İtalya Cortina'da Kayak

Kitzbuhel ve Salzburg için hazırlık yaptık yaptık ama kayak için İtalya'ya, Cortina D'Ampezzo'ya gittik! : ) Nedeni ise Kitzbuhel'de kar olmaması, hatta yapay kar yapsalar bile hava sıcaklığının 10 derece civarında olması! Oysa Güney Alpler'de, İtalya'da o kadar çok kar vardı ki gittiğimiz kasabada fazla karı kamyonlarla başka yerlere taşıyorlardı!

Sonuç olarak uçak biletlerimizi daha önce Ankara'dan Münih'e aldığımız için yine aynı uçuşu yaptık ve kasaba için transferimizi Kitzbuhel yerine Cortina'ya ayarladık. Kasabaya ulaşmamız 4,5-5 saat sürdü. Eğer son anda planlarda değişiklik olmasaydı Venedik'e uçmak daha mantıklı olabilirdi ama bu sefer de İstanbul aktarmalı 2 uçuş yapmamız gerekirdi. Uçuşumuz fiyat ve süre olarak daha fazla tutardı ama bu sefer de transfer kısalırdı ve ucuzlardı. Daha önceki kayak tatillerimizin aksine bu kez sadece iki aile olduğumuz için kasaba transferi her zamankinden biraz daha fazla tuttu.

Geziden önceki son 1 hafta kasaba, restoranlar ve kayak okulları ile ilgili yoğun bir araştırma yaptım. Cortina'da birkaç tane kayak okulu var. Araştırmalarım sonucunda bunlardan bir tanesinin (Happy Ski School) özellikle küçük çocuklara kayak öğretme konusunda uzmanlaşmış ve iddialı olduğunu öğrendim. Dersleri balonlarla filan yapıyorlardı ve küçük çocuklar için özel olarak geliştirdikleri teknikleri vardı. Gitmeden önce ilk günümüzün sabahı için şu anda 4 yaşında olan Küçük Gezgin ve 5 yaşındaki arkadaşı için özel ders rezervasyonu yaptırdım.

Küçük Gezgin 1 yaşında Avusturya'da Kitzbuhel'e (yazısı burada) ve 2 yaşında yine İtalya'da Val Gardena'ya (yasızı burada) kayak tatiline gitmişti ama tabii o zaman kayak yapamıyordu. O yüzden bu gezi ilk gerçek kayak tatili olmuş oldu! Kayak okulu özellikle bizimkiler gibi yeni öğrenen miniklere başlangıçta özel ders aldırmamızı ve özel dersi de tek kişilik aldırmamızı önerdiler. Bize bu mantıklı geldi ve daha sonraki günlerde de doğru karar verdiğimizi gördük. Hem ilk derslerde öğretmenler iple veya küçük çemberle çocukları tuttular hem de çocukların ilerleme hızı çok farklı oldu. Bu noktada Cortina'da özel derslerin örneğin Avusturya'daki özel derslere göre daha ucuz olması çok avantajlı oldu. Küçük Gezgin dil problemi (arkadaşlarımızın kızı İngilizce biliyordu) ve yaş farkına bağlı olarak ancak 5. gün tamamen tek başına kaymaya başladı.

İlk gün yine okulun tavsiyesi ile sadece 1 saat ders aldılar. Küçük Gezgin tam kayakları ayağına geçirip piste çıkacağı sırada ağlamaya başladı ama biz taviz vermeyince öğretmeni ile birlikte gitti [ gitmek zorunda kaldı :) ]. Sonuçta da çok mutlu döndü. İlk dersi hepimiz çok heyecanla seyrettik, Küçük Gezgin'in bizim gibi kayağı sevmesini ve bir an önce kayağa başlamasını o kadar çok istiyorduk ki!

Dersin sonunda arkadaşlarımızdan biri çocuklarla birlikte hemen çocuk pistinin yanındaki çocuk parkında kaldı, biz de Miestre denilen bu bölgedeki pistleri keşfe çıktık. Pistler kolay ve kelimenin tam anlamıyla bomboştu! Hava da güneşli olunca kayak çok keyif verici oldu ama Miestre biraz kenarda köşede kaldığı için altyapı çok gelişmemişti. Liftler yurtdışında pek görmediğimiz şekilde yavaştı. İlk günümüzün geri kalanını öğlen yemeği, kasabayı öğrenme ve liftlere ulaşımı çözme ile geçirdik.

Ulaşım diğer kayak tatillerimizden sonra ilk defa bu kadar çok problem oldu çünkü taksi çok pahalıydı; kayak bölgeleri birbirinden kopuk olduğu için bir tanesinde kayakları bırakma gibi bir opsiyon kullanılamıyordu ki kayak deposu da zaten bulamadık. Kayak okulunun olduğu Miestre bölgesine kayak otobüsü gitmiyordu; gittiği yerlere de çok sık otobüs yoktu. Kısacası burası arabaları ile tatile gelen İtalyanlar için tasarlanmıştı. Sonuçta otelimizin de yardımıyla transfer işiyle uğraşan birisini ayarladık ve günde 2-3 kez O'nu telefonla çağırarak kasaba içi ulaşımımızı sağladık. Taksiden de çok daha ucuza geldi ama yine de ekstra bir masraf oldu.

Çocukların kayak öğrenmesine öncelik verdiğimiz için geri kalan günlerde de sabah önce Miestre'ye kayak okuluna gittik, çocuklar 1,5-2 saat ders aldılar, biz de Onlar dersteyken Miestre'de kaydık. Daha sonra da hava çok karlıysa ya kasabaya döndük ya da Socrapes, Faloria gibi diğer kayak bölgelerine gidip önce öğle yemeğimizi yiyip, daha sonra da sırayla çocukların yanında durarak kayak yaptık. 2 gün tam anlamıyla tipi olmasına ve çocuklar ateşlenmelerine rağmen çocukların dersine hiç ara vermedik.

Pistler...

Dediğim gibi; Cortina bir kısmı birbirinden kopuk, bir kısmı birbirne bağlı birkaç kayak bölgesinden oluşuyor: Mietres, Cristallo, Faloria, Cinque Torri, Tofana, Col Druscie ve Socrapes.

Cristtallo ile Faloria arasında bir bağlantı bulunuyor. Ben burada kayamadım ve eşim ve arkadaşımız buradaki pistleri çok beğendi. Otelden de zaten burayı çok tavsiye etmişlerdi. Tofana, Col Druscie ve Socrapes ise birbirine bağlı ayrı bir bölge gibi. Burada da çeşitli zorluk derecelerinde çok uzun ve güzel pistlerin yanı sıra Socrapes'de bir de baby pist bulunuyor. Bu seyahatte maalesef Cinque Torri'de kayma fırsatımız olmadığı için burası hakkında yorum yapamıyorum. Son bölge ise daha önce bahsettiğim, çocukların okullarının olduğu Miestres. Bana sorarsanız, Happy Ski School'a gitmeyecekseniz burası için vakit harcamanıza değmez derim.

Pist haritasina buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Otelimiz...

Bu kadar yazıp, hala otelimizden bahsetmediğimi fark ettim! Otelimiz, yani Hotel Regina, kasabanın içinde mükemmel konuma sahip, lüks olmayan fakat her türlü konforun düşünüldüğü ve Alp Dağları'na özgü tarzda dekore edilmiş çok rahat bir oteldi. Odalarımız ise oldukça büyük suitlerdi. Çocukla ve kayak eşyalarıyla kayak tatilinde geniş oda önemli bir ihtiyaç oluyor gerçekten. Ayrıca otel personli de inanılmaz yardımcı ve ilgiliydiler. Her türlü problemimize çözüm bulmak için çaba gösterdiler.

Kasaba...

Cortina D'Ampezzo'nun merkezi trafiğe kapalı bir ana cadde ve buna bağlı minik sokaklardan oluşuyor. Harita üzerinde bir dikdörtgen oluşturan bu bölgenin sınırlarını ise tek yön trafik işleyen 4 tane cadde belirliyor. Kasabayı daha keyifli hale getiren bu yaya bölgesinin ana caddesini ise restoranlar ve şık mağazalar süslüyor. Kasaba genel olarak çok şirin, tipik bir Alp Dağları kasabası.

"Küçük Gezgin"lerin anne-babalarına notlar:

- 4 yaşından itibaren küçük kayak kasabalarında puset götürmeye gerek kalmıyor.

- Kayak yapma yaşında ise mutlaka önceden kayak okulunun yerini tespit edin ve otel-okul arası ulaşım imkanlarını araştırın.

- Kayak kiralamak çok ekonomik olduğu için kayak taşımanıza hiç gerek yok.

- Çocuğunuz küçükse özel ders aldırmak mantıklı oluyor.