Google+

Mardin'de Alışveriş

181512 Ara 2015Lokasyon Detay

Mardin'de Alışveriş
mardintravel.com

Farklı kültürlerin harmanlandığı kent olan Mardin, bu kültürü korumasını iyi bilmiş bir şehirdir. Geleneksel mirasına sahip çıkan kent bu yönünü alışveriş yaşamına da yansıtmıştır. Kendine özgü alışveriş ürünlerine sahip olan Mardin, esnafıyla birlikte keyifli alışverişin önemli adreslerinden biri.

Kentte modern alışveriş merkezleri olmasına rağmen turistler daha çok çarşıları ve semt pazarlarını tercih etmektedir. Mardin'de alışverişin en güzel yanı ise onlarca çeşit çarşıya sahip olmasıdır. Genellikle tarihi bedestenlerin çarşı olarak kullanıldığı Mardin'deki önemli çarşılar: Kayseriye Çarşısı, Tellallar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, Kapalı Çarşı, Gümüşçüler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Un Çarşısı. 

Alışverişte oldukça zengin alternatifler sunan Mardin'de geleneksel el sanatları hala yaşatılmaktadır. Telkari denilen tel işleme sanatı ürünleri oldukça ilgi görür. Telkari ustalarının birbirinden güzel ürünlerini Mardin ve Midyat'ta bulabilirsiniz. Taş işçiliği, bakırcılık ve kalaycılık da Mardin'in diğer el sanatlarından bazılarıdır. Mardin çarşılarını gezerken mutlaka rastlayacağınız bu eşsiz ürünleri hediye olarak sevdiklerinize götürebilirsiniz.
Mardin'de alışveriş yaparken en sık rastlayacağınız ürünlerin başında Mardin'e özgü olan mavi badem şekeri gelir. Her köşe başında rastlayacağınız bu şekeri mutlaka denemelisiniz. Kuruyemiş dükkânlarında satılan mavi badem şekerinin yanı sıra taze Siirt fıstığı ve diğer kuruyemiş çeşitlerini de alabilirsiniz.

Mardin'de en çok satılan ürünlerden biri de sabundur. Onlarca çeşit sabuna ev sahipliği yapan kentte çeşitli hastalıklara iyi gelen sabun türleri vardır. Bitkisel yollarla elde edilen sabunlar arasında en ünlü olanları bıttım sabunu, tarçın sabunu ve argan sabunudur. Alışveriş keyfini tarihi yapılarıyla taçlandıran Mardin'de uzun sürecek bir alışveriş serüvenine hazır olmalısınız.

Mardin ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-