Nevşehir Mutfağı


Nevşehir denince yemek ve restoran anlamında tabii ki önce turistik bölgeler öne çıkıyor. Bu bölgelerin başında Uçhisar, Ürgüp ve Göreme geliyor, bunların birleşimine de aslında Kapadokya diyebiliriz. Bu bölgelerde bulunan yemeklerin hepsini Nevşehir merkezde de bulabilirsiniz. Bölgelerin özelliği, turistik kapasitesi daha yüksek olduğu için restoranların genel olarak buralarda konuşlanmış olması. Ayrıca Nevşehir ve saydığımız kısımları genel olarak birbirine yeterince yakın yerler olduğu için, bilinen bir restoranda yemek yiyip sonra çok rahatlıkla mekân değiştirebilirsiniz.

Bölgenin en meşhur yemeği olarak öncelikle testi kebabını sayabiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi, bir testi içerisinde sunumu yapılır. Toprak çanaklar içerisinde önünüze gelen yemeği ilk gördüğünüz anda şaşırabilirsiniz. Ancak testi kırılıp, o meşhur manzarayı gördüğünüz zaman tatmin olacağınızı söyleyebiliriz. Yumuşak ve pek çok kişi tarafından çok lezzetli bulunan yemek ortalama kişi başı 40-50 TL civarındadır. Bu fiyatlar çeşitlilik gösterebilir ve bölgenin en meşhur yemeği olduğu için biraz pahalıdır diyebiliriz.

Popüler bir lezzet olarak Nevşehir bölgesinde saç tavaya rastlamanız çok mümkün. Özellikle Uçhisar bölgesindeki Le Mouton Rouge restoranda yeme imkânı bulabilirseniz, mekânın ambiyansı ve yemeğin lezzeti aklınızdan çıkmayacak güzel bir anı olarak kalabilir. Ortalama mezelere verilen 10 TL ve ana yemeğe verilen 20-30 TL arası seyreden fiyatlar da turistik bir bölge için uygun olarak kabul edilebilir. Güzel bir verandaya sahip olan işletme, orijinal dekorasyonu, güzel sandalye ve dikkat çekici masalarıyla gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Ayrıca Seki Restoran da Uçhisar’da bulunan ve en büyük 6 yeraltı mahzeninden birine sahip olan güzel manzaralı orijinal bir restoran. Güvercinlik Vadisi manzarasına sahip olan restoran Argos in Cappadocia Oteli içinde yer alıyor. Bunların yanına Şıra Restoran da gezginlerin uğrak yerlerinden. Özellikle şarapları ve yemekleriyle yabancı turistler arasında “a must in Nevşehir” (mutlaka gidilmesi gereken) unvanını kazanmış bir mekân. Burası da Uçhisar bölgesinde Şıra Otel’in içinde yer alıyor.

Ürgüp’te dikkatimizi çeken en büyük özellik, yemek açısından, neredeyse Nevşehir’in en büyük alkolsüz restoranına sahip olmasıdır. Şüküroğulları… Burada testi kebabından sütlaca, çömlek kebabına kadar her yemeği bulabilir ve kişi başı ortalama 20-30 TL ödeyerek uygun bir fiyata mekândan ayrılabilirsiniz.

Yemeği kadar, yemek yerken seyredilen manzaranın da ilgi gördüğü yer Göreme’de, tüm yerel lezzetleri tadabileceğiniz iki restorandan bahsetmek mümkün. Bunlardan ilki Nostalji Restoran. Öncelikle testi kebabı ve arkasından yörenin ünlü aside tatlısını burada mükemmel iç açıcı bir manzaraya karşı yiyebilirsiniz. Ev yapımı şarapları ve kuru mezeleriyle de dikkat çeken mekân gezginlerin birbirlerine tavsiye ettikleri yerler arasında yer alıyor. İkincisi ise Nevşehir’de olan herkesin kiremitte et sarmasını denemesi gereken Han Odası Saklıbahçe Et Lokantası. Ambiyansı, doğa ile iç içe olması tercih sebeplerinden birkaçı.

Ayrıca Kaymaklı kasabasının kendine has olan bir ürünü daha var. Kuru kaymak. Her yerde bulunmayan bu ürün için 2010 yılında marka tescili bile yapılmış. Kuru, blok halinde ve çok yoğun bir süt tadına sahip bu lezzet sadece Kaymaklı’da bulunuyor.

cappadocia-1908458_960_720.jpg