Silivri’de Gezilecek Yerler

 

Silivri, Mimar Sinan Köprüsü ve heykeli, tuğla damgaları, surlar, kapılar, yazıtlar, Sadrazam Piri Mehmet Paşa Camii gibi tarihin izlerini taşıyan birçok esere ev sahipliği yapmakla beraber sahil boyunca uzanan ücretsiz plajlarda çocuklarında rahatça yüzebileceği sığ ve temiz bir denize sahip. Tüm kıyı bandı genellikle turistlerin kullandığı sembolik tren haricinde araç trafiğine kapalı. Şehrin çeşitli bölgelerinde golften biniciliğe birçok aktivitenin yapılabileceği alanlar ve kulüpler de var.

Silivri Sahili

news_photo_1418887361.JPG

Silivri sahili üç kısımdan oluşmakta; birinci kısımdaki çay bahçeleri, balık restoranları, öğretmenevi ya da barlarda oturup deniz kıyısında yemek yemenin ya da içeceğinizi yudumlamanın tadını çıkarabilir ya da buradaki iskeleden sandal kiralayarak balığa çıkabilirsiniz. Köprüden sonra başlayan ve daha çok yaz aylarında hareketlenen ikinci kısımda belli zamanlarda kurulan lunapark ve sergiler bulunmakta. Üçüncü kısımda ise deniz kıyısında, çimenlerin üzerindeki armut koltuklara oturarak keyifli zaman geçirebileceğiniz ve kafa dinleyebileceğiniz çay bahçeleri var.

Mustang Range Binicilik Kulübü

IMG_9675.JPG

Silivri’de yapabileceğiniz aktivitelerden biri de binicilik. Alibeyköy’de bulunan bu binicilik kulübünde atları izlemekle yetinebilir ya da eğitmenler eşliğinde binmeyi deneyebilirsiniz.

Klassis Golf Club

klassis-golf-country-club-1.jpg

Türkiye'nin ilk PGA sertifikalı, uluslararası standartlardaki 18 çukurlu golf sahasına sahip olan Klassis Golf & Country Club, 1700 dönümlük bir alana sahip. Eğer golf oynamaya merakınız varsa ya da gelmişken denemenin bir zararı olmaz diye düşünüyorsanız Klassis Golf Club’ın yemyeşil çimleri sizleri bekliyor.

Mimar Sinan Köprüsü

mimarsinan30.jpg

Silivri Çayı üzerinde bulunan Mimar Sinan Köprüsü eski İstanbul-Edirne yolunun tarih boyunca uzun senelerce kullanılmış önemli bir geçit noktası. 1568 yılında yapımına başlandığı söylenen bu köprü tarih boyunca çeşitli dönemlerde onarılarak yakın zamana kadar hizmet vermeye devam etmiş. 2006 senesine kadar taşıt trafiğine açık olan köprü trafiğe kapatılarak daha fazla yıpranması önlenmiş.