Epi Island (Epi Adası) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Epi Island yani Epi Adası, adını pek de sık duymadığımız ülkelerdenVanuatuCumhuriyeti’ne bağlı bir ada olarak karşımıza çıkıyor. Vanuatu, adalardan oluşan ve Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan bir adası ülkesi. Volkanik kökenli ülkede adalar güzellikleri konusundan birbirleriyle yarışıyor. Epi Adası’nın sizi kendine hayran bırakacak özellikleri ise upuzun bembeyaz kumlu koyları, kıyı resifleri, bazı yerlerde karşınıza çıkabilen siyah kumlu büyüleyici kumsalları ve yemyeşil yağmur ormanlarıdır. Tropikal iklimi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz ve kendinizi gittiğiniz zaman cennete düşmüş gibi göreceğiniz bu büyülü ada adeta bir kartpostal gibi görüntüsüyle sizi kendine hayran bırakacak.

Adanın kıyısından iç kesimlere doğru gidildikçe volkanik yapısı sebebiyle engebeli bir hal alır. Kıyı ise oldukça düz ve mavinin bin bir çeşidini barındırdığı için halk yerleşimini sahil kesimine kurar. Ayrıca bu kıyı kesim oldukça verimli olduğundan burayı Hindistan cevizi cenneti olarak da düşünebilirsiniz. Yolunuz olur da Epi Adası’na düşecek olursa balık tutmayı, yüzmeyi, yabani kuşları incelemeyi ve küçük gölleri de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Epi’ye gittikten sonra dönmek aklınıza gelmeyeceği için biletinizi gidiş dönüş ayarlamanızda fayda var.

Epi Adası volkanik bir oluşum olduğu için farklı yerlerden buharlı kaynak suları, fokurdayan kaynaklar da belirebiliyor. Bu yüzden de tarih boyunca bu oluşumların, adalıların yaptığı büyüler yüzünden oluştuğu inanışı varmış. Haliyle yerel halkın büyü yapma ve atalardan kalma ruhları çağırma yetenekleri olduğu rivayet edilirmiş. Günümüzde ise genç erkeklerin sevdikleri kızların kalbini kazanmak için aşk sihrini kullandıkları söylenir. Eğer kalbini çalmak istediğiniz birisi varsa ortamın sihri sizi amacınıza götürecektir, ada sahillerinin açıklarında yaşam süren köpekbalıklarına çok yaklaşmadığınız sürece diyelim.

Epi Adası Gezilecek Yerler

Adanın cazibe merkezleri hakkında bilgi vermeden önce buradaki güzelliklerin genellikle doğal mucizeler olduğunu belirtmekte fayda var. Şayet doğa ile iç içe bir tatil düşünceniz varsa bilmelisiniz ki burası tam da size göre.
Epi Adası’nın en güzel plajı Lamen Körfezi’ndeki 1,5 kilometre boyunca uzanan plaj olduğu düşünüyor. Dalış yapmak hobileriniz arasındaysa burada muhteşem bir dalış deneyimi için çok fazla alan olduğunu belirtebiliriz. Bu kumsalda hem siyah kum hem de beyaz mercan kumlarına bir arada rastlayabilirsiniz.

Bölgenin coğrafyası hakkında bilgi almak isterseniz çevre adalar olan Ambrym ve Lopevi Adası'ndaki volkanları görmek için de Epi Adası’nın kuzey noktasına ziyaret yapabilirsiniz. Ayrıca adanın kuzeydoğu ucunda bir de kaplıca bulunuyor.

Epi Adası İklimi

Avusturalya’ya yaklaşık olarak 1.750 kilometre mesafede bulunan Epi Adası tropikal bir iklime sahip. Yılın dokuz ayının sıcak ve güneşli geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Geri kalan üç ayın da fırtınalar karlarla geçtiğini sanmayın, biraz serin ve kuru oluyor yalnızca. Fakat sağanak yağışları göz ardı etmemeli ayda bir kere gibi bir periyotla kendini gösterdiğini unutmamalısınız.

Epi Adası’na Ne Zaman Gidilir

En sıcak ve yağışlı olan ayların aralık ile nisan ayları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Hava muhalefetine daha az maruz kalmak isterseniz buraya gelmek için en ideal zamanın mayıstan ekime kadar olduğunu belirtelim.

Epi Adası’nda Ne Yenir

Bu tropikal adaya gidecek olursanız Hindistan cevizinin her türlüsünü tadabilir, her yemeğin ve içeceğin içinde nasıl başrolü sırtladığına tanık olabilirsiniz. Ayrıca lap - lap adı verilen sebzeli bir tür çörek de karşınıza mutlaka çıkacak lezzetler arasında olacaktır. Tuluk ise lap - lapın etli versiyonu olarak anılıyor. Bu lezzeti sosisli böreğe benzetebilirsiniz. Ayrıca biftek yemeden Epi’den ayrılmamalısınız.

Epi Adası Alışveriş

Buraya gidecek olursanız küçük hediyelikler almanızı tavsiye edebiliriz. Kıyı kesimde yaşayan yerli halkın bu konuda sizi ikna etmesine izin verin. Hindistan cevizinden süs eşyaları ve özellikle hediyelik biftek en çok rağbet gören hediyelikler arasında anılıyor. Ancak en fazla 25 kilo et getirebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Eşe dosta Epi’den biftekle dönmek eğlenceli olabilir.

Epi Adası’na Nasıl Gidilir

Türkiye’den yaklaşık olarak 15.000 kilometre uzaklıkta konumlanan Epi Adası dışında Vanuatu’da 82 tane daha irili ufaklı ada bulunuyor. Buraya Türkiye’den direkt olarak uçak seferi bulunmadığı için aktarmalı güzergâhları tercih edebilirsiniz. Bu yolculuğun da yaklaşık olarak 35 saat civarında süreceğini hatırlatmakta fayda var. Malezya’dan aktarma yaparak takım adalara ulaşabilirsiniz. Ya da Dubai’den Sydney aktarmalı olarak da Vanuatu’ya ulaşabilir, daha sonra gitmek istediğiniz ada için deniz yolu ulaşımından da faydalanabilirsiniz.

Epi Island ile İlgili

Epi Island Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa