Noumea Genel Bilgiler / Rehber

Fransız özel kolektivitesi Yeni Kaledonya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Noumea, çoğunlukla Avrupalı, Polinezyalı, Endonezyalı ve Vietnamlıların yaşam kurduğu bir yerleşimdir. Yeni Kaledonya’nın baş limanı olarak hizmet veren şehir, okyanus üzerindeki muhteşem koyları ve turistlerin ilgisini çeken kültürel özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Fransa’nın değişik bir kısmı ile adalı kültürünün kendine özgü yönünü bir arada taşıyan Noumea, çok sayıdaki yelkenlisi, güzel plajları, sömürge konakları ve Bourdeux şarapları ile Pasifik Adalarındaki en batılılaşmış başkentlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Şehirde henüz turizm kendi ağırlığını elde etmiş değildir. Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı yörenin halkıyla iletişim kurabilmek için ise turist düzeyinde Fransızca konuşmak işe yaramaktadır.

Noumea civarında ilk yerleşim kuran Avrupalı, İngiliz tüccar James Paddon’dur. 1851’de gelen İngiliz tüccarın ardından 1854 yılında Port-de-France isimli bir Fransız yerleşimi kurulmuştur. Bu yerleşim, 1866 yılında Noumea olarak yeniden adlandırılmıştır. Bölge önceleri bir ceza kolonisi, daha sonra da maden ve altın ihracatı merkezi olarak işlev görmüştür. Noumea, 1904’ten 1940 yılına kadar, Yeni Kaledonya’daki tek demir yolu hattı ile Dumbéa ve Païta'ya bağlanmıştır.

Noumea, II. Dünya Savaşı esnasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Pasifik’teki karargâhı olmuştur.
Pitoresk koylar ile çevrili bir yarımada üzerinde kurulu Nouema, hem sofistike hem de şık olan bir başkenttir. Etnik grupları bünyesinde barındıran nüfusu şen ve keyifli bir yapıdadır. Birçok farklı deneyim imkânı da sunan şehirde, denize bakan davetkâr plajlarda yıl boyunca açık hava sporları yapılabilmektedir. Golf, tenis, tabii ki yüzme, rüzgâr ve uçurtma sörfü ile şnorkelli yüzme, ilham verici bir dizi faaliyet arasında sayılabilir. Noumea, özellikle deniz kıyısında yaşamak için oldukça iyi bir şehirdir.


 

Noumea Nerededir?

Noumea, Büyük Okyanus’un güneydoğusunda, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi bölge olan, Mikronezya ada öbeği içerisinde yer alan Yeni Kaledonya’nın ana adası Grande Terre’nin güneyinde, bir yarımada üzerinde konumlanmaktadır.

Noumea’ya Nasıl Gidilir?

Yeni Kaledonya’nın tek uluslararası havalimanı olan La Tontouta Uluslararası Havaalanı, Noumea’ya ana giriş noktasıdır. Noumea’nın 52 kilometre kuzeybatısında konumlanan havalimanının Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve yakındaki Pasifik adalarına doğrudan uçuşları bulunmaktadır. Avrupa ve Asya’dan gelen ziyaretçilerin çoğu Japonya’da Tokyo ve Osaka üzerinden; Kuzey Amerika’dan gelenler ise Auckland ve Papeete’denNoumea’ya bağlantı sağlamaktadır. Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki uzun mesafeyi kat etmek pahalıya mal olabilmektedir. Seçenekler arasındaki en ucuz yol, halk otobüsü olarak değerlendirilmektedir.
Noumea Magenta Havalimanı ise şehir merkezine yalnızca 4 kilometre mesafededir. Havalimanından şehir merkezine halk otobüsleri ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.
Siklon mevsimi sırasında genellikle çoğu kaptan yelken açmaya cesaret edemese de Pasifik’te yelken açan birçok tekne Noume’ya uğramaktadır.


 

Noumea’da Görülecek Yerler

Noumea’nın güneyine hâkim olan Ouen Toro Tepesi, 132 metre yüksekliğe sahiptir. Tepenin düzlüğü, lagünü ve dağ eteklerini de içine alacak şekilde şehrin 360 derecelik manzarasının izlenebileceği özel bir noktadır. Oldukça sık bir şekilde yaşanan, havanın açık olduğu zamanlarda 20 kilometre mesafedeki Amédée deniz feneri görülebilmektedir. Turistlerin çoğu yalnızca tepenin düzlüğüne çıkmaktadır. Fakat 60 hektarlık belediye parkının oldukça iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve Kapadokya ile Colorado’daki peri bacalarını andıran arazi manzaraları da görülmeye değerdir.
Noumea’ya tekneyle 40 dakika mesafede bulunan Amédée Adası, Noumealılar tarafından çoğunlukla Amédée deniz feneri olarak adlandırılmaktadır. Beyaz kumlarla çevrili olan deniz fenerinin dökme demirden 247 adet basamağını tırmanıp, lagünün güzel turkuaz suları ve Grande Terre’nin muhteşem dağ manzarasının eşsiz görüntüsü keyifle izlenebilmektedir.
Aziz Joseph Katedrali, 1887 ile 1897 yılları arasında, cezaevindeki mahkûmların işi gücü ile Labulle isimli eski bir hükümlünün inşaat planlarıyla inşa edilmiştir. 1966’dan beri Noume Başpiskoposluğunun merkezi olan Aziz Joseph Roma Katolik Katedrali, 56 metre uzunluğunda bir Latin haçı olarak tasarlanmıştır.

Yeni Kaledonya’nın en büyük pazarı olan MoselleMarket, açıldığı tarih 1991 yılından bu yana popüler bir yerel alışveriş noktasıdır. Turistik açıdan önemli bir cazibe merkezi olan Moselle Market aynı zamanda yerel halkın taze ürünler almak için gittiği başlıca yerdir. Sabah 05.00’ten öğleden sonraya kadar açık olan pazarın altın kuralı, pazara mümkün olduğunca erken gitmek olarak bilinmektedir.

Noumea ile İlgili

Noumea Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.3oC
  • Şub 26.4oC
  • Mar 25.9oC
  • Nis 24.4oC
  • May 22.8oC
  • Haz 21.2oC
  • Tem 20.3oC
  • Agu 20.1oC
  • Eyl 21.1oC
  • Eki 22.7oC
  • Kas 24.1oC
  • Ara 25.4oC

Kısa Kısa