Bali'nin Trend Bölgesi Seminyak'ta Dikkat Çeken Mekânlar

Bali’nin fotoğraflarını bir yerlerde görüp bu muhteşem görüntülere sahip mistik adayi merak etmemek imkansiz. Uzun bir uçuşu göze alabiliyorsanız Nisan-Eylül ayları arası bu kültürel ve doğal zenginliğe sahip adayı keşfetmenin tam zamanı!

Siz de benim gibi otelde vakit geçirmeyi pek sevmiyor ve gittiğiniz yerin kültürünü ve değişik mekanlarını keşfetmeyi daha çok seviyorsanız, Bali’de Seminyak bölgesini tercih edebilirsiniz. Burada daha çok butik oteller yer alıyor. Etrafta birçok restoran ve butik bulabileceğiniz bir bölge. Oteller ve yeme-içme mekanları oldukça modern ve temiz. Yol üzerinde gireceğiniz herhangi bir yerde bile çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Yapılar her ne kadar modern olsa da Bali halkı, Hindu kültürünü fazlasıyla yansıtıyor. 
Otele yerleştikten sonra Seminyak’ı keşfetmek için dolaşırken tesadüfen keşfettiğimiz The Bistrot hem mekan tasarımı hem de lezzet olarak oldukça başarılı, burgerlerinin tadı hala damağımızda diyebilirim. Büyük cam kapılı girişi, yüksek tavanı ve taş zemini sanki New York’ta etkileyici bir lofta giriyormuşsunuz hissi veriyor. Girişte sağ tarafta kalan tuğla duvarın üzerindeki ahşap raflarda duran antika ve Bali’ye özgü el sanatı ürünler, vintage mobilyalar ve sıkça kullanılan ahşap bu endüstriyel mekanın atmosferini çok sıcak ve rahat bir hale dönüştürmüş. Yemeğinizi yedikten sonra güzel bir kahve veya içki içebileceğiniz keyifli bir mekan The Bistrot.

Bali’de görülmesi gereken birçok enteresan tarihi yapı bulunuyor; Uluwatu, Pura Besakih, Tanah Lot tapınakları bunlardan bazıları... Mesafeler birbirine uzak ve toplu taşıma pek yaygın olmadığı için turistler genellikle günlük motor kiralıyor veya şoförlerle anlaşıyorlar.

Araçlar sağdan direksiyonlu olduğu için trafikte ülkemize göre ters yönden ilerliyor, bu nedenle motor kiralamak yerine tatil süreniz boyunca sizi istediğiniz saatlerde otelinizden alıp sonra tekrar geri bırakacak bir şoförle anlaşabilirsiniz. Bütün gün sizi her yere götürüp, gittiğiniz yerlerde sizi beklemelerine rağmen fiyatlar oldukça uygun. Bir de şoförünüz, geneli güleryüzlü ve sevecen olan Balililerden biri ise çok şanslısınız!

Biz tatilimiz süresince bizimle birlikte olan Ketut sayesinde Bali’nin tarihi ve yaşam kültürü hakkında pek çok şey öğrendik. Tabii havanın sıcaklığı ve uzun mesafeler sonucunda yorgun düşmeniz mümkün, bir şeyler içip rahatlamak isterseniz okyanus kenarında muhteşem bir konuma sahip olan KU DE TA’ya uğrayın mutlaka. Özellikle akşamüstü bir şeyler içip güneşin batışını seyretmek çok keyifli.

Bali’nin Philippe Starck’ı olarak anılan fransız mimar Fredo Tafin’in tasarladığı mekanın restaurant kısmı da oldukça çağdaş ve modern. Restoran kısmından sahile kadar atmosferin aynı enerjiyle size yansıması mekanı zamansızlaştıran bir detay olmuş. Akdeniz mutfağının ağırlıkta olduğu restaurantın yemekleri başarılı. Güzel bir ambians, iyi müzik ve lezzetli yemek için KU DE TA iyi bir seçim.

Hint Okyanusu'nun kıyısında bir diğer mekan olan Potato Head Beach Club’ı ise Endonezyalı ünlü mimar Andra Matin tasarlamış. Roma’da bulunan Colesseum’un eliptik cephesinden ilham alan mimar, yapının dış cephesinde Endonezya’nın farklı adalarından toparlanan eski ve renkli panjurları bir araya getirerek Jakarta’da bulunan Potato Head Beach Club’ın tasarımıyla bir uyum yakalamış.

Modern bir iç mimarisi olan mekan, vintage ve endüstriyel aksesuarlarla daha da gösterişli bir hal almış. Giriş katı, asma kat ve açık alan olarak üç bölümden oluşan mekanda değişik ülkelerden tatlar bulabileceğiniz farklı bar ve restoranlar bulunuyor. Okyanus manzaralı lounge alanı ve havuzda ise vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Potato Head Beach Club tasarımı ve yemekleriyle vakit geçirmekten kesinlikle zevk alacağınız bir mekan.

Bali’nin kahveleri de oldukça başarılı. En ünlü ve aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Luwak kahvesi, Endonezya’nın Sumatra adası ile çevresindeki birkaç adada yaşayan Luwak/Civet Cat olarak adlandırılan bir hayvanın yediği kahve çekirdeklerinin, hayvanın sindirim sisteminden geçtikten sonra sindirilememiş olanlarının dezenfekte edilip öğütülmesiyle elde edilen bir kahve. Tabii bunu öğrendikten sonra denemeye yanaşmayabilirsiniz, ama daha farklı ve lezzetli kahveler içmek  için Sea Circus’a uğrayabilirsiniz.

İngiltere’de reklamcılık yaparken işlerini bırakıp Bali’ye hayallerini gerçekleştirmek için gelen Josh Herdman & Charlie Hunto, Sea Circus’un eğlenceli ve kreatif bir mekan olmasını istemişler.

İç mimari projesini Georgina O’ Connor & Nick Cox ikilisinin tasarladığı mekanın dış cephesindeki sirk temalı duvar resimleri ve havalandırma panjuru formundaki renkli camlar çok dikkat çekici. Panjur formundaki camlar gün ışığından faydalanmalarını sağlarken aynı zamanda mekanı sokaktan ayıran transparan bir separatör görevi görmüş. İçeride ise beyaz fonun üzerine turkuaz ve sarı renklerin ağırlıkta olduğu, duvar yüzeyleri ve mobilyaların üzerindeki grafik görsellerle ön plana çıkan enerjik ve eğlenceli bir ambians yaratılmış. Kahveleri dışında kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve kokteylleriyle gün boyu servis veren Sea Circus’a bir uğrayın derim!

Bali’nin Seminyak bölgesi son zamanlarda gittikçe popülerleşen, birçok yabancı yatırımcının yeni mekanlar açtığı ve çeşitliliği olan bir bölge. Bütün modern yapılara rağmen kültürünü yaşatan ve yansıtan Seminyak, özellikle yeni yerler keşfetmek isteyen tasarımcılar, mimarlar ve görsellikle uğraşan herkes için çok ilham verici!
 
Not: Bütün bu güzelliklerini yanı sıra eğer tatilinizden beklentiniz deniz-kum-güneş üçlüsüyse Bali pek size göre olmayabilir!
 
Öneri: Gitmeden önce Bali hakkında biraz fikir edinmek için Eat, Pray, Love isimli filmi seyredebilirsiniz!
 
Ketut Suarjana (şoför): +62 857 38665008
 
Yoğun sezonlarda bazen taksi bulmak zor olabiliyor. Bize çok yardımcı olan Ketut, İngilizce biliyor ve tatil programınızdan önce rezervasyon yapmak isterseniz size yardımcı olacaktır.
 
The BISTROT
Jalan Kayu Aya 117 | (in front of Red Carpet)
Seminyak, Bali
Tel: +62 361 738308
 
KU DE TA
Jalan Kayu Aya No.9
Seminyak, Bali
Tel: +62 361 736969
 
POTATO HEAD BEACH CLUB
Jalan Petitenget  51 B
Seminyak, Bali
Tel: +62 361 4737979
 
SEA CIRCUS
22 Jalan Kayu Aya [Oberoi Rd]
Seminyak, Bali
Tel: 62-361/ 738-667

Deniz Yavuz Bostanoğlu
İç mimar & tasarımcıInstagram: lagomproject