Google+

Arama formu

Timbuktu (Tombouctou)

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XOF = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21℃
Şub 23℃
Mar 27℃
Nis 31℃
May 33℃
Haz 34℃
Tem 32℃
Ağu 31℃
Eyl 31℃
Eki 30℃
Kas 26℃
Ara 21℃
Genel Bilgiler / Rehber

Timbuktu, Mali’de bulunan bir şehirdir. Bu şehir Nijer Nehri’nin 15 kilometre kuzeyinde konumlanmaktadır. Timbuktu aynı zamanda Sahra Çölü’nün de güney tarafında kalır. Timbuktu bölgesinin başkenti olan bu şehrin nüfusu ise 55 bin civarındadır.

Tarihsel sürece bakıldığında, Timbuktu’nun bir yerleşim birimi halini alması 12. yüzyıla denk gelmektedir. Değişen ticaret yolları sonucunda, 13. yüzyılda altın, fildişi ve köle ticareti için oldukça önemli bir nokta halini almıştır. 15. yüzyılda ise burada hâkimiyet, Tuareg kabilesinin eline geçmiştir.

Bunların yanı sıra İslam’ın Mali’de yayılmasında en etkili bölge yine Timbuktu’dur. Özellikle 15 ve 16. yüzyıllarda bu şehir önemli bir entelektüel ve ruhsal merkez halini almıştır. Bu şehir özellikle 13 ve 17. yüzyıllar arasında İslam eğitimi açısından oldukça hareketli bir zaman yaşamıştır. Bu şehirde o zamanlarda kurulan ve günümüze kadar gelen 3 büyük camii bulunmaktadır ve bunların isimleri de Djingareyber, Sankore ve Sidi Yahya’dır. Özellikle Sankore Medresesi bölgede adeta bir İslam üniversitesidir. Bölgedeki camiler çöle çok yakın bir konumda bulunduklarından, oldukça sık bir şekilde restore edilirler.

Günümüzde Timbuktu ekonomisi çeşitli alanlara ayrılmıştır. Tuz ticareti, turizm, tarımsal ürünler gibi konular bu şehrin önemli ekonomik kaynaklarındandır. Özellikle Kasım ve Şubat ayları arasında geniş bir ziyaretçi kitlesi bu şehri ziyaret etmektedir. Bununla birlikte tarımsal ürünlerde de en başta ve en çok üretilen ürün ise pirinçtir. Bölgede su seviyesi yükseldikçe buradaki bazı ağaçların boyları da oldukça yükselmekte ve tarımsal etkinliği direkt olarak etkilemektedir.

Timbuktu’nun tarihi merkezi 1998 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dâhil edilmiştir. 

Nüfus : 54.453
İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Mali Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.

Hususi ve Hizmet pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.

Diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.