Google+

Adana Şehir İçi Ulaşım

446201 Ara 2015Lokasyon Detay

Adana Şehir İçi Ulaşım
yerelgundem.com

Adana’da şehiriçi ulaşım otobüs, minibüs ve metro ile sağlanmaktadır. Metro durağının başlangıcı hastane durağı son bulduğu durak ise Çukurova Üniversitesi’dir. Adana metro hattı 06:45–08:30 saatlerinde 15 dakikada bir kalkmaktadır. 08:30’dan 16:00’a kadar ise yarım saatte bir hareket eder. Akşamüzeri trafiğin yoğunlaştığı 17:00/ 19:00 saatlerinde tekrar 15 dakikada bir kalkarak sık sık sefer düzenlenmektedir. 

Adana’da otobüsler de şehrin birçok noktasına gitmektedir. Adana’da otobüs bilet sistemi Kent Kart ya da Elektronik Bilet biçiminde çalışır. Adana’da otobüsler arasında en sık kullanılan Balcalı–Çarşı arası çalışan otobüslerdir. Bu otobüsler turuncu renktedir.  Adana’da bazı otobüs şoförleri ise kadındır.Bu konuda belediyelerin desteği Türkiye’de bir ilk olma özelliğidir.
 

  • Ulaşım Ücretleri:  Belediye Otobüslerinde Kent Kart ile Tam Bilet : 1.50, Öğrenci: 1.40 TL,  Özel Halk Otobüsü: Tam,1.40 TL, Öğrenci: 1.30 TL
  • Tek geçişlik biniş: 1.65 TL
  • Adana’da  dolmuşlar  da tercih edilen ulaşım araçları arasındadır. Dolmuş ücretleri tam: 1.40 TL, öğrenci: 1.25

 
Adana Havaaalanından Kent Merkezine Ulaşım
 
Adana havaalanından şehir merkezine ulaşım  genellikle taksilerle sağlanmaktadır. Adana Şakirpaşa Havaalanı  kent merkezine 5 km uzaklıktadır.  Ortalama taksi ücretleri  20–25 Tl  tutmaktadır. Havaalanından  Havaş hizmeti olsa da şehiriçine hizmet yoktur. Ayrıca Adana havaalanındaki bazı araba kiralama firmalarından araba kiralayarak şehri rahatlıkla gezebilirsiniz.

-