Adana’daki Festivaller

1

Sunduğu tüm çeşitliliğin yanı sıra Adana, yıl içerisinde birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerden bazılarının detayları aşağıdaki gibidir: 

Uluslararası Adana Film Festivali: İlk kez 1969 yılında “Altın Koza Film Şenliği” olarak yapılan Uluslararası Adana Film Festivali 2005 yılından itibaren her sene yapılmaya başlanmıştır. Dünyanın birçok ülkesinden filmlerin sergilendiği, sinema sektörünün önemli isimlerinin ağırlandığı ve Altın Koza ödüllerinin dağıtıldığı festival, ekim ayının son haftası gerçekleşmektedir.
 
Portakal Çiçeği Karnavalı: 2013 yılından beri her yıl nisan ayının ilk yarısında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı, Adanalılar için baharın gelişini müjdeler. Portakal çiçeği kokusu altında açık hava konserlerinin, sokak şovlarının, sergilerin düzenlendiği, Adana turlarının yapıldığı bir karnavaldır. Karnavalın açılış töreni ve karnaval korteji de eğlenceli dakikalar vadeder.
 
Adana Lezzet Festivali: İlki 2017 yılı 6-8 Ekim arasında gerçekleştirilen ve ilerleyen dönemlerde Adana’nın en önemli geleneksel festivallerinden biri olma düşüncesiyle oluşturulan festivalde zaten mutfağıyla ünlü olan Adana’nın dünya genelindeki bilinirliliğinin daha da artırılması amaçlanmaktadır. Üç gün süren festivalde Adana mutfağı ve tarihi ile ilgili birçok sunum ve söyleşi yapılmaktadır.
 
Adana Kebap ve Şalgam Festivali: Asıl olarak “Dünya Rakı Festivali” olarak bilinen Adana Kebap ve Şalgam Festivali her yılın aralık ayının ikinci cumartesi günü yapılır. Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda Büyük Saat’in etrafındaki on sokak boyunca masaların kurulduğu festivalde; Adana kebabı, ciğer gibi lezzetlere şalgam ve rakı eşlik eder.
 
Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali: Her yıl ekim ayının üçüncü haftasında düzenlenen festivalin ana amacı, Adana halkına yamaç paraşütü sporunu tanıtmak ve sevdirmektir. Bununla birlikte Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen havacılar, birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunur. Festival süresince Çukurova ilçesine bağlı Kabasakal köyündeki Rüzgarlı Tepe bölgesinde renkli görüntüler oluşmaktadır.
 
Yukarıda detaylarını bulabileceğiniz festivallerin yanı sıra Adana’da her sene ocak ayının başında Çukurova Kitap Fuarı, mart ayı içerisinde başlayan ve bir ay süren Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ve ağustos ayı içerisinde Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri gibi fuarlar ve festivaller de yapılmaktadır.
 
* Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.