Wisconsin Hakkında Temel Bilgiler

baraboo-1826829__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta kuzey kesiminde bulunan Wisconsin Eyaleti’nin Lake Superior’a ve Michigan Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır. 72 bölgeye ayrılan eyalet ekonomik açıdan oldukça büyük bir değere sahiptir. Ülke çapında hatta dünya çapında bilinen birçok Amerikan kültürü ögesinin üretimi burada sağlanmaktadır. Wisconsin coğrafyası, Kuzey Ovası ve Orta Ova’nın bir bölümü ile birlikte Michigan kıyılarına kadar uzanmaktadır. Peyniriyle ünlü ve önemli süt üreticilerinden biri olarak bilinen eyalet “America’s Dairyland” olarak bilinmektedir. Tereyağı konusunda da oldukça iyi bir üretici olan eyalet, tarımda çok büyük katkılar sağlamaktadır. Özellikle ülkedeki mısır üretiminin çoğuna sahiptir. Eyalette 80.000’den fazla çiftlik olduğu tahmin edilmektedir. Büyük bir imalat sermayesine de sahip olması, ülke ekonomisine yaptığı katkıların artmasını sağlamaktadır.

Dünya çapında büyük bir üne sahip olan motosiklet markası Harley Davidson’ın üretimleri bu eyalette yapılmaktadır. En önemli diğer bir gelir sağlayıcı ögesi de turizmdir. Turizm konusunda en büyük üçüncü sanayidir. Çok sayıda göl ve nehir barındırması, buralarda düzenlenen etkinlikler, verimli iklim koşulları, tarım faaliyetleri, tarihÎ ögeler aynı zamanda da bir tatil bölgesi olması gibi özellikleri çok fazla turist çekmesini sağlamaktadır. Door County denen doğal liman, koy bölgesi, şirin köyleri ve tarımsal aktiviteleri sebebiyle en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Çevreci bir tutum sergilemesi de hem kentlinin hem de ziyaretçinin oldukça memnun olmasını sağlamaktadır. Önemli bir film endüstrisine de sahiptir. Wisconsin’de petrol, gaz ve kömür üretimi olamaması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vermesi açısından örnek teşkil etmektedir. Amerika’nın ilk hidroelektrik santralinin kurulduğu eyalettir.

Wisconsin’de çeşitli sanat ve kültür etkinlikleri, müzeleri bulmak mümkün. Farklı sanatsal aktivitelerin yanında sporda da oldukça bilinen bir eyalettir. Eyaletten çıkan Green Bay Packers gibi futbol takımları ülke genelinde ünlüdür ve takip edilmektedir. Bazı insanlar bu takımın maçlarına giderken kocaman peynir şeklinde eldivenler şapkalar takarlar, bu yöresel peynirin simgeleştiğini göstermektedir. Wisconsin’de çok farklı etnik grupların yaşaması sebebiyle, bu grupların kültüre olan yansıması çok net görülmektedir. Özellikle mutfak kültürü dünyanın her yerinden birçok lezzeti bir araya toplaması, kendi kültürüyle harmanlaması açısından oldukça zengindir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olan Cave of Mounds National Natural Landmark mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Wisconsin ile İlgili

Wisconsin Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey-orta bölgesine doğru yer alan bir eyalettir. Wisconsin’in kuzeyi Michigan ve Lake Superior tarafından sınırlandırılmakta, güneybatısında Iowa ve kuzeybatısında ise Minnesota bulunmaktadır. Michigan Gölü doğu sınırını oluşturmaktadır, batıda Mississippi Nehri ve St. Croix Nehri, kuzeydoğuda ise de Menominee Nehri yer almaktadır. Güneyde Illinois eyaletine komşudur.

Wisconsin’e Nasıl Gidilir?

Uçak ile Wisconsin’e gidilebilir. Direkt olarak İstanbul’dan Milwaukee, Appleton, Green Bay ve Madison şehirlerine yaklaşık 17-18 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. Onun dışında İstanbul’dan diğer yakın eyaletlerin Chicago O-Hare, Minneapolis, Kuzey Bende gibi şehirlerine ulaşım sağlandıktan sonra otobüs veya tren ile Wisconsin Eyaleti’ne gidilebilir.

Wisconsin’e Ne Zaman Gidilir?

wisconsin-77929__340.jpg

Her mevsimde oldukça fazla aktiviteye sahip olması sebebiyle her mevsim turist alır. Ancak en önemli özelliği yaz aylarında dolu olan sahilleridir. Yaz ayları en çok turistin geldiği aylar olmasına rağmen, ilkbahar ve sonbahar dönemleri ziyaret için daha uygundur. Hem aşırı sıcak ve kalabalıktan uzakta hem de daha uygun fiyatlara sahip bir dönemdir. Ayrıca bu dönemlerde sahip olduğu doğal güzelliklerin rengârenk görüntüsü de farklı bir keyif sunar. Kış aylarında ise hala turist çekmeye devam eder. Bunun üzerinde hem kış sporlarının hem de yıl boyunca çeşitli dönemlere yayılmış festivallerinin etkisi vardır. Daha uygun fiyatlara sahip olması da bu dönemin cazibesini artırmaktadır.

Wisconsin Mutfağı

Wisconsin oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Peynir, bira, mısır ve et en çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

1924’ten beri çok sevilerek yenen cream puff, iki kekin arasına konan kremadan oluşan bir tatlıdır. 1940lı yıllarda yerel statüsü kazanmıştır.

Barbeküde yapılan festivallerin vazgeçilmez yiyeceği brats, özellikle birayla tüketilir. Hava ısındığı zaman her köşede bulunabilen bir yiyecektir.

Wisconsin devlet pastası olan Kringle mutlaka denenmesi gereken bir tatlıdır.

Blue Moon dondurma, bölgeye özgü bir tattır ve özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilmektedir.

Kocaman burgerleri farklı bir şekilde denemek isteyenler bu eyaletten tereyağı burgerini denemeden dönmemelidir.

Fried Cheese Curds, eyaletin en önemli özelliklerinden peynirin belki de en güzel hali.

Frozen Custard, değişik krem kıvamına sahip yumurtalı soğuk bir tatlıdır.

Polonya mutfağının bu kültüre kattığı yiyeceklerden olan Paczki, yerel halkın favorilerinden.

Orta Çağ’da kahvaltıda servis edilen çorba, hala bir gelenektir, ana malzemeler ise peynir ve biradır.

Brandy old fashioned diye adlandırılan içecek, barmenlerin gözlerini bile kapatarak yapabildikleri bir kokteyldir.

Roesti, bir İsviçre yiyeceğidir ve birayla beraber tüketilir. Kocaman bir sosisle başlar ve peynir fondüyle devam eder.

19.yy Kuzey Avrupası’nın peyniri olan Limburger, ağır ve kokulu olmasına rağmen sandviçi günümüzde oldukça popülerdir.

Bira, sosisli ve peynir Wisconsin’in en önemli malzemeleri olabilir ancak akçaağaç şurubu da yabana atılmaması gereken bir tattır.

Vietnam Savaşı’ndan sonra gelen mültecilerin bu mutfağa kattıkları yiyeceklerden biri olan, yumurta ruloları, eyalet çapında yaygınlaşmıştır. Değişik malzemelerle doldurulmuş çeşitleri bulunmaktadır ve en çok tüketileni ise erişteli, sebzeli ve etli olandır.

Cornish pasties denilen yiyecek, 19. yy başında madencilerin yanlarında getirip çalışırken molalarda tükettikleri bir yiyecekti. Tuzlu bir pastayı andıran bu ürünün içinde çeşitli malzemeler bulunmakta ve günümüzde festivallerde oldukça fazla tüketilmektedir.

Bir Wisconsin geleneği olan smoked- fish chowder, eyalette yetiştirilen alabalığın farklı bir yorumlamasıdır. Oldukça fazla tüketilen deniz ürünlerinden biridir.

Yabani pirinç, Wisconsin’deki yerli halkın sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemli bir malzemedir. Bununla yapılan ürünler halkın yerel değerlerini yansıtmaktadır, denemelisiniz.

Wisconsin’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl: 1 Ocak

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

Wisconsin’de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

ŞİKAGO KONSOLOSLUĞU

Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611
Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86. Çağrı merkezi: 1-888 566 76 56
Fax: 00 1 312 263 14 49
E-mail:[email protected]
Web Sitesi:http://sikago.bk.mfa.gov.tr

Kişisel Başvuru Saatleri: 9.00-12.00
Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Görev Bölgesi: Illinois, Iowa, Minnesota, Michigan. Kansas, Missouri, Ohio, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin, Indiana Eyaletleri.

Wisconsin’de Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Bunun dışında en çok konuşulan dil yüzde 4,5 oranıyla İspanyolcadır. İspanyolcayı yüzde 0,8 oranında Hmong dili, yüzde 0,7 oranıyla da Almanca takip etmektedir. Diğer diller ise yüzde 13 gibi bir orana sahiptir.

Wisconsin’in Ekonomisi

wisconsin-1808154__340.jpg

Wisconsin eyaleti ekonomik açıdan ABD’nin 21. sırasında yer almaktadır. Özellikle tarım, sağlık ve imalat sektörlerinden beslenen eyalette işsizlik yüzde 3,4 oranındadır. İmalat önemli ölçüde büyük bir katkı sağlamaktadır ve ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 20’sini oluşturmaktadır, yani tüm eyaletler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Amerika peynirlerinin yaklaşık dörtte birini üretir. Yine tereyağı üretiminin dörtte birini karşılayan eyalet bu konuda da ikinci sırada yer almaktadır. Ulusal olarak birinci sırada yer aldığı ürünler ise; mısır, ginseng ve fasulye çekirdeğidir. Aynı zamanda yulaf, patates, havuç, akçaağaç şurubu ve tatlı mısırın önde gelen üreticilerindendir. Turizm, film ve enerji endüstrisinde de oldukça ileri olan eyalet, ünlü Harley Davidson motosikletlerinin üretiminin yapıldığı yerdir.

Wisconsin’nin Kısa Tarihi

Son 14.000 yılda çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan Wisconsin Eyaleti’nin ilk yerleşimcileri Paleo-Kızılderililer olarak adlandırılırlar ve buzul çağındaki hayvanları avlamışlardır. Arkaik dönemdeki insanların balık tutma ve yabani bitkilerden besin toplama faaliyetleri ile beraber tarım da gelişmeye başlamıştır. Özellikle ormancılık döneminde tarım toplumları ortaya çıkmıştır. Burada yaşayan toplumlar eyalet etrafında binlerce höyük inşa etmişlerdir. 1000 ile 1500’lü yıllara gelindiğinde Mississippian ve Oneato kültürleri kendi yerleşim yerlerini inşa etmişlerdir. Avrupalılar ilk yerleşmeye başladıkları sırada bölgede hala yaşayan Amerikalı gruplar vardı. Ojibwa, Sauk, Fox, Pottawatomie bunlardan birkaçıdır. İlk olarak Fransızlar tarafından keşfedildikten sonra Yedi Yıl Savaşları döneminde İngilizlere devredilmiştir. İngiliz döneminde kürk ticaretiyle bölgenin ekonomisi yükseldi, kendi çiftliklerini kurup kendi kültürlerini, danslarını ortaya çıkardılar. İç savaş sırasında bölgede yaklaşık 91.000 asker birliği Wisconsin için savaşmıştır. Kölelik konusundan büyük ulusal tartışmalara ev sahipliği yapmış olması da ülkede için önemli bir noktadır. Eyaletin ilk adı Green Bay’dir ancak daha sonra yakınındaki Wisconsin Gölü’nden dolayı bu ismi almıştır. 1848 tarihinde ABD eyaletlerinden biri olarak ilan edilmiştir. En büyük ekonomik gelişim ise 1973 yılında ABD Merkez Bankası’nın Milwaukee şehrine açılmasıyla olmuştur.

Wisconsin’de İklim ve Hava Durumu

wisconsin-1845232__340.jpg

Wisconsin nemli karasal iklime sahiptir. Yazları sıcak, kışları ise soğuk geçmektedir. Kar yağışının da görüldüğü eyalette ara sıra kuraklık da olmaktadır. Ortalama olarak yazları temmuz ayında en yüksek sıcaklık değerleri görülmektedir, kış aylarında ise ocak ayı en düşün sıcaklıklara sahiptir.

Wisconsin’de Din ve İnanç

Wisconsin’in yüzde 81’ini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 0,5’er oranlara sahip Musevi, Müslüman, Budist ve Hindu gibi diğer dinlere mensup kişiler yaşamakta, Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler ise nüfusun yüzde 13’ünü oluşturmaktadır.

Wisconsin’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

madison-1809574__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Madison, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Madison dışında diğer bilinen şehirler ise Milwaukee, Green Bay, Kenosha, Racine ve Appleton’dur.

Madison, eyaletin hem başkenti hem de en büyük ikinci şehridir. Tahmini nüfusu 250.000 civarında olan şehir, Wisconsin Üniversitesi’ne sahiptir. Kent ayrıca bir peyzaj mimarı olan John Nolen tarafından tasarlanmış bir park sistemine sahiptir. Gölleri, restoranları, bisiklet parkurları ve geniş parklarıyla ünlüdür. 2004’te Amerika’nın en sağlıklı şehri seçilen Madison’da, kış ayları oldukça güzel aktiviteler yapılmaktadır. Buzda kürek çekme, buz pateni, buz hokeyi, buzda balık tutma, kros kayağı gibi aktiviteler kış turizmi için önemli bir etken oluşturmaktadır. Ünlü modernist mimarlardan Frank Lloyd Wright’ın çocukluğunu bu şehirde geçirmesi ve bazı binaları tasarlaması şehri mimari açıdan oldukça önemli kılmaktadır.

Milwaukee şehri eyaletin en büyük şehridir. Milwaukee metropolitan alanının ana kültürel ve ekonomik merkezidir. Tahmini olarak 600.000 kadarlık bir nüfusa sahiptir. Bölge, bira yapma gelenekleri ile bilinir. Bu konuda da oldukça fazla festivale ev sahipliği yapmaktadır. Aldığı göçler sonucunda buraya yerleşen Almanlardan dolayı bu geleneğe sahip olmuştur. Şehrin sanat müzesi bölgenin en önde gelen görsel cazibe merkezlerinden biridir. Ayrıca Grohmann Müzesi, School of Engineering, Haggerty Museum of Art gibi birçok sanat merkezi barındıran şehir sanatseverler için tam bir cennettir. Bilim ve tabiat adına da çok sayıda müze barındırması, ayrıca tarihiyle ilgili eski yapılar ve tanıtım merkezlerine sahip olması da turistlerin en çok uğradığı noktalardan biri haline gelmesini sağlamıştır.

Wisconsin Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 5.778.708
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Nemli karasal iklim