Bitlis’e Nasıl Gidilir?

turkey.jpg

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bitlis’e karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul - Bitlis arası mesafe 1.400 kilometredir ve özel aracınızla gelmek isterseniz yolculuk ortalama 18 saat sürmektedir. Ankara - Bitlis arası 1.102 kilometre olup araba ile yol 13 saate yakın sürer. Van - Bitlis arası 163 kilometre, Ağrı - Bitlis arası 189 kilometre, Siirt Bitlis arası 142 kilometredir. Bitlis’e kendi aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız özellikle kışın yol şartlarını göz önünde bulundurmanızı ve kış lastiği olmadan yola çıkmamanızı tavsiye ederiz. Mesafe uzak olduğu için şehirlerarası otobüsler ile Bitlis’e gelmeyi düşününler için VanGölü Turizm, Yeni Diyarbakır, Metro Turizm, Öz Erciş şehre sefer düzenleyen otobüs firmaları arasındadır. Bitlis Otogarı Bitlis - Tatvan yolu üzerinde bulunmaktadır. Otogarda indikten sonra şehir içi veya ilçeler arası hizmet veren servislere binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Bitlis’in Tatvan ilçesinden geçen demir yolu ile ulaşımda önemli bir diğer seçenektir. Son yılların popüler tren seferlerinden biri olan Van Gölü Ekspresi’nin son durağı Tatvan’dır. Her salı ve pazar günleri Ankara’dan hareket eden tren ile yolculuk ortalama 24 saat sürmektedir. Van - Tatvan arasında devamlı çalışan feribotlar da ile ulaşımı kolaylaştırmıştır. Tatvan ilçesinin Van Gölü’ne kıyısı olması sayesinde feribotlarla Van’dan Tatvan’a geçebilirsiniz.

Bitlis’te havalimanı bulunmamaktadır. Eğer daha kısa sürede Bitlis’e ulaşmak isterseniz Van ve Muş illerinde yer alan havalimanlarını tercih edebilirsiniz. Van’a ve Muş’a haftanın her günü İstanbul’dan ve Ankara’dan aktarmasız seferler düzenlenmektedir. Her iki il için de yolculuk ortalama iki saat sürmektedir. Van veya Muş havalimanlarına indikten sonra otogara giderek Bitlis otobüslerine binebilir, iki saatlik bir yolculuk sonrası şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.