Google+

Arama formu

Nauru Cumhuriyeti

Yerel Saat 05:14 AM
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 27℃
May 27℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 27℃
Genel Bilgiler / Rehber

Güney Pasifik'te yer alan ve önceleri Pleasant Adası olarak bilinen Nauru Cumhuriyeti, Mikronezya adalar grubunda yer almaktadır. En yakın komşusu 300 km doğusunda bulunan Kiribati'deki Banaba Adası'dır. Nauru 21 kilometrekare yüzölçümüyle dünyanın en küçük cumhuriyeti, 9.378 kişilik nüfusuyla Vatikan'dan sonra dünyanın en az kalabalık 2. ülkesidir. Ayrıca Birleşmiş Milletlere, İngiliz Milletler Birliğine ve Pasifik Adalar Forumuna üyedir.

 
Mikronezya ve Polinezya yerlilerinin yaşadığı Nauru 19. yüzyılın sonlarında Alman sömürgesi olmuş, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık birliğinin mandası olmuştur. 2. Dünya Savaşı'nda Japon birliklerinin işgaline uğrayan ada, 1968 yılında bağımsız olmuştur.
 
Hindistan cevizi üretimi ve madencilik adanın bitki örtüsüne ciddi zararlar vermiştir. Adada yerel bir memeli türü yoktur fakat, böcek türleri, yengeçler ve aralarında endemik Nauru Reed Warbler türü kuşunun da olduğu kuş türleri bulunmaktadır. Fare, kedi, köpek, domuz ve tavuklar gemilerle Polinezya adalarından getirilmiştir. Denizdeki mercan çeşitliliği, turistler için balıkçılığı ve dalış sporlarını ilgi çekici hale getirmektedir. 

Nauru Cumhuriyeti Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nauru seyahatlerinde vizeye tabidir.