Mersin’deki Festivaller

335d5628766f1e64cde34601c382f02d_big_r.JPG

Mersin Uluslararası Müzik Festivali: Müziğin, insanlığın ortak dili olduğunu göstermek amacıyla 2002 yılından beri düzenlenmektedir. Kentin çeşitli bölgelerinde, tarihî ve modern dokunun içerisinde müzikseverlere büyük bir müzik şöleni yaşatan festivale hem ülkemizin hem de dünyanın tanınmış sanatçıları katılmaktadır. Festival içerisinde çeşitli yarışmalar ile halkın müzik ilgisini de arttıran festival her yılın mayıs aylarında gerçekleşmektedir.

Mut Kayısı Festivali: Türkiye’de kayısı denince aklımıza ilk Malatya gelse de, Mersin’in Mut ilçesi de sofralık kayısı ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Mut ilçesi Toros Dağları’nın eteklerinde olması ve Akdeniz ve İç Anadolu iklimlerinin geçiş bölgesi olması sebebiyle Mut kayısısının farklı bir lezzeti vardır. Haziranın ilk haftası Mut ilçesinde düzenlenen Mut Kayısı Festivali, halk oyunları ve konserlerle gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivali: Ülkemizin en eski etkinliklerinden biri olma özelliğini taşıyan Silifke Uluslararası Kültür Haftası, Silifke kültürünün ögelerini barındırıyor. Etkinlik haftası içerisinde, konserler, yarışmalar, halkoyunu gösterileri düzenlenmektedir. Mayıs ayının son haftalarında gerçekleşen festivale ünlü sanatçılar da katılmaktadır.

Erdemli Türkmen Şöleni: 1978’den bu yana düzenlenen ve ülkemizin en eski şölenlerinden olma özelliği taşıyan Erdemli Türkmen Şöleni, Yörük yaşamının anlatılması fikri ile ortaya çıkmıştır. Şölenin Türkiye’de yapılan en eski şölen olduğu ve şölenlerin ataları olarak tanımlandığı belirtilmiştir. Şölen her yılın mayıs ayında gerçekleştirilir.

Milyon Fest Çadırını Kap Gel Festivali: Eylül ayında Erdemli Sahili’nde gerçekleştirilen bu festivalde rock müzik yıldızları ile binlerce müziksever buluşuyor. Milyon Fest Erdemli okul sezonu başlamadan önce bölge gençlerine ve bölge dışı gelen misafirlerine muhteşem bir müzik şöleni yaşatıyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.