Yaren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IMG_0448-1024x768.jpg

Yaren, Vatikan ve Monaco’dan sonra dünyanın en küçük üçüncü bağımsız cumhuriyetlerinden biri olan Mikronezya ada ülkesi Nauru’nun ana bölgesidir. Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alır. Nauru 21 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. En son 2011’de yapılan sayıma göre Yaren’in nüfusu 747 kişidir. Nauru Cumhuriyeti’nde başkent veya şehir diye bir kavram yoktur; ancak bütün resmi kurumlar Yaren’in içinde yer almaktadır.

Okyanus dalışları, palmiye ağaçları, yüksek gövdeli ağaçlardan oluşan ormanlar, beyaz kumlu plajları, yüksek gövdeli ağaçlı ormanları Yaren’in turist çeken özelliklerinden yalnızca birkaçıdır. Bilinen en meşhur plajı Anibare Bay’dır. Turistleri çeken aktiviteler dışında, Yaren İkinci Dünya Savaşı’nın tarihine de tanıklık eden bir bölge olduğu için savaştan kalan mermi kovanları, sığınaklar, Japon silahları halen sergilenmektedir. Alışveriş için Anibare Harbour’a uğrayabilir; bir ada bölgesinden hatıra olarak yüzücü aletleri ya da balıkçılık ürünleri alarak dönebilrisiniz. Adanın en yüksek noktası olan Commando Ridge’e tırmanmak da yapılacak aktiviteler arasında bulunmaktadır. Bölgenin ilgi çekici yerlerinden biri ise, bir yeraltı gölü olan Moqua Well’dir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=EPBCIQ6WDxA

Yaren ile İlgili

Yaren nerededir?

Yaren, Güney Pasifik’in en küçük ada devleti ve dünyanın en küçük üçüncü cumhuriyeti olan Nauru Cumhuriyeti’nin ana yerleşim alanıdır. Adaya en yakın yer 300 kilometre uzaklıkta bulunan Kiribati’ye bağlı olan Banaba Adaları’dır.

Yaren’e Nasıl Gidilir?

Nauru’da uluslararası bir havaalanı mevcuttur ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Avustralya’nın Brisbane Havaalanı’na iniş yaparak oradan Nauru Havayolları ile Nauru’ya geçmeniz mümkün olacaktır.

Yaren’de Nerede Kalmalı?

Nauru ulaşılması zor bir ülke olduğu için turistik açıdan çok fazla gelişmiş bir yer değildir. Hatta ülke, dünyada en az turist alan ülkeler arasında birinci sırada gelir. O yüzden sadece iki tane otel seçeneği vardır. Hatta Yaren bölgesinde otel seçeneği yoktur. Gezginler, yalnızca Anibare ve Aiwo bölgelerinde konaklama fırsatına sahiptir.

Yaren Gezilecek Yerler

İkinci Dünya Savaşı’na tanıklık etmiş bir yer olan Nauru Cumhuriyeti’nde savaştan kalan birçok sığınak, Japon silahları ve toplar bulunmaktadır. Bunlar dışında ise beyaz kumlu plajları, yüksek dağları ve yeraltı gölüyle dikkat çeker.

Anibare Bay

Tropikal ağaçlarla dolu plajların bulunduğu Anibare Koyu beyaz kumları ve açık okyanus manzarasıyla turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında gelir.

Anibare Harbour

Anibare Koyu dahilinde bulunan ve Japon hükümeti tarafından 2000 yılında yaptırılmış yapay bir balıkçılık merkezidir.

Moqua Well

Suyu tuzlu ve tatlı karışık olan bir yeraltı gölüdür. Çevrede turistin en çok uğradığı yer burasıdır. Deniz seviyesinden 35 metre aşağıdadır.

Buada Lagoon

Yoğun palmiye ağaçları ve birçok bitkiyle kuşatılmış bir tatlı su lagünüdür. Adada fotoğraf çekilebilecek en güzel yerlerin başında gelmektedir. Ancak su kirli olduğundan girilmiyor, sadece çevresinde yürüyüş yapılıyor.

Devamını Oku

Yaren İçi Ulaşım

800px-Aerial_view_of_Nauru.jpg

Yaren içinde ulaşım saatte bir hareket eden halk otobüsleriyle sağlanmaktadır. Onun dışında bisiklet ve araba kiralamak da mümkündür. Bütün Nauru Adası’nı araba ile gezmek ise sadece bir saat sürmektedir.

Yaren Mutfağı

Nauru Adası ciddi derecede obezite sorunu yaşayan bir ülkedir. Adada seyyar fast food satıcıları bulunmakta, süpermarketlerde dahil al-götür yemek servisi yapılmaktadır.

Nauru mutfağı Avustralya, Almanya, Çin ve İngiliz mutfağının etkilerini taşımaktadır.

En çok tüketilen ürünlerin başında midye, istiridye ve deniz ürünleri gelir. Sushimi, Hindistan soslu balık, et ve kızartılmış domuz budu favori yemekler arasındadır. Sos olarak barbekü sosu en çok tercih edilenidir.

Popüler restoranlar

Reef Bar: Menen Otel’de bulunan bu bar, Nauru Adası’ndaki tek bardır. Od-N-Aiwo bölgesinde bulunmaktadır. Hafta sonları canlı müzik yapılmaktadır.

Bay Restaurant: Deniz ürünleriyle donatılmış bir menüden Asya mutfağına ve çeşitli pizzalara kadar zengin bir menüye sahiptir.

Jules Restaurant: Deniz ürünleri ağırlıklı bir menüsü vardır.

IMG_0628.JPG

Yaren’de Alışveriş

Adadaki tek alışveriş noktası Anibare Harbour’dur. Var olan küçük dükkanlardan balıkçılık malzemeleri, deniz ürünleri veya yüzmek için çeşitli eşyalar bulabilirsiniz.

Yaren Gece Hayatı

Pasifik Okyanusu’nda bulunan Yaren’in en büyük avantajı mekanların çoğunda okyanus manzarası olmasıdır. Ülkedeki tek eğlence mekanı olan Reef Bar’da hafta sonu dışında pek fazla insan görmek mümkün değildir. Avustralya birasından Alman birasına kadar birçok alkol çeşidi olan bu barda, hafta sonu yapılan canlı müzik eşliğinde yerelleri dans ederken bulabilirsiniz.

Yaren Festivaller

Bağımsızlık Günü: 31 Ocak’ta kutlanır. Devlet büyüklerinin konuşmalarının ardından ulusal marş söylenir. Tören sonrasında bilek güreşleri, balık tutma yarışmaları gibi aktiviteler yapılır.

Anayasa Günü: 17 Mayıs’ta kutlanan Anayasa Günü, yürüyüşler eşliğinde başlar ve çeşitli spor aktiviteleriyle biter.

Ulusal Gençlik Günü: 25 Ağustos’ta sağlıklı yaşamı empoze etmek adına düzenlenen bir gündür. Voleybol oynanır ve spor yapılarak kutlanır.

Yaren Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bağımsızlık Günü (31 Ocak)

Anayasa Günü (17 Mayıs)

Ulusal Gençlik Günü (25 Ağustos)

Angam Günü (26 Ekim)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Yaren İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 000/112

Yangın: 000/112

Polis: 000/112

Yaren Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Nauru’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Türk vatandaşlarının Nauru’ya seyahatlerinden önce güncel ulusal-uluslararası seyahat uyarı ve tavsiyelerini dikkate almaları seyahatleri açısından faydalı olacaktır. Nauru seyahatinden önce Hepatit A, tifo, Hepatit B, kuduz ve sarıhumma aşıları yaptırılmalıdır.

Yaren Türkiye Temsilciliği

KANBERRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 6 MOONAH PLACE, YARRALUMLA, A.C.T. 2600 AUSTRALIA

Telefon: 00 61 2 62 34 00 00

Faks: 00 61 2 62 73 44 02

[email protected]

http://kanberra.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Avustralya, Kiribati, Marshall Ad., Nauru, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu Cumhuriyeti

Yaren Para Birimi

Nauru sınırları içerisinde yer alan Yaren bölgesinin para birimi Avusturalya Doları’dır. 1 TL yaklaşık 2,1 Avustralya Doları’dır.

Yaren Resmi Dili

Nauru Adası’nın resmi dili Naurucadır. Pasifik Adaları’nda konuşulan diğer dillerden kendini en belli edeni bu dildir. Yerel halkın yüzde 97’si tarafından konuşulur. Nauruca dışında ülkede İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. Özellikle resmi ve ticari ilişkilerde İngilizce tercih edilmektedir.

 

Yaren Saat Farkı

Yaren (GMT +12) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı bulunur. Türkiye Nauru’dan 9 saat geridedir.

Yaren Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 28oC
  • Kas 28oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 747 / Dil: Nauruca, İngilizce / Para Birimi: Avusralya Doları) / İklim: Ekvator / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün