Virgin Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Virgin Adaları, Karayip Denizi’nde yer almasından dolayı kıta ABD’sinden farklı bir kültürel atmosfere sahiptir. Birçok su sporu, lezzetli yiyecekler ve içecekler, reggea ritimleri ve sahildeki güzel plajlar Virgin Adalarının karakteristik özellikleridir. Temel ekonomik sektörü turizme dayalı olan Virgin Adaları 1936 yılında ABD kongresinden geçirilen Virgin Adaları Yapısal Yasası altında örgütlenmiştir. “Amerika’nın Karayip Cenneti” olarak nitelenen adalar, gezilecek birçok noktaya da sahiptir. Saint Croix, Saint John ve Saint Thomas adlı ana adalardan meydana gelen ABD Virgin Adalarının başkenti St. Thomas Adası’ndaki Charlotte Amalie’dir.

Güney Amerika Orinoco Nehri havzasından gelen, Arawakan dilini konuşan yerlilerin adalara gelerek ilk yerleşimi kurması MÖ 1000’li yıllara dayanmaktadır. MÖ 200’lü yıllarda çiftçiler ve balıkçılar köylere yerleşmeye başlamıştır. 15. yüzyılın ortalarında ise savaşçı Karayipler, adaları fethetmiştir. 1493 yılında Kristof Kolomb St. Crix Adası’na geldiğinde bölgedeki baskın kültür Karayiplerdir. Kolomb, adaları Santa Ursula olarak adlandırmıştır. 1555 yılında konkistadorlar Karayipleri yenmiş ve İspanya adalarını ele geçirmiştir.

1625 yılında St Croix’ta hali hazırda çiftçilik yapan Fransız ve İngilizler bulunmaktadır. 1650 yılında İspanyollar tarafından İngilizler adadan tahliye edilmiştir fakat aynı yıl Fransızlar adayı ele geçirmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde ise şeker endüstrisi sarsılmaya başlamış ve köleler ayaklanmıştır. Gerçekleşen iki köle ayaklanması ekonomiyi etkilemiştir. 1848 yılında köleliğe son verilmiş ve ABD; Danimarka’dan adaları almak için müzakere başlatmıştır. 1917 yılında satış 25 milyon dolara gerçekleştirilmiştir. Adalarda turizm 1945’te, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile gelişmeye başlamıştır.

Her biri farklı bir şey sunan adalar, bu şekilde farklı beklentileri de karşılayabilmektedir. St. Thomas, mega yatların demirlediği, caddelerinde lüks mağazaların bulunduğu bir adadır. St. John, ulusal parkı ve bozulmamış plajları ile doğaseverlere hitap etmektedir. Daha az ziyaret edilen ve güneyde yer alan St. Croix ise rom içki imalathanelerine geçmişten günümüze var olan şeker kamışı tarlalarına sahiptir.

Virgin Adaları Nerededir?

Saint Croix, Saint John ve Saint Thomas ana adaları ve çevredeki birkaç küçük adadan oluşan Amerika Birleşik Devletleri’nin organize toprakları olan ABD Virgin Adaları, Kuzeydoğu Karayip Denizi’nde, Porto Riko’nun 64 kilometre doğusunda, yakın komşusu olan İngiliz Virgin Adalarını da içeren Virgin Adaları grubunun bir parçasıdır.

Virgin Adalarına Nasıl Gidilir?

Virgin Adalarına yapılan uçuşlar St. Croix ve St. Thomas adalarına gerçekleştirilmektedir. St. John Adası havalimanına sahip değildir fakat buraya St. Thomas üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nden doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Fakat çoğu uçuş, San Juan veya Porto Riko aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Virgin Adalarına feribot ile de ulaşım sağlanmaktadır.

Virgin Adalarında Görülecek Yerler

Tropik bir cennet olan Virgin Adaları Ulusal Parkı, St. John Adası’nda yer almaktadır. Adanın üçte ikisi park alanı olduğundan, parka ulaşmak için herhangi bir zorluk bulunmamaktadır. 22 parkurdan en az birinin görülmesi gereken parkın plajı ailelerin kamp yapmak için tercih ettikleri bir yerdir. Parka giriş için ücret alınmamaktadır. Oldukça beğeni toplayan Trunk Koyu plajı tüm olanaklara sahiptir. Cinnamon Koyu’nda ise kano veya yelkenli kiralamak mümkündür.

Magens Koyu, Virgin Adalarının belki de en yüzülebilir ve pitoresk manzaralı plajına sahiptir. Güzel beyaz kumu ve berrak suyu ile dikkat çeken kalp şeklindeki Magens Koyu, sabahın erken saatlerinde ziyaret edilirse sakinliği ile daha keyif verici olmaktadır.

The Estate Whim Tarla Müzesi, 18. yüzyılda şeker kamışı üreten Cruzanların yaşamını anlatmaktadır. St. Croix’te yer alan müzenin muhteşem binasında yel değirmeni ve hamam kısmını gezmek tavsiye edilmektedir. Müze, şeker kamışı üretimi ve Cruzan kölelerinin yaşamlarıyla ilgili gerçekleri aktaran harika tur rehberleri ile gezilebilir. Müze aynı zamanda kışın, Mum Işığı Konser Serileri’ni izlemek üzere de ziyaret edilebilir.

Christiansted Ulusal Tarihi Sit Alanı, etkileyici mimarilere sahip bir tarihî yerleşimdir. Kentin doğu tarafında yer alan 1749 yılına tarihlenen Christiansvaern Kalesi, limon renginde iyi korunmuş bir kaledir. Adanın tarihine dair yerleşim, kölelik ve özgürleşme konularında bir bakış açısı sunan kale, mutlaka görülmesi gereken bir yapı olarak değerlendirilmektedir.

Virgin Adaları ile İlgili

Virgin Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.8oC
  • Şub 23.1oC
  • Mar 23.6oC
  • Nis 24.9oC
  • May 25.6oC
  • Haz 26.1oC
  • Tem 26.4oC
  • Agu 26.7oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 25.8oC
  • Kas 24.3oC
  • Ara 23.5oC

Kısa Kısa