Artvin’de Alışveriş

Artvin, doğa ile iç içe bir kültürde geliştiği için ülkemizin birçoğunu kaplayan alışveriş merkezi kültürü buraya çok fazla gelmemiştir. Artvin’de alışveriş dendiğinde yöre halkının süt ve süt ürünlerinden veya diğer malzemelerle yapılan doğal yiyecekler, arıcılığın gelişmiş olmasıyla üretilen bal ve el emeği dokuması kilimler gelir.

Karadeniz Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi Artvin’de de süt ürünleri üretimi oldukça gelişmiştir. Yörenin tereyağı şehirlerde satılan tereyağı ile kıyaslanmayacak şekilde güzeldir. Yöresel lezzetleri en kaliteli şekilde bulabileceğiniz noktalardan biri Artvin il merkezinde bulunan Yusufeli Şarküteri’dir. Yusufeli Şarküteri’de tereyağından peynire, baldan fındığa birçok yöresel lezzeti bulmak mümkündür.

Doğal güzellikleri Artvin’i Türkiye’de arıcılığın en gelişmiş yerlerinden biri yapmıştır ve arıcılıkla birlikte bal üretimi de son derece gelişmiştir. Türkiye’nin en kaliteli bal üretiminin yapıldığı yerlerden biri olan Macahel bölgesinden bal alınabilir.

Artvin’de el dokumacılığı da son derece gelişmiştir. Yörede kilim, cecim ve ehram / şal dokumacılığı yapılmaktadır. Özellikle Şavşat kilimleri olarak geçen rengârenk dokumalı kilimler Artvin’den alınabilecek hediyelik eşyaların başını çeker.

Artvin, orman içinde kurulmuş bir şehir olduğu için yörede ahşap sanatı da son derece gelişmiştir. Hediyelik eşya olarak ahşaptan üretilen sepet, kaşık, hayvan figürü gibi birçok eşya Artvin genelindeki hediyelik eşya dükkânlarından satın alınabilir.

Her ne kadar alışveriş merkezi kültürü fazla gelmemiş olsa da Artvin’de alışveriş yapacak irili ufaklı birkaç alışveriş merkezi de bulunur. 2017 yılında açılan Atrium Alışveriş Merkezi ve İstanbul Bazaar Shopping Center, birçok ulusal marka ile yerel dükkânları barındırmaktadır ve yöresel halk ile birlikte Artvin’de alışveriş yapacak seyahatseverlerin ilgisini çekmektedir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı