Artvin Şehir İçi Ulaşım

Karadeniz’in doğa güzellikleriyle kendine hayran bırakan şehri Artvin’de şehir içi ulaşımda da seçenekler gün geçtikçe artmaktadır. İl merkezinde gezerken toplu taşımaya pek gerek olmasa da Artvin’de hem il merkezinde hem de çevre ilçelere ulaşım için belediyenin halk otobüsleri, dolmuşlar ve taksi gibi imkânlar bulunur.

Artvin’de belediye otobüslerinin sayısı ve hatları son dönemlerde alınan yeni otobüslerle artırılmış ve 2017 yılı sonu itibariyle Artvin Kart ile ödeme sistemine geçilmiştir. Artvin Kart ile belediyenin otobüslerinde sivil ücret 1,65 TL iken öğrenciler için ise bu ücret 1,10 TL’dir. Ödeme Artvin Kartsız yapılacak ise bu ücretler sivil için 1,75 TL, öğrenciler için de 1,25 TL’dir. Öğrenci kartından faydalanmak isteyenlerin bir fotoğraf ve öğrenci belgesi ile başvurması gerektiğinden eğer amaç sadece seyahat için ise sivil kart alınması önerilmektedir. Artvin Kart ayrıca İstanbul’da da geçerli olan tek farklı şehre ait ödeme sistemi olmak gibi bir özellik barındırmaktadır.

Otobüs ve minibüs seferleri sınırlı sayıda ve belirli saatler arasında olduğu için Artvin’de ulaşımda kullanılan seçenekler arasında en öne çıkan ikinci seçenek taksidir. Taksi il merkezi içinde her yer birbirine yakın olduğu için uygun bir ulaşım aracı iken ilçeler arası ulaşımda pahalı bir seçenektir. Örnek olarak Artvin – Hopa arasındaki 75 kilometrelik yolculuk taksi ile yaklaşık 150 TL tutmaktadır.

Artvin Hopa Havalimanı, Gürcistan sınırları içerisinde olduğu için buraya olan uçuşların Hopa ilçesine ücretsiz servisleri bulunur. Artvin il merkezine ulaşmak isteyenler ise gene servisler ile 18 TL karşılığında il merkezine ulaşabilir.

Artvin ve çevre ilçeleri gezmek için en hesaplı yöntemlerden biri de kuşkusuz ki araba kiralamaktır. Artvin Hopa Havalimanı’nda araba kiralanabilecek firmalar olduğu gibi Hopa ilçe merkezi veya Artvin il merkezinden de araç kiralayarak şehri kendi programınız doğrultusunda rahatça gezebilmek mümkündür.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı