Dali'nin Doğduğu Kasaba: Figueres

Figueres, Girona’ya tren ile yaklaşık 35 dakika mesafede yer alan, Rosas Körfezinden içeriye doğru uzanan verimli bir ovanın yer aldığı Emporda bölgesinin kuzeyindeki 35.000 nüfuslu ufak bir kasaba. Bu kasaba aynı zamanda Girona kentine bağlı bir kasaba.

Buranın önemi sürrealist sanatçı Salvador Dali’nin 1904 senesinde bu kasabada doğmuş olması. Bundan da ziyade, Dali doğduğu kente bir şeyler bırakmak ve yaptıklarını sergilemek istediğinden burada kendisi bir müze kurmuş.

1960 senesinde Dali’nin ilk sergisi Figueres’teki Belediye Tiyatrosunda olmuş. Belediye başkanı da daha sonra iç savaşta zarar görmüş olan Belediye Tiyatrosunu restore ederek ve müzeye çevirmiş ve Dali’ye tahsis etmiş. Dalí, müzenin her köşesini kendi tasarlamış, inşaatı ve dekorasyonuyla kendisi bizzat ilgilenmiş ve müze 1974 yılında açılmış. Bu müze günümüzde en büyük Dali koleksiyonuna sahip. Aynı zamanda da her yerini Dali kendisi tasarladığı için Dali’nin en büyük yapıtı olarak anılmaktadır. Müzede, Dali’nin farklı teknikler ile yaptığı 4 binden fazla eseri bulunuyor. Şu anda mezarı da müzedeki cam kubbenin altındaki bodrum katında bulunuyor.

Tren istasyonundan müzeye kadar 15 dakikalık keyifli bir yoldan yürüyoruz. Etraf oldukça temiz ve dar sokakları ve her köşe başında Dali Müzesi'ni işaret eden tabelaları ile sessiz, şirin bir kasaba burası.

Bu bina 4 kattan oluşuyor. Müzenin girişinde ise kendi tasarımı olan bir Cadillac’ın üzerine yerleştirilmiş bir bereket tanrıçası sembolü var. Bunun hemen üzerinde ise karısı Gala’ya ait teknenin oturtulduğu tasarımı içeren avlu bulunuyor. Salvador Dali, Rus asıllı karısı Gala’ya büyük bir aşkla bağlıymış. En büyük ilham kaynağının karısı olduğunu hem kendi açıklamaları, hem de ortaya çıkardığı eserler çok net biçimde ortaya koyuyor.

Dali’nin eserlerini yorumlamak ve anlamak zor. Her biri kendine has olan bu eserlerin yaratıcısı olan Dali’nin hayatı da çok ilginç. Dali, bir ailenin 2. çocuğudur. Ama ilk çocuk ölünce, aile ölen çocuğu hiç unutamaz ve Dali kendisini hep ikinci planda hisseder. Babası ile arası genelde bozuk olsa da annesine neredeyse tapıyormuş. Çapkın bir adam olan babası sokak kadınlarından kaptığı frengiyi annesine bulaştırıp, annesinin ölümüne neden olunca babasına nefret beslemeye başlar. Bunun üzerine evi terkeder ve 15 yaşında ilk sergisini açar. Her yapıtı, bir bilmece gibidir ve her yapıtının içinde mutlaka cinsel bir obje bulunmaktadır. Dali’nin eserlerini anlamak için, onu ve hayatını da anlamaya çalışmak lazım. Bu nedenle halen Dali’nin Dahi mi yoksa Deli mi olduğu tartışmaları devam etmektedir.

Bu müzenin yanında bir de Dali mücevherleri müzesi yer alıyor. Burada çizimlerini Dali’nin yaptığı eserlerden oluşturulmuş mücevherler bulunuyor. Her mücevherin yanında da Dali’nin çizdiği resmi yer alıyor. Burada çok farklı ve etkileyici eserler mevcut.

Müzede Dali’nin "Bu mücevherler, dinleyici ve izleyici olmaksızın, olmaları gereken yere gelip işlevlerini yapamazlar. İzleyici en son sanatçıdır. İzleyicinin; yaratıcının niyetini az yada çok anlaması, bu mücevherlere hayat verir.” sözü onun sanata bakışını da kısaca özetliyor.

Salvador Dali’nin memleketi Figueres’te konaklama için güzel oteller bulunuyor. Bunlardan biri olan Hotel Ronda Figueres, Dali Müzesi ve Sant Ferran Kalesi’ne 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesi kadar yakın. Yine Dali Müzesi’ne 100 metre kadar yakın olan bir diğer otel de Hotel Plaza Inn. Bosc Park’a oldukça yakın olan bu oteli de tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Hotel Trave ise şehir merkezinde bulunan bir diğer otel. Dali’nin Evi ve Müzesi yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Ayrıca AVE Tren İstasyonu'da otele 10 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Bunların yanında Figueres’te bulunan diğer otel alternatifleri için booking.com’a da buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni