Google+

Arama formu

Tel Aviv

Akdeniz sahilindeki Tel Aviv, sunduğu özgürlükler ile hem bölgeden hem...
Devamı oku
İsrail mutfağı, hem yerel hem de dünyanın her yerinden gelen Yahudi...
Devamı oku
Tel Aviv’in bitmek bilmeyen gece hayatı dünyaca ünlüdür. Hipster barları...
Devamı oku
Gay Pride (13 Haziran)Tel Aviv İnovasyon Festivali (6 -12 Eylül)Tel Aviv...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ILS = 0.00
Priz Tipi Type H250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 13℃
Mar 15℃
Nis 18℃
May 21℃
Haz 23℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 25℃
Eki 22℃
Kas 18℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 411.800 / Dil: İbranice / Para Birimi: Yeni İsrail Şekeli (ILS) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-6 gün

Tel Aviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tel Aviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu ile batı kültürünün harmanlandığı Tel Aviv, İsrail’in ikinci en büyük kentidir. 1909’da bir liman kenti olan Yafa ile birlikte kurulmuş ve zamanla büyüyüp Yafa’dan ayrılmıştır. Günümüzde İsrail’in ekonomik yüzü durumunda olan Tel Aviv, ayrıca Ortadoğu’nun da en büyük ikinci kent ekonomisine sahip şehridir. İsrail, Kudüs’ü başkent olarak saymaktadır ancak uluslararası camiada ise Tel Aviv başkent sayılmaktadır. Bu nedenle başkentliği muamma bir şehirdir.


Tanıtım Videosu:
 

Tel Aviv Gezilecek Yerler

Tel Aviv mimarileri, parkları, müzeleri, caddeleri, plajları ve eski mahalleriyle birçok gezip görülecek yere sahiptir. İsrail’in en gelişmiş şehrinde modern hayatı ve kültürel hayatı bir arada görebilirsiniz. Gezip görülmesi gereken yerlerin başında Bauhaus mimarilerinden oluşan ve UNESCO Miras Listesi’nde bulunan Beyaz Kent, Rotschild Caddesi, Eski Yafa Liman Kenti, Azrieli Gözlemevi ve Yahudi Müzesi gelmektedir.

Old Jaffa (Eski Yafa)

Old Jaffa (Eski Yafa)

Yafa’nın ismi İbranice güzellik anlamına gelen “Yofi” kelimesinden türemiştir. Yafa, birçok Hristiyan ve Antik Yunan efsanesine konu olmuştur. Bir Hristiyan efsanesine göre Yafa, Nuh’un oğlu Japhet tarafından büyük tufandan sonra inşa edilmiş. Arkeolojik keşifler ve antik belgelere göre ise Yafa’nın, Mısır ve Fenikeli denizcilere hizmet veren dünyanın en eski liman kentlerinden biri olarak 4.000 yıl önce kurulduğu bilinmektedir.

Limanın kendisi, Jonah kitabı gibi, İbranice İncil ve Yahudi tarihini ve İlk Yahudi'yi anlatan Josephus eserleri gibi çeşitli eski eserlerde bahsediliyor. Küçük bir balıkçı limanı olarak hâlâ işlev gören liman şu anda lokanta ve kafe bulunan eğlence bölgesi. Limanın üzerinde Jaffa Light adında bir deniz feneri bulunuyor.

Bugün, çeşitli mezheplerden insanlar burada yaşamaktadır. 35 bin kişiden bir nüfusa sahip olan bölgenin yaklaşık 25 bin kişisi Araplardan oluşmaktadır.

Yafa tamamıyla eski mimarilerle kaplı ve egzotik bir yerdir. Sokakları mücevher, hediyelik eşya, sanat galerileri ve bazı sanatçıların stüdyoları ile doludur. Romantik yolları ve bahçeleri ile şirin bir şehirdir. Liman tarafındaysa oldukça güzel restoranlar bulunmaktadır. On yıllar önce, İsrailli sanatçılara, Jaffa Eski Kenti'nin küçük kaldırımlı sokaklarında stüdyolar ve konutlar verilmiştir. Bununda etkisi oldukça büyüktür.

Ulaşım: 37 ve 100 numaralı otobüslerle Eski Yafa’ya ulaşabilirsiniz veya taksi kullanabilirsiniz.

Beyaz Kent

Beyaz Kent

Dünya üzerinde en fazla sayıda bir arada bulunan Bauhaus yapısına sahip olan Beyaz Kent, bu özelliğiyle 2003 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında İsrail’e kaçan Alman mimarlar tarafından bölgenin iklimine uygun olarak tasarlanan binalar; basit, temiz, estetik, gereksiz süslemelerden uzak ve tamamen işlevsellik üzerine kurulmuştur.

İbranice'de Ha-r ha-Lecana olarak anılan Beyaz Kent’te 4.000 üzerinde Bauhaus stilinde bina yer almaktadır. 20. yüzyılın başlarındaki yeni şehir planlama ve mimarisine olağanüstü bir örnek olarak ilan edilmiş olan şehrin İsrail'in uluslararası mimarisine, kentin kültürüne, iklimsel ve yerel geleneklerine benzersiz şekilde uyarlanması daha ilgi çekici kılmaktadır. Tel Aviv'deki Bauhaus Merkezi'ne düzenli mimari turlar düzenlenmektedir.

Mimari Akdeniz ve çöl iklimine uyacak şekilde adapte edilmiştir. Beyaz ve açık renkler sıcaklığı yansıtmaktadır. Avrupa'daki Bauhaus tarzının kilit unsurlarından biri olan ve ışığa izin veren geniş cam alanları, ısıyı ve parıltıyı sınırlayan küçük gömme pencerelerle değiştirilmiştir. Her birinin üstündeki balkonla gölgelenen uzun dar balkonları sakinlerin denizden batıya doğru esen esintiyi yakalamasına izin verir. Eğimli çatıları ise yassı olanlarla değiştirilmiş ve sakinlerin akşamın serinliği içinde sosyalleşebilecekleri ortak bir alan sağlanmıştır.

Bu binaları görebileceğiniz yerler: Rotschild Bulvarı’ndaki Shenkin civarı, Dizengoff Caddesi, Bialik Caddesi, Mazeh ve Kalisher Caddesi'dir.

Yahudi Diaspora Müzesi

Yahudi Diaspora Müzesi

Yahudi Diaspora Müzesi (Beit Hatfutsot), Tel Aviv Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır. Müze, Mayıs 1978'de açılmış ve o zamandan veri dünyanın en yenilikçi müzelerinden biri olarak görülüyor. Beit Hatfutsot'u kurma fikri, geçmişten ve bugüne kadarki dünya Yahudi cemaatlerine bir anıt oluşturmak için uğraşan Dünya Yahudi Kongresi'nin kurucusu ve başkanı Nahum Goldmann tarafından önerilmiştir.

Müze, görsel-işitsel görüntüler kullanarak Yahudi diasporası topluluklarının tarihini çağlar boyunca ve tüm dünyada izler ve Yahudi halkının 2.600 yıl öncesinden bugüne İsrail topraklarından atılmalarının hikayesini anlatır. Müzenin düzeni, şair Abba Kovner'in önerisine dayanılarak altı tematik kısma ayrılmıştır. Sergiler, her katta bir çalışma alanı olan tematik kısımlara uygun olarak düzenlenmektedir. Bu altı bölüm; Aile, Topluluk, İnanç, Kültür, Uluslar Arası ve Dönüş'dür. Yedinci bölüm olan Chronosphere, kubbesi ve duvarları üzerinde Yahudi tarihinin görsel ve işitsel bir görüntüsünü 35 senkronize projektöre dayandırdığı bir planetaryum görünümündeki bir salondur ve genel bir tarihsel ve kronolojik referans çerçevesi sunmaktadır.

2011'de İsrail hükümeti, müzeyi yeni teknolojiler kullanarak genişletme ve yükseltme planını onaylamıştır.

Yahudi Diaspora Müzesi, Yahudi halkı tarihinde dünyanın en kapsamlı müzelerinden biridir. Müzede, Yahudilerin yaşadıkları topraklardan sürgün edildiği yıllardan başlayarak; Yahudi cemaatlerinin hikâyeleri, sanat, etkinlikler ve diğer kültürel faaliyetlerle yaklaşık 2.600 yıllık bilgiler sergilenmektedir. Bu etkinlikler ile müzeye gelen ziyaretçilere, Yahudi halkının gelişimi ve metamorfozlarını anlamak için kapsamlı bir deneyim sunuluyor.

Ziyaret saatleri: Pazar - Salı: 10.00 - 16.00 / Çarşamba - Perşembe: 10.00 - 19.00 / Cuma: 09.00 - 13.00Giriş ücreti: 35 ŞekelResmi websitesi: www.bh.org.il

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tel Aviv Nerededir?

Tel Aviv, Güneydoğu Akdeniz kıyısında, İsrail’in kuzeybatısında yer alır.

Tel Aviv’de Nerede Kalınır?

Akdeniz sahili kentlerinden Tel AvivKudüs'ten sonra İsrail'in ikinci en büyük kenti olarak öne çıkmaktadır. Denize kıyısı olması ve geniş özgürlük alanı sunmasından dolayı Tel Aviv'i 7'den 70'e turistler tercih etmektedir. Turist yelpazesinin genişliği konaklama seçeneklerinin çeşitliliğine yansımaktadır. Tel Aviv; kamp alanı ve hostel tercih edenlerden 5 yıldızlı lüks otellerden vazgeçmeyenlere kadar herkes için seçenekler sunmaktadır.


Tel Aviv’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Özellikle sahil şeridinde yer alan otellerde konaklamak isteyen turistlerin birkaç hafta önceden yer ayırtmaları tavsiye edilir. Ayrıca Tel Aviv otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Tel Aviv Otelleri

Akdeniz sahilindeki Tel Aviv, sunduğu özgürlükler ile hem bölgeden hem de dünya genelinden pek çok farklı insanın ilgi alanında bulunan bir şehirdir. Turistlerin çeşitliliği otellerin yelpazesini de genişletmiştir. Sahil şeridinde havuzlu, yüksek katlı, spa ve sağlık merkezli oteller bulunurken, daha içerideki otellerin mahallelerdeki kafeterya, restoran ve mimariyle bütünleştiği görülmektedir.


Tel Aviv Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Tel Aviv otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Tel Aviv’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tel Aviv’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. 2 saat süren uçak yolculuğu sonucunda varılan İsrail'e ulaşmak mümkündür. Bunun dışında kara yolu ve deniz yolu seçenekleri de mevcuttur. 2261 kilometrelik mesafeye sahip iki ülke arasında bu iki seçenekle gitmek en az bir buçuk gün almaktadır. Rotalar genelde Ürdün veya Ölüdeniz üzerinden çizilmektedir.

Tel Aviv İçi Ulaşım

electric-bus.jpg

Tel Aviv’de birçok yere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından taksi ve otobüsleri de kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta otobüs duraklarının isimleridir. İbranice olarak yazılan durak isimleri çoğunlukla sorun yaratabilmektedir ve bu yüzden gezeceğiniz rotalarda bulunan durak isimlerini İngilizceye çevirmeniz yararınıza olacaktır.

Şehrin birçok yerine giden otobüslerde bilet ve Rav-Kav denilen bir kart kullanılıyor. Bir bilet, Türk lirasıyla yaklaşık 5-6 TL gibi bir fiyata denk gelmektedir. Rav-Kav ise bazı şehirler arası trenlerde ve otobüslerde kullanılmaktadır. Yani her ulaşım aracında geçerliliği olmayan bir karttır. Eğer bu karttan alırsanız 90 dakika içinde kartın kullanılabildiği bir başka ulaşım aracına bindiğinizde ücret ödemezsiniz, ancak yine de hem ulaşımın pahalı olması hem de Tel Aviv’in küçük olmasından dolayı, şehre gelen gezginler genellikle yürüyerek seyahat ederler.

İsrail Mutfağı

Food_in_Israel.jpg

İsrailliler inançları gereği et ve süt ürünleri birlikte tüketmemektedir. Farklı kültürlerin bir arada olması mutfak çeşitliliğinde de kendini gösterir. Buna bir de, Avrupa, Rusya veya Yemen gibi, göç öncesi yaşanmış ülkelerin tatları da eklenir. Ama İsrail mutfağına Akdeniz ve Ortadoğu tarzının hâkim olduğu söylenebilir. İsrailliler de Türkler gibi çok ekmek tüketmektedir.

Cuma ve cumartesi günleri için hazırladıkları baharatlı ya da tatlı ekmekler vardır. Bunların en bilineni, örgü şekilli "khala"dır. Mayasız hamurdan pişirdikleri ekmekler de meşhurdur. İnançlarına göre Firavun zamanında Yahudiler Mısır’ı öylesine apar topar terk etmek zorunda kalmışlar ki yolculuk için hazırlayacakları ekmekleri mayalamaya zaman bulamamışlar. Bu gelenek o günlerin anısına ve hamursuz adıyla anılıyor. İsrail mutfağında şerbetli tatlılar yaygındır baklava, kadayıf, lokma gibi lezzetler çokça sevilmektedir. Avrupa geleneğinden gelen pasta ve keklerle bir arada İsrail mutfağında yer alıyor. İklimin getirisiyle meyve üretimi çeşitlilik arz etmektedir. En cok tüketilenler avokado, portakal ve nar. Kuskus, balık, humus, tahin, fava, falafel, şavarma (döner), gulaş en popüler yemeklerdendir. Bu arada en leziz yerel yemeklerin genellikle salaş mahalle lokantalarında yenebileceğini unutmamak gerek. İsrail’de her yerde alkol bulunsa da çok fazla tüketilmez.

Tel Aviv Gece Hayatı

n1-660x370.jpg

Tel Aviv’in bitmek bilmeyen gece hayatı dünyaca ünlüdür. Hipster barları, mutfak odaklı pubları, gece geç saatlere kadar tıklım tıklım olan gece kulüpleri ile Tel Aviv, oldukça renkli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Gece kulüpleri genellikle Rotschild Caddesi'ne bağlanan sokaklar ve liman etrafında yoğunlaşmıştır.

İlk kez gidenler için şehrin merkezinden daha iyi bir yer yoktur. Şehrin en iyi bar ve kulüplerinin çoğuyla dolu olan Rothschild Bulvarı'nın ve çevresindeki sokakların güney ucunda bir gece geçirmek oldukça zevkli olacaktır. Tel Aviv'in gece hayatı görebileceğiniz en hareketli ve eğlencelerinden birisidir.

Tel Aviv'deki birçok mekanında olduğu gündüz restoran işlevi görürken karanlığın çökmesinden bir süre sonra bir bara dönüşen Rothschild 12 gecenize başlamak için güzel seçeneklerden biri olacaktır. Kulis Alma, hareketli duvar resimleri ve değişen sanat sergileriyle harika bir bardır. Saat 11'den sonra Tel Aviv'in kulüpleri yavaş yavaş dolmaya başlar.

Tel Aviv, turistler ve yerli halk tarafından "asla durmayan şehir" olarak anılır. Barla ve kulüpler konusunda geniş bir yelpazesi vardır. Tüm şehir, gece hayatı mekanlarıyla dolup taşar ve şehir merkezinde bir şeyler içmek için bir yere 500 metreden daha fazla yürümeniz gerekmez. Hafta sonları ise en kalabalık zamanıdır. Ancak herhangi bir gün de Tel Aviv'de parti yapmak için iyi bir gündür.

Şehirde her gün yeni yerler açılır ve "en popüler noktalar" her iki ayda bir değişir. Tel Aviv'deki mekanlarda minimum yaş sınırlaması vardır. Bu çoğu yerde 18 yaştır; ancak bazı yerlerde mimimum 30 yaşında olmanız gerekir. Bu sınırlamalar mekanlara göre değişebilmektedir. Erkekler ve kadınlar arasında da farklı sınırlamalar olabilir.

İsrail'in kendine özgü bir içki kültürü yoktur.

Tel Aviv kültürel yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası da kafelerdir. Kentin kuruluşundan bu yana kahveler yerel bohem yaşamın gözde mekânları olmuştur. Bu nedenle şehrin her yerinde bulunabilen ve aromatik İtalyan espressosu ve capuccinosunu sunan birçok kahveye sahip olması şaşırtıcı değildir. Espresso-bar, Cafeneto, Kafe-Cafe ve Arcaffé yerel zincir kafelerden bazılarıdır. Aralarında en büyük olan Arom'dur. Bir kafede birkaç saat harcamaktan çekinmeyin.

Popüler Mekanlar

TLVnight Hide & SeekNorman BarLima Lima BarOtto RothschildBellBoy BarThe Shrink Bar

Tel Aviv Festivaller

Gay Pride (13 Haziran)
Tel Aviv İnovasyon Festivali (6 -12 Eylül)
Tel Aviv Tango Festivali (Mayıs)
Tel Aviv Spirit Film Festivali (22 - 24 Ekim)

Tel Aviv’de Alışveriş

IMG_7074.jpg

Tel Aviv, oldukça çeşitli bir alışveriş imkanı sunmaktadır. Giysi, aksesuar, kitap, hediyelik eşya, sanat ürünleri ve daha fazlasını, Tel Aviv’in büyüleyici alışveriş caddeleri ve merkezlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle yerel ürünlerden almak istiyorsanız Eski Yafa bölgesini de tercih edebilirsiniz.

Alışveriş merkezleri sıcak İsrail ikliminde serinlemek için yerli halk tarafından sıkça tercih edilir. Şehirde 6 büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. En büyüğü Azriely'dir. Ayalon, Central Bus Stores, Ramat Aviv alışveriş için en uygunlarıdır.

Tel Aviv'in pazarları şehirdeki en iyi doğal alışveriş alanlarıdır ve gün boyu hareketlidir. Burada tatların, kokuların, seslerin, renklerin birleşimi ile ortaya çıkan Orta Doğu melanjı içerisinde kendinizi alışveriş çılgınlığına kaptırıp kaybedebilirsiniz. Genellikle meyve ve sebzelerin bulunduğu The Carmel Market, hemen arkasındaki Nahalat Binyamin Pedestrian, antika eşyaların satıldığı The Flea Market, kurutulmuş meyveler, baharatlar ve yerel tatlar için en çok tercih edilen Levinsky Market örnek verilebilir.

Eğer pazarlar veya alışveriş merkezleri sizin dikkatinizi çekmiyor ve sokaklarda alışveriş yapmak istiyorsanız en uygun alan merkezdir. Dizengoff Caddesi bu anlamda şehrin en ünlü caddesidir. Sayısız mağaza, kafe, restoran ve alışveriş merkeziyle ünlü olan caddenin köşesinde ikinci el dükkanlar yer almaktadır. Eğer şubat veya ağustos ayında şehirdeyseniz şehrin en yetenekli tasarımcıları ürünlerini tek bir yerde toplarlar ve satışa sunarlar.

Gordon Caddesi özellikle sanat galerileri ile ünlüdür. Ben-Yehuda Caddesi ise hediyelik eşyalar, takılar ve Musevilere özgü eşyaların bulunabileceği bir sokaktır.

Tel Aviv Saat Farkı

Tel Aviv, Türkiye'den bir saat geridedir.

Tel Aviv Para Birimi

Tel Aviv para birimi olarak Yeni İsrail Şekeli (ILS) kullanmaktadır.

Tel Aviv Resmi Dili

Tel Aviv’in resmi dilleri İbranice ve Arapçadır. Ülkede genellikle İbranice konuşulur. Arapça, Arap azınlıklar tarafından kullanılmaktadır.

Tel Aviv Türkiye Dış Temsilcilikleri

Tel Aviv Türk Konsolosluğu

Adres: 202, Hayarkon St, 63405 Tel Aviv, Israel
Tel: 00 +972 3 524 11 01, +972 3 524 1201, +972 3 524 1301
E-posta: embassy.telaviv@mfa.gov.tr
Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -18:00 )
Web sitesi: http://telaviv.be.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx

Tel Aviv Resmi Tatiller

Purim (Şubat / Mart)

Pesach (Mart / Nisan)

Kurtuluş Bayramı (Mayıs)

Shavout (Mayıs)

Rosh Hashanah (Yeni Yıl, Eylül / Ekim)

Şükran Günü (Ekim)

Hannukah (Aralık)

Tel Aviv İçin Faydalı Bilgiler

Numaralar:

Acil: 101
Polis: 100
Yangın: 102
Turist Polisi: 03 516 538

Tel Aviv’e Ne Zaman Gidilir?

Tel Aviv, Akdeniz iklimine sahiptir. Yaz ayları çok sıcak ve nemli geçmektedir. Şehre en uygun seyahat zamanları nisan ve ekim aylarıdır.

Sıcak sizi bunaltmasın istiyorsanız nisan, mayıs ve eylül, ekim ayları en uygun zamanlardır. Özellikle de mart-nisan ayları oldukça keyifli geçmektedir. Sıcaklıklar yükselmeye başlar ve şehir henüz yaz turistleri ordularını henüz karşılamamış olur. Bununla birlikte Akdeniz'de yüzmek için hava hala yeterince ısınmamış olmaktadır.

Yaz sezonu özellikle bir sebepten dolayı Tel Aviv'i ziyaret etmenin en popüler zamandır ve bu plaj sezonudur. Tel Aviv'in en kurak mevsimi olan bu ayda sıcaklıklar oldukça yükselmektedir ve fiyatlar artmaktadır.

Aralık ve ocak ayında bir ilkbahar deniz havası beklemek mümkün değildir. Biraz serin olsa da üşütmeyen bir sıcaklığa sahiptir. Bu mevsimde şehri ziyaret edecekseniz denize girmekten çok plaj boyunca dolaşmaya daha eğilimli olursunuz. Tel Aviv otelleri turizmin hafifte olsa arttığı kış aylarında fiyatlarını yükseltme eğilimindedir. Uygun bir fiyata tatil yapabilmek için odanızı en az bir ay önceden ayırdığınızdan emin olun.