Doğa ile İç İçe, Bohinj

Bled gölü, Slovenya’nın cazibe merkezi olsa da, Bohinj Gölü de en az Bled Gölü kadar etkileyici. Çok zor olsa da Bled Gölü'nden ayrılıp bu kez daha bakir olan Bohinj Gölü'ne doğru ilerliyoruz. Yolda giderken bir çok kamping tesisi görüyoruz.

Bohinj Gölü'ne en fazla turist İtalya’dan geliyormuş. Hem yaz hem de kış sporlarına olanak sağlayan bir bölge.

Gölün çevresi Bled’den biraz daha geniş;12 km. Burası daha az turistik ama daha çeşitli doğa sporuna olanak tanıyan bir göl. Bohinj Gölü etrafında Julian Alpleri yükseliyor ve bu manzara gerçekten izlemeye değer.

Yine bu bölgede yer alan Triglav Milli Parkı da görülmeye değer. Hatta burada vaktiniz olursa mutlaka bisiklet, trekking, tırmanma, kayak, yelken, kano, kanyoning, paragliding gibi pek çok spor alternatifinden size uyan birini deneyin. 

İrili ufaklı birçok gölün yer aldığı ve Triglav Göller Vadisi ismiyle de bilinen park, 1924 yılından beri Milli Park statüsünde. Triglav Dağı'nın hemen altında başlayan sekiz kilometrelik buzul vadisi, gölleri ve göletleriyle özellikle fotoğrafçılar için tam bir cennet. 

Bu dağlarda yaz aylarında trekking, kış aylarında ise kayak ya da snowboard yapılıyor. Bu bölgede çok çok lüks olmayan doğa ile iç içe konaklama alternatifleri var.

Bu göl üzerinde yine sessizlik hakim. Etrafa tek yayılan ses ördeklerin vaklamaları ve kuşların ötüşleri. Burası gerçekten insana huzur veren bir yer. Bohinj geziniz sırasında konaklayabileceğiniz Apartment Tijana ve Apartment Andolsek gibi çok tercih edilen oteller mevcut. 

Bohinj Gölü'nün etrafında 12 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş parkuru yer alıyor. Düz bir parkur olduğu ve kolay yürünebildiği için çocuklu ailelerin de sık sık göl çevresinde yürüyüşe çıktığına tanık olmak mümkün. Ancak eğer aradığınız daha maceralı bir yürüyüşse, gölün batı kıyısındaki teleferiği kullanarak Julian Alpleri'ne çıkabilir ve dağdaki yürüyüş parkurlarını deneyebilirsiniz. Muhteşem Bohinj Gölü'nün kuşbakışı manzarası da cabası.

Bohinj'in kaynağı olan Savica Şelalesi ise tüm Slovenya'nın en turistik yerlerinden biri. Yılın her mevsimi çok sayıda ziyaretçi ağırlayan şelalenin kaynağı olan Karst Mağarası'na erişmek için ise uygun ekipmanlarınızın olması gerekiyor. Şelale boyunca birkaç yürüyüş parkuru yer alıyor; eğer sağlam bir ayakkabınız varsa sarp ve muhteşem manzaralara sahip Dvojno Jezero parkurunu mutlaka yürümelisiniz.

Gölün kıyısına kısa bir yürüyüş mesafesi uzağındaki Stara Fuzina köyünün üzerinde 

Berrak Mostnica deresi, Bohinj Gölü'nün hemen kıyısından kolayca erişilebilen Stara Fužina köyünün hemen yukarısında 2 kilometrelik bir geçit oluşturmuştur. Bazı yerlerde dere yatağı son derece dar ve boğazlar 20 metre yüksekliğe kadar çıkıyor. Mostnica'nın üst kısmında vadi genişler. Bu, muhteşem çayırları ve (çoğunlukla) tatil evleri ile pastoral Voje vadisidir. Vadinin sonunda güzel bir yerel kafe ve güzel bir Voje şelalesi var. Mostnica'nın vadilerinde kanyon geçişi de mümkündür.

Bohinj Gölü Ziyaretinizde Mutlaka Deneyin:

Sıcak bir hava varsa, kano veya kürek sörfü yapın.

Gölün çevresinde yürüyüş yapın.

Vogel Teleferiği'ne binerek eşsiz dağ manzarasını farklı bir açıdan izlemeyi deneyimleyin. Teleferiğin üst istasyonundaki izleme terasına çıkın -tabi yükseklik korkunuz yoksa- ve dağ yollarındaki yürüyüş parkurlarını keşfedin.

Savica Şelalesi'ni ziyaret edin ve bol bol manzara fotoğrafı çekin.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni