Burdur’da Alışveriş

Burdur’da dokumacılık 300 yıllık bir gelenektir. Burduralacası ve Burdur bezi yöredeki en eski el sanatlarından olup geçmişte en önemli geçim kaynakları arasındayken günümüzde de işlenmeye devam etmektedir. Masa örtüsü, atkı, şal, el bezi, peçete gibi farklı tasarımlarda üretilen alaca dokumaları Burdur’a geldiğinizde hem kendinize hem de arkadaşlarınıza alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır. Burdur’un İbecik köyüne has olan İbecik bezi el emeği göz nuru dokuma ürünlerden bir diğeridir. Masa ve sehpa örtüsü, şal, perde ve elbise olarak dokunan İbecik bezi desenleri ile oldukça farklı bir tasarıma sahiptir. İbecik köyünü ziyaret ettiğinizde üç etek giydirilmiş oyuncak bebekleri görebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken İbecik bebekleri Burdur’dan hoş bir hatıra olabilir.

Bakırcılık da Burdur’da geçmişten günümüze miras kalan el sanatlarından biridir. Merkezde yer alan Bakırcılar Çarşısı’na uğrayarak cezve, fincan, çaydanlık, tava gibi her türlü bakır eşyayı yakından inceleyebilir, bakır ustaları ile sohbet edebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü almadan önce pazarlık yapmayı unutmayın. Burdur yöresel lezzetleri ile de beğeni toplayan illerimizden biridir. Burdur’a geldiğinizde ceviz ezmesinin tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz. Ceviz, irmik ve şeker karışımından oluşan bu nefis tatlıyı sevdiklerinize de götürmek isterseniz Burdur Ceviz Ezmesi’ne uğrayabilir, paketler halinde satılan tatlılardan dilediğiniz kadar alabilirsiniz. Burdur’un damaklara lezzet katan bir diğer tatlısı haşhaş helvasıdır. Yöresel ürünler satan dükkânlarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Organik köy ürünleri için her salı kurulan Burdur Pazarı’na uğramayı unutmayın. Sebze meyveden peynire, salçadan tarhanaya, peynirden yoğurda kadar her türlü doğal besini bulabileceğiniz Burdur Pazarı‘nda uygun fiyatlı alışveriş yapabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı