Cunda’da Nerede Kalınır?

Huzurlu ve sakin bir tatil tercih edenlerin gelmek istediği ilk yerlerden biri olan Cunda Adası’nda son yıllarda otel ve konaklama yeri sayısında büyük ve hızlı bir artış gözlenmiştir. Her ne kadar oteller merkezlerde yoğunlaşmış olsa da artan turistlerin de etkisiyle zaman içerisinde pansiyon ve butik otel formunda yeni işletmeler tatilcilere hizmet vermek amacıyla faaliyete başlamışlardır. Özellikle adanın kendine özgü karakteristiğini oluşturan Arnavut kaldırımlı sokaklarda Rum evleri, sahipleri ve işletmeciler tarafından restore edilerek sevimli bir atmosferde butik otellere dönüştürülmüş durumdadır. Haliyle bu konaklama yerleri yerel halk tarafından işletilince de ortaya daha samimi ve sıcak bir atmosfer çıkmıştır. Adada kalmak isterseniz çok katlı ve aşırı lüks oteller bulamazsınız, bunlar için şehir merkezi tarafına gitmeniz gerekir. Ancak adadaki oda ve kahvaltılı doğal ve samimi diğer yerler de size konforda aradığınızı sunacaktır. Yıl boyu açık olan tesisler için asıl sezonun açıldığı dönem mayıs ayı ile birlikte gelmektedir. Bu nedenle yaz ortasındaki tatilleriniz için önceden rezervasyon yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Eğer buraya gelirseniz, özellikle doğa ve sakin hayata özlem duyanların tarihi evlerde vakit geçirmesini tavsiye ederiz. Kimi evlerde daha çok otel konforu bulabilirsiniz; çünkü lüks olarak taş konaklardan dönüştürülmüş seçenekler vardır, daha sakin ve küçük tercihler arıyorsanız da anne evi sıcaklığında küçük evlerden dönüştürülmüş işletmelerde daha uygun fiyatlara kalabilirsiniz.
 
Cunda'da uygun fiyatlı otel bulabilmeniz için daha önceden yer ayırtmanız ve resmi tatil günlerinden kaçınmanızı öneririz. Bunun haricinde çok yüksek olmayan mimarisi, muhteşem bahçe dizaynı ve havuzlarıyla size gerçekten güzel bir mola sunmayı hedefleyen buradaki oteller, kokteylleri, yemekleri ve hizmetleriyle tatil keyfinizi ikiye katlayacaktır. Gecelik iki kişilik ortalama lükslükte bir otel için 250- 600 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekecektir. Mütevazı ev ortamı arıyorsanız mutlaka yerel halkın dönüştürdüğü otellerde konaklamalısınız. Samimi ve bir evi aratmayan atmosferi, birbirinden lezzetli ve tazecik yemekleri ile bu sevimli yerlerde güzel tatil anıları biriktirebilirsiniz. Bu tarz oteller için gecelik iki kişilik ortalama konaklama ücreti 200 TL kadardır.
 
Sahil şeridinde ve biraz iç kesimlerde ara sokaklar arasında bolca otele rastlayabilirsiniz. Genellikle turkuaz, mavi ve beyaz renkli döşenmiş odalar size huzur vaat edecektir. Otellerin çoğu bölgenin de güvenli olmasının da etkisiyle güvenli ve yerel halkın özen göstermesiyle birlikte temizdir de. Arazisi geniş olan otellerin içerisinde restoran ve havaalanı ulaşım hizmetleri de yer almaktadır. Ancak aksi bir durum söz konusu ise, yine kordona çıktığınızda da ara sokaklarda da birbirinden lezzetli restoranlar bulmanız mümkündür.

Tatilinizi bir konak konforunda geçirmek isterseniz, tarihi binalara konumlandırılmış lüks otelleri tercih edebilirsiniz. Deniz manzaralı, lüks odalarla kendinizi cennette gibi hissedebileceğiniz gibi leziz yemekleri konak avlusunda yiyerek farklı bir atmosferde tatilinizi geçirebilirsiniz.