Trongsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trongsa;Bhutan’ın merkezinde yer alan aynı isimli bölgenin başkentidir. Ülkenin resmi dili olan Dzongka’da yeni köy anlamına gelen Trongsa; Bhutan’ın en tarihî şehirlerinden biridir. Buradaki ilk manastır 1543 yılında inşa edilmiştir. Bhutan’a ve eski Tibet’e özgü olan Dzong mimarisinin en güzel örneklerine sahiptir. Bhutan’da yönetim ve din işleri Dzonglarda yürütülmektedir. Trongsa Dzongu ise dağ zirveleri üzerinde uçan ejderha olarak nitelendirilmiştir. 1644 yılında inşa edilen yapı, 1907’de Bhutan’ın yöneticileri olmadan önce Wangchuck hanedanının koltuğu olarak kullanılıyordu. Geleneksel olarak bir kişi Bhutan kralı olmadan önce Trongsa valisi olmak zorundaydı.

Dik bir sırtın üzerinde konumlanan kent kendisini çevreleyen derin vadilerin muhteşem manzaralarına sahiptir. Çeşitli oteller, pansiyonlar ve restoranlara sahip kasaba turizm etkinliğini yıllar geçtikçe artıran Güney Asya kasabalarından biridir. Trongsa’ya güçlü bir Tibet kültürü hâkimdir. Bölgenin yaklaşık %80’i çevre koruma alanı içinde yer almaktadır. Kasabanın kuzeyinde Wangchuk Centennial Park, güneyinde ise Jigme Singye Milli Parkı bulunmaktadır. Çok sayıda cazibe merkezine sahip bu doğal ve tarihî kasabada birkaç gün geçirmek iyi bir meditasyon olabilir. Trongsa; alışveriş yapmak isteyen ziyaretçilerine harika dokuma ürünleri sunmaktadır. Çok ucuz fiyatlara halı ve tekstil ürünleri bulabileceğiniz gibi çoğu doğal boyalarla boyanmış renkli yünler de satın alabilirsiniz.

Trongsa’da gezilecek yerler

Güney Asya’nın muhteşem coğrafyasında kendine harika bir yer edinen Trongsa hem tarihî önemi hem de doğal güzellikleri sayesinde size farklı bir dünyanın kapılarını açacak. Eski Tibet kültürünün hâlâ yaşatıldığı bu minik kasaba bir tepe üzerinde konumlanmıştır. Büyüleyici doğa manzaralarının yanı sıra gezilip görülmeye değer birçok tarihî binaya sahip.

Trongsa Dzong

Bhutan Krallığı’ndaki diğer tüm kent ve kasabalarda olduğu gibi Trongsa’da da Dzong mimarisi hâkimdir. Çevresindeki binaları cüce gibi gösteren bu yapı 1644 yılında inşa edilmiştir. Yıllar boyunca OrtaveDoğu Bhutan’ın yönetim merkezi olarak kullanılan Trongsa; Dzong’u aynı zamanda din işlerinin yürütüldüğü yer olarak da kullanılıyordu. Ulaşılması zor bir vadide bulunan kale istilacılardan kendini koruyabildiği için zapt edilemez olarak biliniyor. Tepe üzerine inşa edilen yapı Trongsa’nın tüm manzarasına hâkim bir şekilde duruyor. Dzong’un avlusunda zaman zaman okçuluk yarışmaları düzenlenmektedir. Hâlâ içinde tapınaklar ve meditasyon alanları bulunan kale inziva için harika bir atmosfer sunmaktadır.

Thruepang Sarayı

1920’de inşa edilen Thruepang Sarayı çok büyük bir yapı değil ancak eski kral Jigme Dorji Wangchuk’un doğum yeri olmasıyla ünlüdür. Kralın çocukluğu bu sarayda geçmiştir. Şimdiki Bhutan kralı Trongsa’ya geldiğinde bu sarayı kullanmaktadır. Sarayda sanatsal değeri yüksek ve Bhutan krallarının yaşamlarına dair kraliyet hatıralarına sahip muhteşem tablolar bulunmaktadır. Sarayın avlusunda kralın maiyeti tarafından konaklama alanı olarak kullanılan küçük bir ev bulunuyor.

Ta Dzong

Bir zamanlar Trongsa’yı iç isyandan koruyan bu gözetleme kulesi şehrin yukarısındaki bir tepede bulunuyor. 1652 yılında Trongsa’nın birinci valisi olan Chogyal Minjur Tempa tarafından inşa edilmiştir. Kaplan, aslan, garuda ve ejderhayı andıran dört gözlem noktasına sahiptir. Şimdilerde bir destan kahramanı olan King Gesar’a adanmış bir türbeye ev sahipliği yapan Ta Dzong’a mutlaka uğramalısınız.

Trongsa Museum

Ta Dzong’daki Trongsa Museum 2008’de halka açılmıştır. Bhutan’ın en önemli sergilerinden bazılarına ev sahipliği yapan müze beşinci kralın kurtuluşunu, Wangchuk monarşisinin birinci yüzyılını ve Bhutan’daki demokrasinin gelişimini anmak için inşa edilmiştir. 5 kat ve 11 adet galeriye sahip olan Trongsa Museum’da Bhutan’a ait el sanatlarını, kraliyet ailesinin hatıralarını ve birçok eseri görebilirsiniz. Çeşitli olayları tasvir eden heykellerin yanı sıra savaşlarda kullanılan kılıç ve kalkanların sergilendiği bölümler oldukça ilgi çekici. Buradaki gezintinizi bitirmeden önce hediyelik eşya dükkânından bir şeyler alabilir veya kafeteryada bir fincan kahve yudumlayabilirsiniz.

Trongsa’ya nasıl gidilir?

Bhutan’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığı için öncelikle Yeni Delhi, Bankgkok veya Katmandu gibi şehirlere ulaşmanız gerekiyor. Bu kentlerden herhangi birine geldiğinizde Bhutan’ın resmi hava yolu şirketi Druk Air seferleriyle Paro Havalimanı’na iniş yapacaksınız. Buraya geldikten sonra otobüslerle yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından başkent Thimphu’ya ulaşacaksınız. Thimphu’dan Trongsa’ya gitmek için tekrar otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Thimphu ile Trongsa arasındaki mesafe 192 kilometredir. Bhutan’ın para birimlerinin Hindistanrupisi ve Bhutanngultrumu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Trongsa’da ne yenir?

Trongsa’da çok az sayıda restoran bulunmaktadır. Her ne kadar otelinizdeki yemek seçeneklerini değerlendirmek daha iyi bir fikir olsa da geleneksel Bhutan ve Tibet mutfağına ait lezzetleri denemek ilgi çekici olabilir. Sebze ve haşlanmış pirincin harmanlanmasıyla oluşturulan zokashungo buradaki en meşhur yemeklerin başında geliyor. Tatlı bir muz çorbası olan tapyoka farklılık arayan gezginler için oldukça ideal bir seçenek. Dilimlenmiş biftek veya domuz etinden yapılan paa adı verilen etli yemeği denemeden dönmeyin.

Trongsa ile İlgili

Trongsa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.4oC
  • Şub 7.2oC
  • Mar 10.6oC
  • Nis 13.4oC
  • May 16.3oC
  • Haz 17.9oC
  • Tem 20.3oC
  • Agu 19.4oC
  • Eyl 18.4oC
  • Eki 16.8oC
  • Kas 13.1oC
  • Ara 10.4oC

Kısa Kısa