Samos İçi Ulaşım

greece-2304687_960_720.jpg

Samos Adası’nda toplu ulaşım için otobüsler ve feribotlar kullanılmaktadır. Yerel KTELotobüsleri ile adanın hemen her noktasına ulaşabilir, köyleri gezebilirsiniz. Ayrıca yaz dönemi boyunca sık aralıklarla adanın başkenti Vathi’den plajlara ulaşım sağlayabilirsiniz. Her ne kadar otobüs seferleri bulunsa da adayı hakkını vererek gezmek isterseniz araç ya da motosiklet kiralamanızı tavsiye ederiz. Samos’un birçok noktasında araç ve motosiklet kiralama ofisleri bulunmaktadır. Sezonda ortalama günlüğü 40 - 50 euro’ya araç kiralayarak Samos’u gönlünüzce gezme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer motosiklet ehliyetiniz varsa motor da kiralayabilir, rüzgârı arkanıza alarak adanın her koyuna kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Samos’ta motosiklet kiralama ücretleri ise günlük 25 - 30 euro olarak değişmektedir. Araç ya da motosiklet kiralamak isterseniz pazarlık yaparak fiyatı biraz daha aşağıya çekebilirsiniz.

Eğer Samos’a günübirlik geldiyseniz limanda kolaylıkla bulabileceğiniz taksilerle anlaşarak hızlı bir tur yapabilirsiniz. Samos’ta taksi ücretleri gitmek istediğiniz yere bağlı olarak 10 - 50 euro arasında değişmektedir.

Samos Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Samos Aristarchos Havalimanı; Pythagorion köyünün ortalama dört kilometre batısındadır. Samos’a hava yolu ile ulaşmak isteyenler için haftanın her günü Atina’dan Samos’a uçak seferleri düzenlenmektedir. Havalimanından adanın merkezine ulaşmak için otobüsleri tercih edebileceğiniz gibi taksiye binebilir veya havalimanından araç kiralayabilirsiniz.