Vuhan (Hubei) Genel Bilgiler / Rehber

Çin’in en büyük kentlerinden birisi olan Vuhan, ülkenin Hubei eyaletinin yönetim merkezidir. Han ve Yangatze nehirlerinin kesiştiği yerde Wuchang, Hankou ve Hanyang kentlerin birleşiminden oluşan şehir, Çin’in ekonomik anlamda önemli noktalarının başında gelmektedir. İçinden karayolu ve demir yolunun geçtiği Vuhan, nehir ulaşımı alanında da çok stratejik bir konumda bulunmaktadır.
2018 yılında nüfusu 11 milyonu aşan Vuhan’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. 1368 ile 1644 yılları arasında Çin’de hüküm süren Ming Hanedanı ile 1644’ten 1911’e dek ülkeyi yöneten Qing Hanedanı döneminde de şimdiki gibi önemli bir merkez olan Vuhan, her zaman önde gelen bir sanat ve kültür kenti olarak kabul edilmiştir. Kentin modern zamandaki ünü ise Vuhan Ayaklanması’ndan gelir. İmparatorluğun yıkılıp günümüz Çin’in kurulmasıyla oluşan devrimin dönüm noktalarından biri olan ayaklanma 10 Ekim 1911 yılında gerçekleşir. Demiryollarını Koruma Hareketi’nin yetersiz yönetimine karşı başlayan ayaklanma 4 ay sonra çocuk yaştaki imparator, Puyi’nin tahttan indirilmesiyle sonuçlandı. Böylece 2.000 yıldır ülkede hâkim olan imparatorluk sistemi çökmüş ve Cumhuriyet Dönemi başlamıştır. Kentin Xinhai Devrimi olarak adlandırılan bu zaferdeki rolü nedeniyle birçok noktasında devrime dair semboller inşa edilmiştir.

Vuhan nerededir?

Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi olan Vuhan, Orta Çin olarak adlandırılan bölgenin de en büyük şehri konumundadır. Yangtze ile Han gibi iki çok önemli nehrin birleştiği yerde bulunan Vuhan, başkent Pekin’in 1158 kilometre güneyinde, Şangay’ın ise yaklaşık 700 kilometre kadar batısında bulunur.

Vuhan’a nasıl gidilir?

Vuhan’a Türkiye’den direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Dileyenler Şangay’a ya da Pekin’e uçup oradan trenle ya da başka bir uçakla Vuhan’a aktarma yapabilirler. Ayrıca yine İstanbul’a uğrayan aktarmalı uçuşlar da Vuhan’a gitmek için en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.
Vuhan’a Şangay’dan trenle geçmek isterseniz yaklaşık 3 - 4 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Bu süre otobüs yolculuğunda ise 9 - 10 saat kadar çıkabilir. Başkent Pekin’den ise Vuhan’a 5 - 6 saatlik tren yolculuğu ya da 12 - 13 saatlik otobüs yolculuğu ile gitmeniz mümkün. Vuhan’ın içindeki ulaşım da oldukça çeşitli. Şehirde çok büyük bir metro ağı bulunur. Ayrıca halk otobüsü ve turistler için özel hizmet veren otobüsler de Vuhan’da mevcut.

Vuhan gezilecek yerler

Çin’in en köklü şehirlerinden birisi olan Vuhan, gezilecek yerler bakımından da oldukça zengindir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, Vuhan üç şehrin birleşiminden oluşur. Bunlardan ilki olan Wuchang, en eskileri olarak öne çıkıyor. Honkou isimli kent ise 19. yüzyılda, özellikle Batılılar tarafından uzun süre liman olarak kullanılmış bir yerleşimdir. Şu anda da dev gemilere ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Hanyang ise Honkou’ya nazaran Çin kültürünü daha çok taşıyan bir bölgedir.
Doğu Parkı, sadece Vuhan’ın değil, Çin’in en büyük şehir parkı olarak dikkat çeker. Tekne turları ile gezilebilen şirin gölde, balık tutmak da serbesttir. Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen parkın en güzel hali ise ilkbahardır. Lotus çiçeklerinin büyüleyici görüntüsü bu dönemde bir başka olur.
Moshan Tepesi, Doğu Parkı’nın hemen yakınında bulunan tepedir. 118 metre yüksekliğinde yer alan tepede Chu’nun dönemine ait kale kalıntıları bulunur. Ayrıca yine aynı döneme ait çarşı benzeri bir yapı da mevcuttur. Tepenin güzel manzarası da fotoğraf çekmek için oldukça uygundur.
Hubei Eyalet Müzesi, Çin’in en önemli müzelerinin başında gelir. 1953 yılında açılan müzedeki en dikkat çekici bölüm, Zeng Markisi Yi’nin 1978 yılında keşfedilen mezarına ait parçalardır. Köpeği ve kendisine kurban edilen 20 kadınla gömülen Yi’nin mezarından çıkan müzik aletleri ve günlük eşyalar oldukça etkileyicidir…

Yellow Crane Tower, Vuhan’ın en önemli simgelerinden birisidir. Çok eskiye dayanan bir geçmişi olan kule, 223 yılında inşa edilmiştir. Zaman içinde pek çok kez yıkılan ve yeniden yapılan bu askeri amaçlı kulenin şu anki hali 1884 yılında yapılan halidir. Ayrıca son kule, eskisinin 600 metre uzağında yer alır. Yüksekliği 52 metre olan ve görünümüyle herkesi büyüleyen kule, Vuhan’a gidenlerin kesinlikle görmesi gereken bir yapıdır.
Gui Yuan Tapınağı, Vuhan’ın dini merkezi olarak gösterilebilir. 17. yüzyılda inşa edilen bu tapınak Çin’de günümüze ulaşan nadir dini yapılardandır çünkü Mao önderliğinde gerçekleşen Kültür Devrimi sırasında birçok tapınağın tahribata uğradığı biliniyor. Ancak Gui Yuan, Budistler’in o dönemden kalan ender yapılarından birisi olarak öne çıkıyor.
Jiping Sokağı ise Vuhan’ın en hareketli yerlerinden birisidir. Her zaman çok kalabalık olan sokakta akşam vakitlerinde sokak sanatçılarının gelişiyle keyifli saatler başlar. Sokaktaki birçok restoranda keyifli ve lezzetli yemekler tatmanız da mümkündür.

Vuhan (Hubei) ile İlgili

Vuhan (Hubei) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 5oC
  • Mar 10oC
  • Nis 17oC
  • May 22oC
  • Haz 25oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 18oC
  • Kas 12oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa