Belluno'da Doğa: Dolomit Dağları'nda Trekking

İtalya'nın kuzeyindeAvusturya sınırına oldukça yakın bir nokta olan Dolomit Dağları sizi büyük ve yeşilin ilginç bir tonunda olan çayırları ile karşılıyor. Tertemiz havası eşsiz ve uçsuz bucaksız manzaraları ile adeta doğu Karadeniz yaylalarımızı andırıyor. Tek fark buraların çok güzel ve temiz bir şekilde korunmuş olması ve bölgede yaşayan insanların doğaya saygılı davranmış olmaları. 

Yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi sevenlere ve fotoğraf tutkunlarına çok ama çok sürprizleri olan konaklaması kolay ve alternatifi bol bir bölgedir.

Bölgede birçok yürüyüş rotası olmakla birlikte teleferik ile zirvelere çıkışlar mevcut olup bireysel yürüyüşler yapmak için de uygundur.

İklim olarak değişkenlik gösteren bir yerdir. Bir gün önce sırılsıklam ıslanmışken bir gün sonra kar ile uyanmak ve bir sonraki gün güneşli bir havayı görmek mümkündür.

Bölgeye yapılacak trekking turlarında yanınızda olmazsa olmaz bir kaç şeyden bahsetmek isterim. Kesinlikle ve kesinlikle yanınızda bir yağmurluk, su geçirmezliğinden emin olduğunuz mümkünse bilekten bot türünde olan bir trekking ayakkabısı, sırt çantanızın su geçirmemesi için koruyucu kılıf, polar ve ter havlusu olmalıdır.

Bölgede alışveriş imkânı oldukça alternatifli ve süpermarketlerde her türlü çeşit bulunur hatta Türk kahvaltısı yapabilecek kadar çeşit mevcuttur. Haftalık alınacak otobüs biletleri ile zirvelere ve belirli yürüyüş rotalarına otobüs seferleri de mevcuttur.

Tespitim odur ki kayak yapmak istemiyorsanız mayıs ayı ve ağustos ayının ikinci yarısında bölgeyi ziyaret etmeniz. Zira eylül ayının ilk haftasında bile kısa süreli de olsa kar yağıyor burada.