Artvin’deki Festivaller

Artvin ili ve çevre ilçelerinde yoğun bir şekilde katılım ile birlikte sene içerisinde birçok festival ve şenlik düzenlenmektedir. Şehirde düzenlenen festivallerin bazılarının detayları aşağıdaki gibidir:

Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali

Artvin genelinde en çok katılımın gözlemlendiği Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali, her yıl haziran aylarında düzenlenen bir festivaldir. Adını düzenlendiği Kafkasör Yaylası’ndan alan festival boyunca halk dansı gösterileri, kortej yürüyüşü, sergi açılışları, konserler ve galeri açılışları gibi birçok aktivite ile birlikte festivalin en önemli aktivitesi olan boğa güreşleri yapılır Eskiden Kafkasör Boğa Güreşleri olarak da bilinen festivalde yapılan boğa güreşlerinde, boğaların zarar görmemesi için belirli kuralların uygulanmaktadır. Artvin ilinin en önemli festivallerinden biri olan Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Sanat Festivali’nin gerçekleştiği dönem, Artvin’e gelmek için ideal dönemlerden biridir.

Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri

Artvin’in Şavşat ilçesinde düzenlenen kış şenlikleri Turizm ve Dayanışma Derneği’nce Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneği ile Şavşat Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenmektedir. Festival boyunca yapılan etkinliklerle, zor geçen kış şartlarını eğlenceye çevirerek yerel halkın kış mevsiminde sosyalleşmesi amaçlamaktadır. Festival ocak aylarının sonunda düzenlenir.

Şavşat Veliköy Kar Güreşleri Festivali

Şubat ayında düzenlenen festivalde kar üstünde güreş müsabakalarının düzenlendiği Şavşat Veliköy Kar Güreşleri Festivali, Artvin’de kış döneminde düzenlenen festivallerden bir diğeridir. Festivale Artvin’in yanı sıra Rize, Sivas, Tokat gibi şehirlerle birlikte Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan gibi yabancı ülkelerden de sporcular katılmaktadır.

Kafkas Arı ve Bal Festivali

Borçka’nın Düzenli köyünde düzenlenen festival ağustos ayı içerisinde düzenlenmektedir. Festival boyunca geleneksel olarak halk dansları topluluklarının gösterileri yapılmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı