Zion Ulusal Parkı

Zion Ulusal Parkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zion Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki Utah eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Zion Ulusal Parkı, önceden Kızılderililer tarafından Mukuntuweap olarak isimlendirilmiş fakat daha sonra okunurken zorluk çekildiği için Mormonlar tarafından Zion ismine dönüştürülmüş.Bu kelime “vaat edilmiş toprak” anlamına gelmektedir.  Zion ve Kolob Kanyonlarını barındıran, içinden VirginNehri geçen 593,26 km2 yüzölçümlü ulusal bir parktır. Zion Ulusal Parkı yakınlarındaki metropoliten şehirlerden 250 km güneybatıda Las Vegas; 500 km kuzeydoğuda Salt Lake City ve 800 km doğuda Denver’i söyleyebiliriz. Zion Ulusal Parkı üç önemli coğrafi alanın birleştiği noktada bulunmaktadır. Bunlar kuzeybatıda Grand Basin, güneybatıda Mojave Çölü ve doğuda KoloradoPlatosu’dur. Farklı coğrafi bölgelerden oluşması ikliminde de değişikliğe sebep olmuştur. Rakım farkına göre ısılar azalıp artmaktadır. En alçak noktası 1.117 metre, en yüksek noktası ise 2.659 metredir. Bu park tarih boyunca birçok doğal afetin, hava şartlarının, çökelmelerin kayaları şekillendirmesiyle meydana gelmiştir. Bu şekillenmeler sonucu karşımıza büyüleyici bir manzara çıkmış olup turistik açıdan da bolca ziyaretçi çeken bir yer haline gelmiştir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Park, ocak-nisan arasında çok yağışlı; mayıs-haziran arası ise az yağışlıdır. Çok yağışlı olduğu dönemlerde parkın içindeki bazı yerlerin kapatılmasından dolayı bu zamanlarda gidilmesi tercih edilmemektedir. Hava şartları haricinde toprak kayması gibi diğer doğal sebeplerden dolayı da bazı bölgelere gidilmesine izin verilmemektedir. Eylül ayı gitmek için en iyi zamanlardan biridir. Hava daha ılımandır ve yoğunluk açısından da en sakin dönemdir. İlkbaharda hava sıcaklığı en fazla 32°C’ye ulaşıyor fakat günün hangi saatinde bulunulduğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Geceler serindir. Yaz aylarında ise su baskını oluşma riski daha fazladır. Sonbahar mevsimi en ideal olanıdır. Kış aylarında soğuk ve ıslaktır. Buz ve kardan dolayı yollar kapanabilir.

Zion Ulusal Parkı’nda Yapılabilecek Aktiviteler
 


 

Zion Ulusal Parkı’nda yapılabilecek alışılmışın dışında çeşitli aktiviteler vardır. Bu aktiviteleri yapabilmek için önceden rezervasyon yapmak gerekmektedir ve bazı faaliyetler için ekstra ücret ödenmektedir. Başta bir parkta en fazla ne yapılabilir ki diye düşünebiliriz fakat bu parkın coğrafi yapısından kaynaklı bir ayrıcalığı var. VirginNehri içinde yürüyerek kendinizi doğanın büyüsüne kaptırabilir, sırt çantanızla yürüyerek doğayı keşfedebilir, kamp yapabilir, kaya tırmanışı yapabilir, bisiklet sürebilir ve at binebilirsiniz. Yürüyüşler kendi aralarında düzeye göre sınıflandırılmıştır dolayısıyla çok sayıda seçenek olması deneyimli bir hiker olmanızı gerektirmemektedir. 7 adet yürüyüş yolu vardır ve en popülerleri 4 saat süren Taylor Creek, 8 saat süren KolabArch ve kısa bir yürüyüş olan Weeping Rock’tır. Birçok Zion ziyaretçisi gün batımını seyretmek için buraya gelmekte ve gökyüzündeki renk cümbüşüne hayran kalmaktadır. Gün batımı kadar geceleri de rağbet gören parkta turistler uçurumların siluetleri arasında binlerce yıldızı izlemek için kamp yapmakta ve karşılaştıkları eşsiz manzara ile günü taçlandırmaktadırlar. Adrenalinseverler için kaya tırmanışları büyük bir eğlence haline gelmektedir. Devasa uçurumlardan aşağı bakarken hissettikleri duygular doğanın güzelliği ile birleşince büyük bir haz uyandırmaktadır. Virgin Nehri içinden yürümek de ziyaretçilerin zevk alarak yaptığı bir aktivitedir. Bu yürüyüşe “TheNarrows” demektedirler. Tüm nehir boyunca yürüyerek suyun tadını çıkarmaktadırlar. Yürümek istemeyenler ise botlar ile nehirde gezinti yapabilmektedirler. Nehrin içinden yürürken giyilen ayakkabının suya dayanıklı bir ayakkabı olması gerekmektedir. Değilse bile park içerisinde bu ayakkabılardan kiralayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Bütün bu aktiviteler için gerekli malzeme veya ekipmanları parkta bulabilme olanağı mevcuttur. Bütün bu faaliyetleri bir günde yapabilirsiniz fakat gün içerisindeki koşullara göre değişiklik gösterebilir. Erkenden başlayıp planlı bir şekilde gezilirse bir gün yeterli olacaktır.

*Hiker: Uzun yürüyüşe çıkan kimse

Zion Ulusal Parkı’na Ulaşım

1997 yılında 2,4 milyon turist sayısına ulaşılmış ve ziyaretçi sayısındaki artıştan dolayı 2000 yılında shuttle sistemi kurulmuştur. Park, yılın her günü 24 saat açık hale getirilip her gün shuttle bus dediğimiz otobüsler ile turistler aktivite alanlarına ücretsiz olarak götürülmektedir. Her 7-10 dakikada bir otobüsler faaliyet göstermektedir. Bu olanaklar haricinde kendi aracınızla da gelebilirsiniz. Özel araç ile giriş ücreti 30$’dır ve bu ücretler 7 gün için ödenmektedir. Park yerleri de kullanıma açıktır. Bir diğer seçenek ise yürüyerek Zion parkına ulaşmaktır. Bir kişi için giriş ücreti 15$’dır. Tekerlekli sandalye kullanan ziyaretçiler için de bütün kolaylıklar sağlanmaktadır.

Zion Ulusal Parkı ile İlgili

Zion Ulusal Parkı Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa