Nevşehir’de Gece Hayatı

folklore-248726_960_720.jpg

Nevşehir gece hayatı konusunda son yıllarda daha hareketli olmaya başlamış ve bu konuda kendini geliştirmektedir. Pek çok turist için vazgeçilmez bir yer olan Kapadokya bölgesinde gece hayatı daha çok yöresel geceler üzerine kurulu, Türk geceleri. Birçok otel kendi gece eğlencesini düzenlese de, Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi yerlerde daha çok kulüp ve barlar bulunmakta.

İlk olarak Uranos Sarıkaya adlı, mağara içine kurulmuş mekânda (Nevşehir’de çoğu mekân ve otel bu özelliğiyle dikkat çekiyor) gösterili ve gösterisiz akşam yemeği servisi mevcut. Daha sonrasında folklor ve yöresel etkinliklerle şenlenen mekân, Antep, Karadeniz, Adıyaman gibi yörelerin yöresel kıyafetleriyle hazırlanmış etkinlikler sunmakta. Oyunlar arasında da oyun havası, halay gibi müziklerle boşluğu dolduruyor. Gece ilerleyen saatlerde oryantal gösterisi ve devamında müzik eşliğinde danslarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Türk geceleri genel olarak ziyaretçilere Türk geleneğini, yemeklerini ve etkinliklerini tanıtmak amacıyla yapılır. Yemekli ve yemeksiz paket seçebilen izleyicilere ilk olarak genelde Derviş gösterisi sunulur. Aralarda Türk müziğinden parçalar sunularak, ilerleyen saatlerde oryantal gösterisi yapılır. Program genel olarak her yerde aynıdır. Türk folklor dansları, çeşitli yörelerin etkinlikleri aynı Uranos Kafe içeriğinde anlattığımız gibi şekillenir. Misafirleri de şovun içine çeken etkinlik, bazı teatral gösterilerle eğlenceli bir hal alır. En sona doğru Kafkas dans gruplarını da pistte görmek mümkündür. Nevşehir gece hayatında Türk gecesi genel olarak bu minvalde seyreder. Uranos’un dışında Yaşar Baba da bu konuda önde gelen mekânlardandır. Yemeni Restoran olarak bilinen mekân sema gösterileri ve fasıl geceleriyle Türk gecesi konseptinde tercih edilen mekânlar arasındadır.

Bir başka gece etkinliklerinden biri de Nevşehir bölgesinde bulunan şarap evleri ziyaret etmek olabilir. Yöreye özgü emir üzümlerinden üretilen şaraplar, şan ve şöhret olarak ülke boyutlarını aşmış dünyaca bir üne sahip olmuştur. Farklı renkte ve lezzette çeşitli şarapları tadabileceğiniz bu gecelerde önümüze çıkan ilk mekân Asım’ın Yeri oluyor. Konaklama veya yemek servisi sunmayan mekân, şarap evi, kafe, teras ve disko-bar kompleksi olarak değerlendirilebilir. Ürgüp’ün Esbelli mahallesinde yer alan mekan büyük ilgi görmekte. Asım’ın Yeri dışında bu konuda öne çıkan en ünlü mekân Mahzen Şarap Evi. Görünümü ve ambiyansıyla da dikkat çeken mekân ziyaretçiler tarafından ilk tavsiye edilen yerler arasında.

Bunların yanında farklı bir şey aramayan ziyaretçiler için de Nevşehir alternatifler sunuyor. Özellikle Ürgüp ve Avanos bölgesinde konuşlanan kulüp ve diskolar bir başka seçenek olabilir. Eski bir hanın restore edilmesiyle açılan Prokopi Plus, Ürgüp’te yer alan ve çeşitli konukları ve sanatçıları ağırlayan ünlü bir kulüp. Uzun uzun dans etmek istiyoruz diyenler için burası güzel bir tavsiye olabilir. Ayrıca bu mekânın adı da Ürgüp’ün eski adı olan Prokopi’den gelmektedir.

Daha sakin bir gece geçirmek dileyen okurlarımız için de tavsiyemiz Göreme’de bulunan One Way Cafe olabilir. Pek çok canlı müzik ve konsere ev sahipliği yapan bu mekânda, yemeğinizi yiyip maç izleyebilir veya güzel bir konsere denk gelebilir veyahut yerel müzisyenleri dinleyip güzel bir gece geçirebilirsiniz.