Mardin’de Alışveriş

tailor-2778734_960_720.jpg

Mardin geziniz sonrası size bu tarihî şehri hatırlatacak birbirinden güzel hediye seçenekleri bulabileceğiniz gibi lezzetli yöresel ürünlerden de almayı unutmayın. Farklı kokularda sabunları seviyorsanız Mardin’in ünlü bıttımsabununu almanızı öneririz. Menengiç ağacı meyvelerinden elde edilen yağdan hazırlanan bıttım sabunu hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilen bir sabundur. Faydaları saymakla bitmeyen bıttım sabunu sevdiklerinize alabileceğiniz hoş bir hediye olacaktır. Mardin’de yetiştirilen nohutlar ile yapılan Mardinleblebisinin tadına doyum olmaz. Benekli ve tuzlu olan Mardin leblebisi dağlı leblebi olarak da bilinir. Dağlanarak hazırlanan Mardin leblebisinin lezzetinin sırrı ise burada saklıdır. Mardin denince akla gelen bir diğer lezzet ise mavi badem şekeridir. İri olan bademler seçilerek lahor bitkisinin kökünden elde edilen boya kullanılır ve bademler böylece mavi renge kavuşur. Genellikle mavi üretilen badem şekerleri tarçınlı, hayalet, damla sakızlı ve sade olmak üzere dört farklı şekilde sunulmaktadır. Hayalet badem şekeri çok ince olduğu için kolayca kırılıp yenebilir, ismini de bu özelliğinden almıştır. Siz de Mardin seyahatinizde hem kendinize hem de sevdiklerinize mavi badem şekeri alabilir, yedikçe Mardin’i hatırlayabilirsiniz. Mardin’in yöresel lezzetlerden biri de peksimet ekmeğidir. Tazeliğini uzun süre koruyabilmesi ile öne çıkan peksimet ekmeği ister kuru ister ıslatılarak tüketilebilir. Üzüm suyu ile cevizin ip üzerine dizilerek kurutulması ile hazırlanan cevizli sucuk Mardin’den alabileceğiniz lezzetli bir tatlıdır.

Gümüş işleme sanatı olan telkâri Mardin’in Midyat ilçesine özgü geleneksel bir sanattır. Gümüşün eritilerek kalıplara dökülmesi ve incelik kazanması için haddeden geçirildikten sonra birbirine dolanması ile hazırlanan telkâri oldukça el emeği isteyen bir sanattır. Kolye, yüzük, küpe gibi birbirinden güzel telkâri takılar şehrin birçok yerinde karşınıza çıkacaktır. Bakırcılık da Mardin’de geçmişten günümüze miras kalan el sanatlarından biridir. Kahve fincanları, cezve, tepsi, şekerlik gibi bakırdan yapılmış eşyaları Bakırcılar Çarşısı’nda bulabilirsiniz. Kavak ve gürgen ağaçlarından yapılan takunyalar da Mardin yöresine özgü hediyelik eşyalar arasındadır.

Kayseriye Çarşısı, Tellalar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, Gümüşçüler ve Bakırcılar Çarşısı Mardin’de geleneksel alışveriş tutkunları için uğranması gereken adresler arasındadır. Tarihî bedestenlerin yanı sıra kentte modern alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Artuklu ilçesindeki Mardin AVM, Kızıltepe’deki Movapark AVM giyim, elektronik, ev eşyası ve yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezleridir.