek çok farklı insanın ilgi alanında bulunan bir şehirdir. Turistlerin çeşitliliği otellerin yelpazesini de genişletmiştir. Sahil şeridinde havuzlu, yüksek katlı, spa ve sağlık merkezli oteller bulunurken, daha içerideki otellerin mahallelerdeki kafeterya, restoran ve mimariyle bütünleştiği görülmektedir. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Tel Aviv otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Tel Aviv’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tel Aviv’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. 2 saat süren uçak yolculuğu sonucunda varılan İsrail'e ulaşmak mümkündür. Bunun dışında kara yolu ve deniz yolu seçenekleri de mevcuttur. 2261 kilometrelik mesafeye sahip iki ülke arasında bu iki seçenekle gitmek en az bir buçuk gün almaktadır. Rotalar genelde Ürdün veya Ölüdeniz üzerinden çizilmektedir.

Tel Aviv İçi Ulaşım

electric-bus.jpg

Tel Aviv’de birçok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından taksi ve otobüsleri de kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta otobüs duraklarının isimleridir. İbranice olarak yazılan durak isimleri çoğunlukla sorun yaratabilmektedir ve bu yüzden gezeceğiniz rotalarda bulunan durak isimlerini İngilizceye çevirmeniz yararınıza olacaktır.

Şehrin birçok yerine giden otobüslerde bilet ve Rav-Kav denilen bir kart kullanılıyor. Bir bilet, Türk lirasıyla yaklaşık 5-6 TL gibi bir fiyata denk gelmektedir. Rav-Kav ise bazı şehirler arası trenlerde ve otobüslerde kullanılmaktadır. Yani her ulaşım aracında geçerliliği olmayan bir karttır. Eğer bu karttan alırsanız 90 dakika içinde kartın kullanılabildiği bir başka ulaşım aracına bindiğinizde ücret ödemezsiniz, ancak yine de hem ulaşımın pahalı olması hem de Tel Aviv’in küçük olmasından dolayı, şehre gelen gezginler genellikle yürüyerek seyahat ederler.

İsrail Mutfağı

Food_in_Israel.jpg

İsrailliler inançları gereği et ve süt ürünleri birlikte tüketmemektedir. Farklı kültürlerin bir arada olması mutfak çeşitliliğinde de kendini gösterir. Buna bir de, Avrupa, Rusya veya Yemen gibi, göç öncesi yaşanmış ülkelerin tatları da eklenir. Ama İsrail mutfağına Akdeniz ve Ortadoğu tarzının hâkim olduğu söylenebilir. İsrailliler de Türkler gibi çok ekmek tüketmektedir.

Cuma ve cumartesi günleri için hazırladıkları baharatlı ya da tatlı ekmekler vardır. Bunların en bilineni, örgü şekilli "khala"dır. Mayasız hamurdan pişirdikleri ekmekler de meşhurdur. İnançlarına göre Firavun zamanında Yahudiler Mısır’ı öylesine apar topar terk etmek zorunda kalmışlar ki yolculuk için hazırlayacakları ekmekleri mayalamaya zaman bulamamışlar. Bu gelenek o günlerin anısına ve hamursuz adıyla anılıyor. İsrail mutfağında şerbetli tatlılar yaygındır baklava, kadayıf, lokma gibi lezzetler çokça sevilmektedir. Avrupa geleneğinden gelen pasta ve keklerle bir arada İsrail mutfağında yer alıyor. İklimin getirisiyle meyve üretimi çeşitlilik arz etmektedir. En cok tüketilenler avokado, portakal ve nar. Kuskus, balık, humus, tahin, fava, falafel, şavarma (döner), gulaş en popüler yemeklerdendir. Bu arada en leziz yerel yemeklerin genellikle salaş mahalle lokantalarında yenebileceğini unutmamak gerek. İsrail’de her yerde alkol bulunsa da çok fazla tüketilmez.

Tel Aviv Gece Hayatı

n1-660x370.jpg

Tel Aviv’in bitmek bilmeyen gece hayatı dünyaca ünlüdür. Hipster barları, mutfak odaklı pubları, gece geç saatlere kadar tıklım tıklım olan gece kulüpleri ile Tel Aviv, oldukça renkli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Gece kulüpleri genellikle Rotschild Caddesi'ne bağlanan sokaklar ve liman etrafında yoğunlaşmıştır.

Devamını Oku

Tel Aviv Festivaller

Gay Pride (13 Haziran)
Tel Aviv İnovasyon Festivali (6 -12 Eylül)
Tel Aviv Tango Festivali (Mayıs)
Tel Aviv Spirit Film Festivali (22 - 24 Ekim)

Tel Aviv’de Alışveriş

IMG_7074.jpg

Tel Aviv, oldukça çeşitli bir alışveriş imkanı sunmaktadır. Giysi, aksesuar, kitap, hediyelik eşya, sanat ürünleri ve daha fazlasını, Tel Aviv’in büyüleyici alışveriş caddeleri ve merkezlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle yerel ürünlerden almak istiyorsanız Eski Yafa bölgesini de tercih edebilirsiniz.

Devamını Oku

Tel Aviv Resmi Dili

Tel Aviv’in resmi dilleri İbranice ve Arapçadır. Ülkede genellikle İbranice konuşulur. Arapça, Arap azınlıklar tarafından kullanılmaktadır.

Tel Aviv Resmi Tatiller

Purim (Şubat / Mart)

Pesach (Mart / Nisan)

Kurtuluş Bayramı (Mayıs)

Shavout (Mayıs)

Rosh Hashanah (Yeni Yıl, Eylül / Ekim)

Şükran Günü (Ekim)

Hannukah (Aralık)

Tel Aviv Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type H / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 15oC
  • Nis 18oC
  • May 21oC
  • Haz 23oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 18oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 411.800 / Dil: İbranice / Para Birimi: Yeni İsrail Şekeli (ILS) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-6 gün