Nevşehir’e Nasıl Gidilir?

cappadocia-1303239_960_720.jpg


Türkiye’nin popüler turizm bölgeleri arasında bulunan Nevşehir’e tüm dünyadan ulaşım oldukça kolaydır. Ancak Türkiye içinden ulaşımı ele alacak olursak en kolay ulaşım İstanbul-Nevşehir uçak seferleri olarak görülüyor. Tuzköy Havaalanı, bölge merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Pek çok yer birbirine çok yakın olduğu için havaalanından 20-30 dakikalık bir yolculukla Nevşehir’in her yerine ulaşmak mümkündür. Alternatifleri artırmak isterseniz, Kayseri Havaalanı, Nevşehir merkeze 100 km uzaklıktadır. Bu havalimanı, Tuzköy Havaalanı’na göre daha aktiftir ve daha çok hava şirketinin Kayseri Havaalanı’na uçuşunu kolayca bulabilirsiniz. Buradan da Nevşehir merkeze ortalama 45 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır. Fakat eğer bir otelde kalmak istiyorsanız, Nevşehir içindeki pek çok otel Kayseri Havaalanı’ndan da TuzköyHavaalanı’ndan da müşterilerine havayolu taşıma hizmeti sunmaktadır.

Diğer bir ulaşım yolu ise karayolu. Nevşehir’le pek çok şehir arasında düzgün yollar mevcut. Hem Nevşehir içinde avantaja sahip olmak, hem de yol üzerinde daha fazla gezilebilecek yere uğrayabilmek istiyorsanız karayolu tercih sebebi olabilir. Ankara- Nevşehir arası ortalama 280 kilometre civarındadır. İstanbul’dan ulaşım sağlayacaklar için de yine yol Ankara üzerinden geçiyor. Ortalama 3-3,5 saat süren Ankara-Nevşehir yolculuğunu iki farklı güzergâhta yapmanız mümkün. Konya yolundan devam eden güzergâh Samsun yoluna göre biraz daha uzun ve genelde ağır vasıtalar tarafından kullanıldığı için Samsun yolu daha çok tercih edilmektedir.

Daha ekonomik ulaşım çeşidi de otobüs. Ankara’dan ortalama 3,5 saat süren yol, Tuz Gölü manzarası eşliğinde devam ediyor. Sadece Ankara değil, neredeyse ülkenin her bölgesinden ulaşım bulunan Nevşehir için otobüs seçeneği de popüler bir ulaşım çeşidi.

Yolculuk macerasını artırmak isteyen gezginler için, Nevşehir’e bir diğer ulaşım çeşidi de tren yoluyla olabilir. Direkt merkeze kadar tren yolcuları gidemese de, Kayseri ulaşan trenden inip günün her saati Nevşehir’e ulaşım için otobüs bulunabilir.