Adana’da Alışveriş

1

Adana; tarihi, kültürü ve mutfağının yanı sıra alışveriş tutkunlarını da cezbedecek seçenekler sunmaktadır. Adana’da alışveriş için uğramanız gereken çeşitli caddeler ve çarşılar bulunmaktadır. Bu caddelerin en önemlilerinden biri Seyhan ilçe sınırlarında bulunan Çakmak Caddesi’dir. Çakmak Caddesi üzerinde alışveriş yapabileceğiniz irili ufaklı bir sürü dükkan ile Çakmak Plaza Alışveriş Merkezi bulunmaktadır.

Adana’da alışveriş yapılacak çarşıların başında ise Tarihi Kazancılar Çarşısı akla gelir. Kazancılar ve kalaycıların çarşısı olarak bilinen çarşıda, günümüzde günlük ihtiyaçların birçoğunu karşılayabilecek eşyalar satan dükkanlar bulunmaktadır. Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda bulunan çeşitli dükkanlardan Adana’ya özgü, gelenekselleşmiş işlemeli demir ve bakır kaplar ve diğer eşyalar almak mümkündür. Bununla birlikte birçok tarihi çarşıda satılan Karatepe kilimleri “Adana’dan ne alınır?” sorusunun tam cevabını vermektedir. Günümüzde halen geleneksel yöntemlerle ve el dokumasıyla yapılan Karatepe kilimleri, Adana’dan getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında gelmektedir. Tamamen el dokuması olması, Karatepe kilimlerinin özel olmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Adana’dan alınabilecek en iyi şeylerden biri de Adana kebabı ile özdeşleşmiş, yanında her daim içilen şalgam suyudur. Her ne kadar günümüzde belirli markaların şalgam suyunu büyük şehirlerdeki süpermarketlerde bulmak kolay olsa da Adana’dan alınmış, ev yapımı bir şalgam suyunun yerini tutmayacaktır. Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı Ali Göde, Adana’da şalgam dendiğinde en önde gelen yer olarak öne çıkmaktadır. Hem orada iken içmeniz için hem de eve götürmeniz için litrelik seçenekler sunmaktadır.

Adana, cezerye tatlısı ile de ünlenmiş bir şehrimizdir. Tarihi Kazancılar Çarşısı etrafında bulunan birçok eski helvacı, hem çeşit çeşit helva hem de meşhur cezeryelerden satmaktadır. Bu dükkanlardan en ünlüleri arasında Yeni Uğur Helvacısı ve 1884 yılında kurulan “Helvanın Mucidi” olarak bilinen Tarihi Kazancılar Helvacısı bulunmaktadır.