Nevşehir’de Alışveriş

potter-64980_960_720.jpg


Nevşehir alışveriş kapsamında ikiye ayrılabilir. Bu tarihi, doğası ve kültürüyle hayranlık yaratan bölgeye gelip o güzel yiyeceklerinden evinize götürmek isteyebilirsiniz. Yöreye özel tandır halkası özellikle yapanı az bulunan ve gittikçe daha da az bulunan bir ürün. Oldukça meşakkatli bir yiyecek olan tandır halkası,Ürgüp’te Gülay Hanım’ın ellerinden çıkıyor. Sipariş üzerine yapılan bu lezzeti Ürgüp’e giderseniz yanınızda götürebilirsiniz. 40’ı birden bir ipe sarılarak gezginlerin çantalarında yerini buluyor.

Bir başka lezzet ise kabak çekirdeği. Ne zaman Kapadokya’ya gidilse, illaki birileri kabak çekirdeği sipariş eder. Bunun nedeni üzüm ve kabaktan başka pek yetiştirecek başka bir şeyi olmayan bölgenin bu konularda uzmanlaşmış olması. Avanos’taki Kavruk Kuruyemişçi buna bir örnek olabilir. Kabak çekirdeklerini sütle kavurup güzel bir yiyecek sunan bu mekânın ürünlerini başka yerlerde de bulmanız mümkün.

Bunun dışında, şaraplarıyla ünlü Kapadokya’dan tabii ki şarap alınır. Peribacası şeklinde şişelerde de sunulan ünlü ev yapımı şarapları mahzenlerden alabilirsiniz. Turasan ve Kocabağ şarap mahzenleri bu konuda öncülük ediyor. Bu mekânlarda hem şarabın tadına bakabilir hem de hediyelik olarak götürebilirsiniz. Kocabağ Uçhisar’da, Turasan ise Ürgüp’te bulunuyor. Kendinizi yenilikler içinde bulmak istiyorsanız dut ve vişne şarabını da denemenizi ve beğenirseniz almanızı öneririz.

Nevşehir’in bir ünlü tarafı da Avanos bölgesinin kökeninin Hititlere dayanması, testi yapımında da bu bölgenin öncülüğüdür. Bu bölgenin özelliği ise testi, çanak ve çömlek gibi malzemelerin yapımında eşsiz bir kullanım sağlayan kızıl çamurun Avanos bölgesinden çıkıyor olması. Bu bölgede pek çok seramik atölyesi ve kayadan oyma el yapımı satış mağazaları bulunuyor. Ayrıca bu bölge size kendi ürününüzü yapma veyahut nasıl yapıldığını izleme imkânı da sunuyor. Fırça Seramik bu bölgede önemli bir mekân. Güzel sunumu ve ışıklandırmasıyla dikkat çeken mekânda dev seramik işlerden küçük hediyelik eşyalara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Bu konuda uzman bir başka atölye ise Chez Galip. Devasa sac koleksiyonuyla meşhur mekân Avanos’ta bulunuyor. Taşıyamayacağınız bir ürünü beğenip almaya kalkarsanız, merak etmeyin. Bu ürünler korumalı kargolarla istediğiniz yere kadar gönderilebiliyor.

Özellikle Göreme bölgesinin pek bilinmeyen bir özelliği de dokumacılığıdır. Bu bölgede birçok dokuma atölyesi ve mağaza bulunur. Uygun fiyatlara bulabileceğiniz dokuma yelekler, çantalar, kilimler alışveriş seçeneğinizi artırabilir. Ayrıca koleksiyoncuların da uğrak noktası olan Nevşehir, Bazaar 54, Sentez Halı ve Ürgüp'de bulunan Hadosan Halı gibi mağazalarda satışı yapılan antika değeri taşıyan değerli halılarıyla da ünlü bir şehirdir.

teppichknuepferin-73667_960_720.jpg