Yalova Mutfağı

Tarıma elverişli topraklarında yetiştirdiği ürünleriyle Yalova, yıllar boyunca aldığı göçlerle kendi mutfağını geliştirmiştir. Göç eden farklı etnik gruplar kendi kültürlerini bölgeye getirip var olanla birleştirmiştir ve günümüzdeki zengin mutfak ortaya çıkmıştır.

Yemeklere gelecek olursak sebze ve ot bakımından oldukça zengin olan Yalova mutfağında birçok yöresel lezzet de vardır. Bunların başında Yalova çorbası gelmektedir. Topraklarında yetiştirdiği lahana yaprakları, yeşil mercimek ve bulgurla yapılan Yalova çorbası en bilinen yemeklerinden biridir. Hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle insanları şaşırtan milföylü Yalova kebabı oldukça ünlüdür. Milföyün içinde et ve erimiş kaşarın birleşmesiyle oluşan bu lezzet Yalova yemeklerinin en bilinenlerinden. Yeşil salatalı krema ve kaşar peynirle birleşen Yalova köftesi de denenebilir. Bilinen yaprak sarmanın kıymalı harcı yerine sotelenmiş mantarlı soğan ve biftekten yapılan harç ile sarılan yapraklar bu mutfağın en gözdelerden biri.

Tatlılara gelince, Termal tatlısı mutlaka tadılmalıdır. Tavada yapılan krepin arasına elmalı marmelat ve kavrulmuş fıstık konarak hazırlanan bu tatlı vişne reçeliyle servis edilmektedir. Bir diğer yöresel tatlı da Yalova sütlüsüdür. Tatlı süt, şeker, un, badem, ceviz ve fıstıkla yapılan bu tatlı meyvelerle süsleniyor. Patenti de alınmış olan bu tatlının gerçek tarifi saklı tutulmaktadır. Sadesi, çikolatalısı, tahinlisi ve damla sakızlısı olan Yalova sütlüsünün diğer çeşitleri de denenebilir. Yalova’nın meşhur lahanalarıyla yapılan bir diğer yemek de pavli. Haşlanan yapraklarla yapılan bu yemeği de tatmanızı öneririz. Birçok yörede yapılan papara Yalova’da da çokça tüketilir. Mısır unundan yapılan bu çorbanın Yalova yorumunu da deneyebilirsiniz. Yalova’nın bir diğer değişik yemeği de yaprakpidesidir. Nane ve soğanlı harcın mısır unuyla birleşmesinden oluşan pidenin üzerine yapraklar kapatılarak tavada pişiriliyor. Bu değişik tadı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Marmara Denizi’ne de sahili olan bu şehir balık konusunda da oldukça şanslı. Dönemine göre birçok balık çeşidini bulabilir ve tadabilirsiniz.

Lahananın birçok çeşidine sahip olan Yalova mutfağı ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin kültürlerini harmanlayıp günümüzdeki halini almıştır. Bu lezzetleri tatmak için AltınBalık Marin, Acarlar Kebap, Tike Ocakbaşı birer alternatif olabilir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı