Bafa Gölü Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Bafa Gölü’nü ziyaret ettikten sonra çevrede gezebileceğiniz farklı yerleri de rotanıza eklemelisiniz. Gidebileceğiniz yerlerden ilki Herakleia Antik Kenti olarak karşınıza çıkıyor. Kapkırı Köyü sınırlarında yer alan antik kent milattan önce 7 senesinde kurulan bir şehir.

Antik kentte görebileceğiniz başlıca eserler arasında Milas Athena Tapınağı, tiyatro, Endymion Tapınağı, agora ve konsey binası bulunuyor. Athena Tapınağı tüm bu eserler arasında en iyi korunmuş olanı. Antik kenti gezdikten sonra Bafa Gölü çevresindeki adacıklarda ve Latmos Dağı kayalıklarında bulunan 13 adet manastırı da görebilirsiniz.

Manastırlar arasında en çok bilinenleri Yediler, Stylos Manastırı, Soteros, Menet Adası, İkizce Adalar ve Kahve Asar Adası manastırları olarak karşınıza çıkıyor. Prehistorik dönemden kalan mağaralar ise mutlaka ziyaret etmeniz gereken diğer mekanlar arasında bulunuyor. İçlerinde mağara resimlerine rastlayabileceğiniz mağaraların bir özelliği de zamanında Hristiyan keşişlerin konakladığı yerler olması.