Cinque Terre’de Gezilecek Yerler

İtalya’nın popüler turizm bölgesi Liguria’da bulunan Cinque Terre, deniz-kum-güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isteyenlere de, İtalyan kültürünün en güzel köylerini tanımak isteyenlere de hitap ediyor. Köyler arasında ulaşımı sağlayan patikalarda yürüyüş yaparken bir yandan dağların denizle eşsiz buluşmasını görmek de turistlerin bir hayli ilgisini çekiyor.

Devamını Oku

Cinque Terre Nerededir?

Cinque Terre, İtalya’nın batı kıyılarındaki Liguria bölgesinde bulunur. Doğusundaki La Spezia şehrine trenle yarım saatlik ve Cenova’ya da yaklaşık iki saatlik uzaklıktadır.

 

Cinque Terre’ye Ne Zaman Gidilir?

Cinque Terre’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak, kışları ılıktır. Tatil sezonu nisan sonundan ekime kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir.

Cinque Terre’de Nerede Kalınır?

Cinque Terre bölgesi, Appennino Dağları ile Akdeniz arasında yer alan birbirinden şirin 5 balıkçı köyünden oluşuyor. Rengârenk minik evleri, muhteşem sahilleri ve tertemiz Akdeniz kıyılarıyla ilgi çeken bu muhteşem güzellikteki köylerden oluşan Cinque Terre, yılın her dönemi yoğun olarak ilgi görüyor.

Devamını Oku

Cinque Terre İçi Ulaşım

Palma_Turistico14.jpg

Cinque Terre köyleri arasında yürüyerek gezebilirsiniz. Hepsinin birbirine uzaklığı 1-3 kilometre arasında değişiyor. Bu yollar biraz engebeli ve yer yer merdivenler çıkmak gerekiyor. Yollardan bazıları da bir süredir kullanıma kapalı, o yüzden yürümeden önce hangi yolların kapalı olduğuna bakmakta fayda var. Mayıs ve eylül ayları arasında bu yolları rehber eşliğinde de yürüyebilirsiniz. Ayrıca köyler arası ulaşım trenle de sağlanıyor.

Cinque Terre Mutfağı

En zengin mutfaklardan biri olan İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerini burada deneyebilirsiniz. Bölge halkı yıllardır geçimini şarapçılık, balıkçılık ve zeytincilikle sağladığı için yerel mutfakta deniz ürünlerinin ve zeytinyağıyla yapılan yemeklerin ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çevredeki tarlalarda çok fazla limon yetiştirildiği için hemen hemen her yerde limonata, limonlu dondurma gibi ürünler de bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Cinque Terre Gece Hayatı

Cinque Terre’de birçok bar bulmak mümkün. Ancak dans etmek isteyenler için gece kulüpler mevcut değil.

Cinque Terre Festivaller

Monterosso Limon Festivali (Mayıs)

Hasat Kutlamaları (Eylül)

Monterosso Ançuez ve Zeytin Festivali (Eylül)

Zeytin Hasadı (Kasım)

Mare de Deu de la Salut (Eylül)

Müzik Grupları Festivali (Eylül)

Ceviz Turnuvası (Eylül)

Şarap Festivali (Eylül)

Festa de l'Estendard (Aralık)

Cinque Terre’de Alışveriş

Cinque Terre’de alışveriş yapmak isterseniz alabileceğiniz çok fazla ürün var. Ancak burada ünlü markaların dükkanlarından çok geleneksel ürünler satan yerler var. Taze sebze-meyve gibi ürünleri özellikle Riomaggiore’de, Cantina Cinque Terre gibi dükkânlarda bulabilirsiniz. Eğer sanat seviyorsanız veya el işi takılar almak istiyorsanız popüler “Art'in Banchi” dükkânına gidebilirsiniz. Salı günleri Vernazza’da ve perşembe günleri Monterosso’da kurulan pazarlarda, Cinque Terre çevresinde yetiştirilen veya üretilen çeşitli ürünleri bulabilirsiniz. Bölgenin en büyük şarap dükkanları Monterosso’da bulunuyor. Bunlardan Enoteca Internazionale en eski ve en popülerlerinden birisi. Ayrıca Monterosso’da, Cantina du Sciacchetra gibi dükkanlarda yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. Pesto ve marmelatlar turistler tarafından çok ilgi görüyor.

Cinque Terre Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Cinque Terre’nin resmi dili İtalyanca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cinque Terre Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

Kurtuluş Günü (25 Nisan)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Cumhuriyet Günü (2 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Tüm Azizler Günü (1 Kasım)

Azizler Günü (1 Kasım)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Aziz Stefan Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Cinque Terre Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 7,000 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün