Artvin Mutfağı

 

Ülkemizin neredeyse her noktasında olduğu gibi Artvin de mutfak açısından son derece gelişmiştir ve birçok seçenek sunar. Artvin mutfağında Karadeniz, Anadolu ve Gürcü mutfaklarının etkileri hissedilir. Yöre mutfağında süt ve süt ürünlerinden yapılan ve dağ pancarı, kuş yemeği, yaban semizotu, ebegümeci gibi sebze ve kır otlarından yapılan yemekler öne çıkar. Bununla birlikte et yemekleri, hamur işleri, çeşitli çorbalar ve tatlılar da Artvin mutfağında önemli bir yere sahiptir. Artvin’in önde gelen yiyeceklerinden bazıları kuymak, kurutulmuş taze fasulyeden yapılan puçuko, Karadeniz’de neredeyse her ilin mutfağında bulunan karalahana sarması ve yoğurtlu silordur.

Her ne kadar adı Erzurum ile özdeşleşse de cağ kebabının en leziz hallerinden birini Artvin’de bulmak mümkündür. Artvin’de Ardanuç ilçesinde bulunan Ersin Dede Cağ Kebabı Salonu, Artvin’in en çok tercih edilen restoranlarının başında gelir. Genellikle öğlen civarları tüm kebap bitip kapattığı için burayı listesine koymak isteyenlerin saat pek geç olmadan uğraması gerekmektedir.

Karadeniz pidesinin ününü Artvin’de de hissetmek mümkündür. Özellikle Hopa’da bulunan KristalPide, Artvin’de iken pide denemek isteyenler için önemli seçeneklerin başında gelmektedir. Mekânın spesiyalleri arasında kavurmalı yumurtalı ve sebzeli pide bulunur.

Artvin’de yöresel lezzetleri tatmak için tercih edilecek mekânlardan biri de Yavuzköy’de bulunan Şavşat Evi’dir. Manzarasıyla birlikte büyüleyen Şavşat Evi’nde peynir eritmesi ve silor gibi yöresel birçok lezzet denenebilir. Şavşat Karagöl Millî Parkı sınırında bulunan Lale Alabalık Tesisi, kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri güveçte tereyağında servis edilen benekli alabalık ile ünlenmiştir.

Yöresel lezzetleri denemek için bir diğer öne çıkan mekan Borçka ilçesinde bulunan Keyf-i Ziyafet’tir. Yöresel ev yemekleri ile bilinen mekanın ayrıca sütlaç tatlısı önerilmektedir.

Artvin’de bulunan doğal güzellikler sayesinde arıcılık da son derece gelişmiştir. Bu da Artvin’de üretilen balın özel olmasına sebep olmuştur. Özellikle Macehelköyübal konusunda son derece ün salmıştır. Bu nedenle burada üretilen ballar da Artvin’de denenmesi gereken lezzetlerden biri haline gelmiştir.

Artvin, Türkiye’nin birçok noktası gibi yeme içme konusunda eliniz boş dönmeyeceğiniz şehirlerden biridir. Kendine has lezzetleri ile önemli bir yemek kültürünü barındıran şehir, bu lezzetleri deneyimleyecek misafirlerini beklemektedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı