Tel Aviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu ile batı kültürünün harmanlandığı Tel Aviv, İsrail’in ikinci en büyük kentidir. 1909’da bir liman kenti olan Yafa ile birlikte kurulmuş ve zamanla büyüyüp Yafa’dan ayrılmıştır. Günümüzde İsrail’in ekonomik yüzü durumunda olan Tel Aviv, ayrıca Ortadoğu’nun da en büyük ikinci kent ekonomisine sahip şehridir. İsrail, Kudüs’ü başkent olarak saymaktadır ancak uluslararası camiada ise Tel Aviv başkent sayılmaktadır. Bu nedenle başkentliği muamma bir şehirdir.

Ülke nüfusunun hemen hemen üçte birinin yaşadığı şehir, Akdeniz kıyısında bulunur ve sahil şeridi boyunca kumsallarla kaplıdır. Öyle ki National Geographic tarafından dünyanın en iyi 9. kıyı şehri seçilmiştir. Müzeleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Bauhaus tarzında inşa edilmiş Beyaz Kenti görmeye değer yapılarıdır.

Tel Aviv birçok kişi tarafından “Akdeniz’in yeni başkenti” olarak tanımlanır. Ayrıca sürekli açık olan mekânlarından dolayı “uyumayan Akdeniz şehri” olarak da bilinmektedir. 19. yüzyılın başlarında nüfusu 2.806'yken sonunda 17.000'e ulaşmış olan şehir o kadar hızlı büyüme göstermiştir ki eski şehrin duvarları yetmemeye başlamış ve 1870 yılında yıkılmıştır. Şu an 3.1 milyon insanın yaşadığı Tel Aviv, son yıllarda turizmin önde gelen şehirlerinden biri haline gelmiştir.

İstisnalar dışında, turistler için ilgi çekici birçok noktaya sahip olan şehrin çevresi batısında deniz, kuzeyinde Yarkon Nehri, doğusunda Ayalon karayolu ve güneyinde Salame Yolu ile tanımlanan bir dikdörtgenden oluşmaktadır. Bu dikdörtgen, İbn-Gvirol Caddesi tarafından Yarkon Nehri'nden başlayıp Yehuda Halevy olarak adlandırılan iki uzun şerit halinde ayrılmıştır. Birçok cazibe merkezi ise bu şeritlerin batısında yer almaktadır.

Uyumayan Akdeniz şehrinin oldukça renkli bir gece hayatı vardır. Barlar, kulüpler ve eğlence alanında geniş bir yelpazesi bulunur ve gece hayatı dünya çapında bilinir. Tüm şehir, gece hayatına yönelik mekanlarla doludur ve şehir merkezinden bir şeyler içmek için bulunduğunuz yerden 500 metreden daha uzağa gitmeniz gerekmemektedir. Hafta sonları şehrin çevresindeki her bölgeden büyük topluluklar Tel Aviv'e gelmektedir. Tel Aviv, İsrail'deki ve tüm Ortadoğu'daki önde gelen homoseksüel topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en popüler gay barı, Yavneh Caddesi’ndeki ‘Evita’dır.

Tanıtım Videosu:
 

Tel Aviv ile İlgili

Tel Aviv Nerededir?

Tel Aviv, Güneydoğu Akdeniz kıyısında, İsrail’in kuzeybatısında yer alır.

Tel Aviv’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tel Aviv’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. 2 saat süren uçak yolculuğu sonucunda varılan İsrail'e ulaşmak mümkündür. Bunun dışında kara yolu ve deniz yolu seçenekleri de mevcuttur. 2261 kilometrelik mesafeye sahip iki ülke arasında bu iki seçenekle gitmek en az bir buçuk gün almaktadır. Rotalar genelde Ürdün veya Ölüdeniz üzerinden çizilmektedir.

Tel Aviv’de Nerede Kalınır?

Akdeniz sahili kentlerinden Tel AvivKudüs'ten sonra İsrail'in ikinci en büyük kenti olarak öne çıkmaktadır. Denize kıyısı olması ve geniş özgürlük alanı sunmasından dolayı Tel Aviv'i 7'den 70'e turistler tercih etmektedir. Turist yelpazesinin genişliği konaklama seçeneklerinin çeşitliliğine yansımaktadır. Tel Aviv; kamp alanı ve hostel tercih edenlerden 5 yıldızlı lüks otellerden vazgeçmeyenlere kadar herkes için seçenekler sunmaktadır. 

İpucu: Özellikle sahil şeridinde yer alan otellerde konaklamak isteyen turistlerin birkaç hafta önceden yer ayırtmaları tavsiye edilir. Ayrıca Tel Aviv otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Tel Aviv Otelleri

Akdeniz sahilindeki Tel Aviv, sunduğu özgürlükler ile hem bölgeden hem de dünya genelinden pek çok farklı insanın ilgi alanında bulunan bir şehirdir. Turistlerin çeşitliliği otellerin yelpazesini de genişletmiştir. Sahil şeridinde havuzlu, yüksek katlı, spa ve sağlık merkezli oteller bulunurken, daha içerideki otellerin mahallelerdeki kafeterya, restoran ve mimariyle bütünleştiği görülmektedir. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Tel Aviv otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Tel Aviv Gezilecek Yerler

Tel Aviv mimarileri, parkları, müzeleri, caddeleri, plajları ve eski mahalleriyle birçok gezip görülecek yere sahiptir. İsrail’in en gelişmiş şehrinde modern hayatı ve kültürel hayatı bir arada görebilirsiniz. Gezip görülmesi gereken yerlerin başında Bauhaus mimarilerinden oluşan ve UNESCO Miras Listesi’nde bulunan Beyaz Kent, Rotschild Caddesi, Eski Yafa Liman Kenti, Azrieli Gözlemevi ve Yahudi Müzesi gelmektedir.

Devamını Oku

Tel Aviv İçi Ulaşım

electric-bus.jpg

Tel Aviv’de birçok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından taksi ve otobüsleri de kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta otobüs duraklarının isimleridir. İbranice olarak yazılan durak isimleri çoğunlukla sorun yaratabilmektedir ve bu yüzden gezeceğiniz rotalarda bulunan durak isimlerini İngilizceye çevirmeniz yararınıza olacaktır.

Şehrin birçok yerine giden otobüslerde bilet ve Rav-Kav denilen bir kart kullanılıyor. Bir bilet, Türk lirasıyla yaklaşık 5-6 TL gibi bir fiyata denk gelmektedir. Rav-Kav ise bazı şehirler arası trenlerde ve otobüslerde kullanılmaktadır. Yani her ulaşım aracında geçerliliği olmayan bir karttır. Eğer bu karttan alırsanız 90 dakika içinde kartın kullanılabildiği bir başka ulaşım aracına bindiğinizde ücret ödemezsiniz, ancak yine de hem ulaşımın pahalı olması hem de Tel Aviv’in küçük olmasından dolayı, şehre gelen gezginler genellikle yürüyerek seyahat ederler.

İsrail Mutfağı

Food_in_Israel.jpg

İsrailliler inançları gereği et ve süt ürünleri birlikte tüketmemektedir. Farklı kültürlerin bir arada olması mutfak çeşitliliğinde de kendini gösterir. Buna bir de, Avrupa, Rusya veya Yemen gibi, göç öncesi yaşanmış ülkelerin tatları da eklenir. Ama İsrail mutfağına Akdeniz ve Ortadoğu tarzının hâkim olduğu söylenebilir. İsrailliler de Türkler gibi çok ekmek tüketmektedir.

Cuma ve cumartesi günleri için hazırladıkları baharatlı ya da tatlı ekmekler vardır. Bunların en bilineni, örgü şekilli "khala"dır. Mayasız hamurdan pişirdikleri ekmekler de meşhurdur. İnançlarına göre Firavun zamanında Yahudiler Mısır’ı öylesine apar topar terk etmek zorunda kalmışlar ki yolculuk için hazırlayacakları ekmekleri mayalamaya zaman bulamamışlar. Bu gelenek o günlerin anısına ve hamursuz adıyla anılıyor. İsrail mutfağında şerbetli tatlılar yaygındır baklava, kadayıf, lokma gibi lezzetler çokça sevilmektedir. Avrupa geleneğinden gelen pasta ve keklerle bir arada İsrail mutfağında yer alıyor. İklimin getirisiyle meyve üretimi çeşitlilik arz etmektedir. En cok tüketilenler avokado, portakal ve nar. Kuskus, balık, humus, tahin, fava, falafel, şavarma (döner), gulaş en popüler yemeklerdendir. Bu arada en leziz yerel yemeklerin genellikle salaş mahalle lokantalarında yenebileceğini unutmamak gerek. İsrail’de her yerde alkol bulunsa da çok fazla tüketilmez.

Tel Aviv’de Alışveriş

IMG_7074.jpg

Tel Aviv, oldukça çeşitli bir alışveriş imkanı sunmaktadır. Giysi, aksesuar, kitap, hediyelik eşya, sanat ürünleri ve daha fazlasını, Tel Aviv’in büyüleyici alışveriş caddeleri ve merkezlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle yerel ürünlerden almak istiyorsanız Eski Yafa bölgesini de tercih edebilirsiniz.

Alışveriş merkezleri sıcak İsrail ikliminde serinlemek için yerli halk tarafından sıkça tercih edilir. Şehirde 6 büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. En büyüğü Azriely'dir. Ayalon, Central Bus Stores, Ramat Aviv alışveriş için en uygunlarıdır.

Tel Aviv'in pazarları şehirdeki en iyi doğal alışveriş alanlarıdır ve gün boyu hareketlidir. Burada tatların, kokuların, seslerin, renklerin birleşimi ile ortaya çıkan Orta Doğu melanjı içerisinde kendinizi alışveriş çılgınlığına kaptırıp kaybedebilirsiniz. Genellikle meyve ve sebzelerin bulunduğu The Carmel Market, hemen arkasındaki Nahalat Binyamin Pedestrian, antika eşyaların satıldığı The Flea Market, kurutulmuş meyveler, baharatlar ve yerel tatlar için en çok tercih edilen Levinsky Market örnek verilebilir.

Eğer pazarlar veya alışveriş merkezleri sizin dikkatinizi çekmiyor ve sokaklarda alışveriş yapmak istiyorsanız en uygun alan merkezdir. Dizengoff Caddesi bu anlamda şehrin en ünlü caddesidir. Sayısız mağaza, kafe, restoran ve alışveriş merkeziyle ünlü olan caddenin köşesinde ikinci el dükkanlar yer almaktadır. Eğer şubat veya ağustos ayında şehirdeyseniz şehrin en yetenekli tasarımcıları ürünlerini tek bir yerde toplarlar ve satışa sunarlar.

Gordon Caddesi özellikle sanat galerileri ile ünlüdür. Ben-Yehuda Caddesi ise hediyelik eşyalar, takılar ve Musevilere özgü eşyaların bulunabileceği bir sokaktır.

Tel Aviv Gece Hayatı

n1-660x370.jpg

Tel Aviv’in bitmek bilmeyen gece hayatı dünyaca ünlüdür. Hipster barları, mutfak odaklı pubları, gece geç saatlere kadar tıklım tıklım olan gece kulüpleri ile Tel Aviv, oldukça renkli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Gece kulüpleri genellikle Rotschild Caddesi'ne bağlanan sokaklar ve liman etrafında yoğunlaşmıştır.

Devamını Oku

Tel Aviv Festivaller

Gay Pride (13 Haziran)
Tel Aviv İnovasyon Festivali (6 -12 Eylül)
Tel Aviv Tango Festivali (Mayıs)
Tel Aviv Spirit Film Festivali (22 - 24 Ekim)

Tel Aviv Resmi Tatiller

Purim (Şubat / Mart)

Pesach (Mart / Nisan)

Kurtuluş Bayramı (Mayıs)

Shavout (Mayıs)

Rosh Hashanah (Yeni Yıl, Eylül / Ekim)

Şükran Günü (Ekim)

Hannukah (Aralık)

Tel Aviv İçin Faydalı Bilgiler

Numaralar:

Acil: 101
Polis: 100
Yangın: 102
Turist Polisi: 03 516 538

Tel Aviv Para Birimi

Tel Aviv para birimi olarak Yeni İsrail Şekeli (ILS) kullanmaktadır.

Tel Aviv Resmi Dili

Tel Aviv’in resmi dilleri İbranice ve Arapçadır. Ülkede genellikle İbranice konuşulur. Arapça, Arap azınlıklar tarafından kullanılmaktadır.

Tel Aviv Saat Farkı

Tel Aviv, Türkiye'den bir saat geridedir.

Tel Aviv Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type H / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 15oC
  • Nis 18oC
  • May 21oC
  • Haz 23oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 18oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 411.800 / Dil: İbranice / Para Birimi: Yeni İsrail Şekeli (ILS) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-6 gün