Vietri Sul Mare

Vietri Sul Mare Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

İtalya’nın Napoli Körfezi’nin güneyinde yer alan Amalfi Sahilleri’nin incisi Vietri Sul Mare”Dolce Vita” ruhunu yaşamak isteyenler için birebir destinasyonlardan. Salerno’ya denk düşen ve Campania bölgesinde yer alan Vietri Sul Mare Amalfi Sahilleri’nin en uç noktasında konumlandığından  “Amalfi’nin Çıkış Kapısı” ismiyle de anılmaktadır.

 

Rengârenk caddeleri ve seramikleri ile ünlü Vietri Sul Mare sokaklarında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Seramik dükkânlarının bilhassa turistler için oldukça dikkat çekici olduğu bu yer, aynı zamanda eşsiz doğası ve manzarasıyla da görülmeye değer. Geçmişi 15. yüzyıla dek uzanan ve Rönesans tarzı binalarıyla dikkat çeken Vietri’de Akdeniz’e özgü renklerin ön plana çıktığı bir dünya sizi bekliyor. 

Vietri Sul Mare’nin Kumsalları 

Amalfi Sahilleri’nin en geniş kumsallarına sahip Vietri Sul Mare’de mutlaka uğramanız gereken kumsalların başında La Baia gelmektedir. Amalfi Sahili boyunca bulunan birkaç kumlu plajdan biri olan, yaklaşık 400 metre uzunluğundaki yerlerden olan La Baia’ya toplu taşıma araçlarıyla veya arabayla ulaşmak mümkündür. İyi donanımlı yüzme havuzları ve yüzme havuzları ile özellikle yaz tatili yapanlar için oldukça popüler bir yerdir. Ayrıca kendisine hayran bırakan bir güneş manzarasına sahip bu kıyı günbatımını izlemek için de idealdir.

Birçok kişi için İtalya’nın en güzel ilçelerinden biri olarak kabul edilen Albori, bir tepenin üstünde bulunur. Burada bulunan Marina di Albori kumsalına ise dik yollar ve basamaklardan geçerek ulaşırsınız. Karşılaştığınız manzara ise bu yolculuğa değdiğinin ispatıdır. Zira ilçenin suları harika bir renklere sahiptir ve sadece yüzmek için değil bu manzara eşliğinde uzun bir yürüyüşe çıkmak için de idealdir.
 
Nispeten “yeni” bir plaj olan Marina di Vietri, 1950'lerde bölgeye çamur ve kumların yerleşmesine neden olan kitlesel bir sel sonucu oluşmuştur. Günümüzde, yüz metre uzunluğundaki bu kumsalın bir kısmı çeşitli tatil beldeleri ve kuruluşlar tarafından çevrelenmiş olmakla beraber, diğer yarısı da ücretsizdir.
Kalabalıktan bir süre uzaklaşmak ve birazcık sakinleşmek isteyenlerin ideal plajı ise La Crespella olacaktır. İyi imkânlara ve otoparka sahip özel bölgelerinde bulunduğu plaj alanını cazip kılan bir diğer özelliği ise yakınlarda bulunan 16. yüzyıla ait kuledir. Beldenin kendisine has sakin cazibesine katkıda bulunan kuleye tırmanılabilir ve şehrin ünlü deniz yığını, Due Fratelli'nin muhteşem manzarasına dalabilirsiniz. 

Vietri Sul Mare’de Görmeniz Gereken Yerler 

Aziz John Vaftiz Kilisesi: Geç Rönesans tarzında bezenmiş 17. yüzyıldan kalma bir yapı olan bu kilise, majolika çinileri, ihtişamlı mermer sunağı, altın kaplamalı tavanı, çeşitli alabaster heykelleri ve kubbesiyle Vietri Sul Mare’nin en görkemli yapılarından birisidir.

Kuleler: Vietri sul Mare’de bilhassa bölgenin kıyı şeridinde olmak üzere pek çok kule bulunmaktadır. Geçmişte işgalcilere ve korsanlara karşı şehri uyarmak ve korumak için inşa edilmiş bu kuleler bugün buranın en sembolik yapılarına dönüşmüş durumda. Engin ufku ve bölgenin panoramik manzarasını görmek isteyenler için ideal nokta olan bu kulelere mutlaka uğrayın.
 
Seramik Müzesi: Söz konusu Vietri Sul Mare olunca akla gelen ilk şey seramik demiştik. Adından da anlaşılacağı gibi bu müze de tam olarak bölgenin bu geleneğine ışık tutuyor. Birbirinden çeşitli çömlek ve seramik örneklerinin yanı sıra seramiklerin üreten yöntem ve araçlarını da burada bulabileceğiniz müze bazen çeşitli etkinlik ve sergilere de ev sahipliği yapıyor. Müzenin en zevkli yanı ise şüphesiz alışveriş alanında dolaşmak…

Vietri’deki Küçük Seramik Dükkânları: Dünyaca ünlü Vietri seramiklerinin nasıl üretildiğini gerçekten merak ediyorsanız bölgedeki pek çok seramik fabrikası ve esnaf dükkânından birine uğrayın deriz. İşyerinde usta bir zanaatkârı izleyebilme imkânı bulacağınız bu dükkânların bazılarında üretim sürecini daha iyi anlayabilmek için seramik ve çömlekçilik dersleri de sunuluyor. 

Vietri Sul Mare’ye Dair İpuçları

Vietri Sul Mare ziyaretiniz sırasında dikkate almanız gereken belli başlı şeyleri sıralamak gerekirse bölgedeki plajların popülaritesi nedeniyle, özellikle yaz aylarında yoğun bir kalabalığın hâkim olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Eğer siz de kenti bu dönemde ziyaret edecekseniz ve aynı zamanda biraz huzur ve sessizlik istiyorsanız, kumsallara sabahın erken saatlerde uğramaya çalışın ya da daha az popüler olan sezonlar boyunca ziyaret ederek kalabalıktan kaçının. Bölgenin doğal güzelliğini daha yakından deneyimlemek isteyenler için en iyi alternatif Vietri ve çevresini ya tekne ile ya da kasaba ve çevresinde birçok plaj ya da dağ yolundan birinde yürüyüş yaparak keşfetmek olacaktır. Son olarak eğer bölgeyi yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bu dönemde düzenlenen film festivali ya da konser gibi kültürel etkinlikleri de mutlaka takip edin deriz.

Vietri Sul Mare ile İlgili

Vietri Sul Mare Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa