Hakkâri Mutfağı

simit-kebabi.jpg

Coğrafi konumu sayesinde birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Hakkâri’de köklü bir mutfak kültürü hâkimdir. Hayvancılığa elverişli doğası sayesinde et ürünleri yörede sıkça tüketilmektedir. Hakkâri sofralarında çorba olmazsa olmazdır. Çorbalar genellikle buğday, yoğurt ve yöresel otlar kullanılarak hazırlanır. Gulul çorbası ve ayran çorbası yaz-kış severek içilen çorbalardandır.

Ana yemeklerde de mutlaka et kullanılır. Kırmızı et, buğday ve yoğurdun birleşimi ile damaklara tat katan doğaba Hakkâri’nin yöresel lezzetlerinden biridir. Bağırsak, işkembe, pirinç, salça ve nohut ile hazırlanan kepaye Hakkâri evlerinde pişirilen yemekler arasındadır. Et ve patlıcanın nefis uyumu ile damakları şenlendiren parmak kebabını Hakkâri’ye yolunuz düştüğünde denemenizi öneririz. Lezzetinin sırrı kuyruk yağında gizli olan Yüksekova kebabı ile birlikte kemiksiz et, salça ve buğday ile hazırlanan keşkek Hakkâri’nin meşhur yemeklerindendir. Heliz otu, yeşil mercimek, kuzu eti, nohut ve buğdayın lezzet kattığı keledoş Hakkâri sofralarında sıkça yer bulur.

Et yemeklerinin yanına yöresel otların da katıldığı bulgur veya pirinç pilavı yapılır. Kurutulmuş meyvelerden hazırlanan komposto yemeklere tat katmaya yardımcı olur. Sütlaç, kabak tatlısı ve aside yörede severek tüketilen tatlılar arasında yer alırken yoğurt, yumurta, şeker ve yağ ile hazırlanan lalaped Hakkâri yöresine ait nefis bir tatlıdır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi ise otlu peynirdir. Yörenin dağlarından toplanan birbirinden lezzetli otlardan hazırlanan peynir hem doyurucu hem de sağlıklıdır. Sarımsak, taze soğan, yoğurt ve tereyağının birleşimi ile kahvaltılara lezzet katan jajik yöre halkı tarafından sıkça tüketilir.

Özdamak Ocakbaşı Et ve Balık Lokantası Yüksekova’daki en iyi mekânlar arasında yer alırken İdris Usta Et Döner, Derya Kebap Salonu Hakkâri merkezde karnınızı doyurabileceğiniz lezzet duraklarıdır. Sefa Et Lokantası uygun fiyatlı ve lezzetli et yemekleri ile tercih sebebi olurken canınız sulu yemek çektiğinde Hakkâri Sofrası’na uğrayabilirsiniz. Serpme kahvaltısı ile göz dolduran Eylül Kahvaltı Salonu ile birlikte Hakkâri Evi Kahvaltı Dünyası’nı da listenize eklemenizi öneririz.