Dillere Destan Güzellikte Bir Bölge: Cinque Terre

Cinque Terre, İtalya'nın Liguria bölgesinde, deniz kenarında sıralanmış mini minnacık beş köyün olduğu, dillere destan güzellikte bir bölgeye verilen isim. Zaten Cinque Terre'nin Türkçe karşılığı da Beş Toprak/Köy. Cinque Terre'yi oluşturan beş köyün adları ise sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso.

Bu köylerden sadece Corniglia deniz kıyısında değil. Bölge deniz kenarındaki sarp kayalıklar ve sarp kayalıkların arasındaki ufak üçgen şeklindeki alanlarda sıkışık bir şekilde kurulmuş rengarenk şirin kasabalarla karakterize...

Cinque Terre Ulaşım

Bölgenin anlattığım coğrafi özelliği nedeniyle araba ile ulaşım gerçekten çok zor ki ulaşılsa bile daha da zor olanı park yeri bulmak. Zaten köylerin içerisine de araba ile girilmiyor. Diğer taraftan, köyleri birbirine bağlayan ve istasyonlara ulaşımın çok pratik olduğu tren yolu bulunuyor. Tabii bir de denizden ulaşabiliyorsunuz.

O yüzden önce ayrıntılı olarak ulaşımı anlatmak istiyorum. Eğer tren ile geliyorsanız işiniz kolay. Köyleri birbirine bağlayan bahsettiğim tren yolu zaten tüm tren hatları ile entegre. Araba ile geliyorsanız ya en yakın tren istasyonuna ya da Cinque Terre'ye sefer olan bir iskele/limanaya gitmeniz gerekiyor.

Araba ile Toskana tarafından geliyorsanız:En hızlı ulaşım şekli La Spezia'ya kadar araba ile gelip, arabayı tren istasyonunu park etmek ve trenle Cinque Terre'ye geçmek. Buradan Cinque Terre'nin ilk köyü olan Riomaggiore'ye trenle 8 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Biz de zaten bu yolu seçtik. Yalnız gitmeden önce blogumda yayınladığım gezi rotamızda bahsettiğim istasyondaki otoparka sezon dışı diye rezervasyon yaptırmamıştım ve maalesef doluydu. Demek ki neymiş, her halükarda rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş. Gerçi istasyonun etrafındaki sokaklarda ücretli park yerleri bulduk ama istasyona park etmek daha pratik olurdu. Özellikle de valiz varsa! Otoparkın web sitesini tekrar vereyim: www.mobpark.eu/it

Cinque Terre'ye denizden ulaşmak isterseniz de yine La Spezia'dan ve hatta daha güneydeki kasabalardan tekne ile ulaşabiliyorsunuz. Bu hatta hizmet veren firma için şu linki kullanabilirsiniz. Yalnız birincisi yol trene göre daha uzun sürüyor, ikincisi de sadece yaz aylarında Cinque Terre dışındaki yerlerden sefer oluyor. Aynı firma Cinque Terre köyleri arasında da seferler düzenliyor ve ben bu teknelere binip manzarayı denizden seyretmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Biz Riomaggiore'den binip en sondaki köy olan Monterosso'ya gitttik ve çok keyifli bir yolculuk oldu. Biletlerini bineceğiniz yerden alabiliyorsunuz. İskele de o kadar komik ki bir kaya parçası! Üzerinde de şemsiye altında bekleyen bir görevli :) 

Araba ile Cenova tarafından geliyorsanız:
Arabayla yine La Spezia'ya ya da daha kuzeydeki Levanto'ya kadar gidip sonrasında trenle Cinque Terre'ye geçebilirsiniz. Levanto'da da tren istasyonunun yanında 2 tane park yeri mevcut.
Tekne ile ise yukarıda bahsettiğim Cinque Terre köyleri arasında hizmet veren firma ile Levanto veya Portofino'dan ulaşabilirsiniz. Ayrıca şu linkteki firma ile de Cenova'dan da tekneye binebilirsiniz yalnız planlarınızı yaparken sefer sayısının çok fazla olmadığını unutmayın.

Tren biletlerinizi alırken hangi trenin Cinque Terre kasabalarına gittiğini sorun çünkü tabelalarda sadece son durakların ismi yazıyor. Bir de aklınızda olsun biletinizi 6 saatlik alabiliyorsunuz.Cinque Terre'de daha fazla vakit geçirecek, trekking rotalarını kullanacaksanız, hepsinin dahil olduğu Cinque Terre Card almak da gayet mantıklı oluyor. La Spezia dahil tüm tren istasyonlarından alabiliyorsunuz. Ayrıntılı bilgi şurada...

Cinque Terre'de Ne yapmalı? Cinque Terre'de Nasıl gezmeli?

Dediğim gibi beş köyden sadece Corniglia deniz kenarında bulunmuyor. Diğer dört köyden üçü de, yani Riomaggiore, Manarola ve Vernazza birbirine çok benziyor. Muhtemelen sarp kayaların arasında denize dökülen akarsuların deltalarına kurulmuşlar, üçgen şeklinin oradan kaynaklandığını düşünüyorum. Sahil gerçekten yok denecek kadar küçük. Mesela aşağıdaki fotoğrafta Vernazza'nın tüm deniz kenarını görebilirsiniz.

Denizden de karadan da manzaralar müthiş olduğu için bence Cinque Terre'de en keyifli şey sokaklarda gezmek yerine manzarayı seyre dalmak. Kasabalarda kayalıkların üzerinde manzaranın tadını çıkarabileceğiniz çok güzel seyir terasları, barlar/kafeler var. Mesela bunlardan bir tanesi Riomaggiore'nin tam tren istasyonun üzerinde bulunuyor. İsterseniz asansörle, isterseniz çok az sayıda basamaklı bir merdivenle de çıkabiliyorsunuz. Burada seyir terasının yanı sıra, A Pie de Ma isimli müthiş keyifli bir bar var. Aynı şekilde, Manarola'da da Nessun Dorma isimli benzer bir yer var.

Denizden manzara ise daha da bir güzel. İsterseniz yukarıda bahsettiğim teknelerle seyahat edebilir, isterseniz de tekne kiralayabilirsiniz. Biz aslında önce tekne kiralamayı düşünmüştük ama tekneler bizim için (14 kişi) çok küçüktü ve gölgelikli alanları çok kısıtlıydı. O yüzden tercih etmedik ama eğer siz geceyi Cinque Terre'de geçirirseniz güneş problemi de olmadan Gün Batımı Tekne turlarından kiralayabilirsiniz.

Bölgede ayrıca trekking turizmi de çok yaygın. Köyleri birbirine bağlayan ve çeşitli zorluk derecelerinde çok güzel rotalar var. Bunlardan en ünlüsü Riomaggiore ve Manarola'yı birbirine bağlayan ve Aşk Yolu anlamına gelen Via Del Amore. Sadece 1 km olduğu için rahatlıkla yürünebilir ama maalesef selden hasar gördüğü için son bir kaç yıldır kapalı. 2017 yılına kadar da açılmayacakmış. Trekking yapmayı düşünürseniz mutlaka önceden rotaların açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Tabii bir de diğerlerinden biraz daha farklı olan, son köy Monterosso var. Bence en çok burada vakit geçirmek keyifli. Daha geniş bir alana kurulduğu için yürüyüş yapılabilecek bir sahili ve plajı var. Monterosso iki ayrı koya kurulmuş. Bir tarafta eski Monterosso diğer tarafta da yeni Monterosso var.

İkisini birbirine bir tünel bağlıyor, ama kısacık bir tünel. İki taraf da ayrı güzel. Tünelden geçtikten sonra karşınıza pırıl pırıl turkuaz bir deniz çıkıyor. Aslında benim için normalde plaj şart değil ama diğer taraflarda gerçekten sadece birkaç metrekarelik, duş vs. olmayan, sıkışık, kalabalık kayalıklar var.

Bizim gezi rotamızı da anlatayım bu noktada. La Spezia'dan trenle 8 dakikada Riomaggiore'ye ulaşıp, bahsettiğim seyir terasına çıktıktan sonra merkeze inip deniz kenarına gittik ve oradaki kayalıkların üzerinde, manzaralı bir yerde bir şeyler atıştırdık. Aklınızda olsun Cinque Terre'deki atıştırmalıklardan bir tanesi külahta deniz ürünleri kızartma. Biz yemekten sonra direkt tekneye binerek Monterosso'ya geçtik. Aslında benim aklımda trenle en azından Vernazza'ya da geçmek vardı ama köylerin ne kadar küçük, sıkışık, kalabalık ve birbirine benzer olduğu gördükten sonra Monterosso'da kalıp daha keyifli vakit geçirmeye karar verdim.

Monterosso'da çocuklarla denize girdik. Sahilde yürüyüş yaptık ve akşam deniz kenarında Il Gabbiano isimli bir yerde yemek yedik. Aslında araştırmalarıma bağlı olarak La Cantina Di Miky veya Ristorante Miky'de yemek istedik ama maalesef yer bulamadık. Ne zaman nerede olacağımızın belli olmadığı tek gün Cinque Terre günü olduğu için rezervasyon yaptırmamıştım. Sonuçta yine de gün batımını izlediğimiz, keyifli bir yemek oldu. Neredeyse her türlü deniz ürününü denedik. Yemekler ise ortalamaydı diyebilirim.

Sonuçta denize bile girebildiğimiz çok güzel bir gün oldu. Günübirlik gezi de bize gayet yeterli geldi. Zaten şansımıza da ertesi gün yağışlar ve serin hava başladı.

Bu yazının bol fotoğraflı versiyonunu ve bu gezi ile ilgili diğer yazılarımı http://birkucukgezgin.com/ blogumda okuyabilirsiniz.