Google+

Arama formu

Yeni Kaledonya

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26.2℃
Şub 26.6℃
Mar 26℃
Nis 24.1℃
May 21.8℃
Haz 20.1℃
Tem 18.5℃
Ağu 18.7℃
Eyl 20.2℃
Eki 22℃
Kas 23.5℃
Ara 25.3℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Noumea
Yüzölçümü : 19.060
Nüfus : 240.400
Para Birimi : Fransa Pasifik Frankı (XPF)
Saat Farkı : -8
Bağımsızlık Tarihi : Fransa'nın denizaşırı bağımlı topraklarından biridir.
Lokasyon / Konum

Okyanusya'da, Güney Pasifik Okyanusunda, Avustralya'nın doğusunda yer alır. Fransa'nın denizaşırı bağımlı topraklarından biridir.

İklim / Hava Durumu

Ada dönencelere yakın olduğu için hava sıcaklıklarında fazla bir değişim olmaz.Tüm yıl bahar şartları altında geçer.En büyük değişiklik Kasım ile Nisan ayları arasında olur. Sıcaklıklar 22 ile 28 derece arasında değişir.Kasırga mevsimi ise Aralık ile Mart ayları arasında yaşanır. Tüm yıl boyunca sabah altı akşam altı arasında gün ışığından yararlanılır.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Deniz aşırı Fransız hakimiyetindedir.

Anayasa

28 Eylül 1958 (Fransız Anayasası)

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

-

Önemli Şehirler
  • Noumea
Ekonomi

Endüstri, nikel madenciliği ve üretimi. Tarım ürünleri, sebze, sığır, geyik, diğer canlı hayvanlar. İhracat ürünleri, nikel, balık. İthalat ürünleri, Taşıt ekipmanları, makine, yakıt, mineraller, şarap, şeker, pirinçtir.

  • Bastille Günü, 14 Temmuz (1789)
Festival / Fuar

14 Temmuz’da Bastil Günü’nü kutlarlar. Çocuklar ve aileler ellerinde fenerlerle bir gece önce caddeleri gezer ve ertesi sabah askeri geçit töreni yapılır. Mayıs ayı festivallerin yoğun olduğu zamanlardır. Nece’de Avakado festivali, Noumea’da Pasifik Tempo denilen üç günlük müzik festivali ve Mare’de hasat festivali kutlanır. Ekinoks ise Ekim ayında yapılan çağdaş tiyatro, dans ve müzik festivalidir. Kasım ayında ise La Foa’da popular Sound and Light Show sahne alır.

Konuşulan Diller

Resmi dili Fransızca'dır. 33 Melanezya - Polinezya lehçesi konuşulmaktadır.

Din
  • Roma Katolikleri %60,
  • Protestan %30,
  • diğer %10
Ne Zaman Gidilir?

Yeni Kaledonya her mevsim seyahat için uygundur. Seyahatinizi özellikle mayıs ayında yapılan Avakado Festivaline denk getirebilir. Dalış yapıyorsanız yaz başlangıcında mercan kayalıklarındaki renk cümbüşünü görebilirsiniz.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Yeni Kaledonya mutfağının en önemli unsurları arasında balık, hindistan cevizi, muz, tatlı patates vardır. Istakoz, yengeç ve kaplumbağa da geleneksel yemek kaynaklarıdır. Maalesef geleneksel yemeklerin yerini konserveler ve ticari ürünler almıştır ama yine de “Bougna” denilen tatlı patates, muz, tavuk, ıstakoz ve yengeç parçalarıyla muz yapraklarıyla toprak fırında pişirilen lezzetli yemeğe rastlama şansınız var. Birçok restoran standart Fransız yemekleri sunmaktadır ama yine de Vietnam, Çin ve Endonezya restoranları daha iyi hizmet vermektedir. Tabii Fransız kahve ve şarabı iyi sunulmaktadır, denemelisiniz.

Pratik Bilgiler

Yemek ortalama: US$5-25, konaklama ortalama: US$12-60. Gıda ürünlerinin çoğu ithal edilmek zorunda Kalındığı için fiyatları yüksektir.Ayrıca ülkede üretilen yiyecekler de ithal ürünlere eş fiyatta satılmaktadır. Tüm bankalar 5$ komisyon alırlar. Sadece Noumea’daki Amerikan Ekspress ofisi bu parayı almaz. ATM’lerin çoğu Noumea’da toplanmıştır ve MasterCard, Visa, Eurocard için işlem yapılmaktadır. Kaledonya Havayolları Grande Terre’deki birçok yere ulaşmaktadır. Ayrıca özel uçak yada helikopter de kiralayabilirsiniz. Grande Terre’deki yol ağı oldukça geniştir ve her yere otobüsle ulaşım vardır.Tüm araba kiralama şirketleri Noumea’da toplanmıştır fakat ücretleri yüksektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Yeni Kaledonya dünyanın en büyük mercan kayalılarına sahip bir ülke olarak en iyi dalış imkanlarını sunmaktadır. En iyi dalış yapılacak yerler Île des Pins, Poindimié, Amédée Islet, Maré ve Grand Terre’nin güneyidir. Yüzmek için en iyi kıyılar ise batıdadır. Trekking ve atla gezinti oldukça popülerdir. Grande Terre’de iki ya da üç günlük at gezintisi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Noumea yada Lifou’da yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.