Pisa Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Pisa, çoğu insanın tamamı mermerden yapılan eğik kulesiyle tanıdığı, ziyaretçilerine rönesansın tarihi dokusunu derinlemesine yaşatan bir İtalya şehridir. 2014 tahminlerine göre 421.642 nüfusa sahip olan şehrin arazisi Ligürya Denizi'ne doğru uzanan ters bir tabanca şeklindedir. Resmi dili İtalyanca olan şehirde en çok kullanılan ikinci bir dil ise Fransızcadır. 

İtalya’nın sembollerinden biri olarak bilinen Pisa Kulesi'nin ve katedralinin de içerisinde bulunduğu Mucizeler Meydanı, 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Tarihin önemli bilim adamı ve filozoflarından Galileo Galilei’nin doğduğu şehir olan Pisa, bilim adamının adını taşıyan (Galileo Galilei Airport) bir havalimanına sahiptir. Şehirde gezilecek yerler arasında; Pisa Kulesi, Pisa Katedrali, Pisa Vaftizhanesi ve Şövalyeler Meydanı gibi şehrin tarihini yansıtan önemli yapılar yer almaktadır. Alüvyonlar üzerine fazla derin olmayan bir temel üzerine inşa edilmesi sebebiyle, üçüncü katının yapımından itibaren eğilmeye başlayan Pisa Kulesi, şehirde turistlerin en çok ilgisini çeken yapıdır. Yılda 1 milyondan fazla turist ağırlayan Pisa’nın tarihi dokularının en dikkat çekici özelliğinden bir diğeri ise yapıların tamamının mermerden olmasıdır.

Pisa’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcuttur.  Hotel Relais dell'Orologio ve Bologno Hotel Pisa tavsiye edilen oteller arasındadır. Öğrenci şehri olması sebebiyle canlı bir gece hayatı olan Pisa’da farklı eğlence seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Rock müzik severler için Borderline, tematik müzik severler için Club Dr Jazz tavsiye edilebilecek mekanlar arasındadır. Sakin ve romantik zaman geçirmek isteyenler için de uygun seçenekler mevcuttur. 

İtalyan mutfağının lezzetlerini tatmak isterseniz, şehrin cafe ve restoranlarından beklentilerinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği öncesi “apéritivo” bir şeyler atıştırmak ve yeni insanlarla sosyalleşmek isterseniz, bu etkinliğe hizmet eden barları tercih etmeniz gerekmektedir. Hafif bir şeyler yemeyi tercih ederseniz L'Ostellino, iyi bir pizza yemek isterseniz Gusto Al 129'u tercih edebilirsiniz.

Şehir her mevsim ziyaretçi almakla birlikte en çok tavsiye edilen ziyaret zamanı bahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde gerçekleşen etkinlikler de ziyaretlerin bu dönemlerde daha çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Pisa ziyaretiniz sırasında hem kendinize hatıra hem de sevdiklerinize hediye etmek için bir şeyler almak isterseniz alışveriş yapabileceğiniz bir çok dükkan ve mağaza mevcuttur.
 

Editörün Kaleminden

Pisa Nerededir?

Pisa İtalya’nın kuzeyindeki Toskana bölgesinde yer almaktadır ve Floransa’ya komşu bir şehirdir. Şehrin kuzeyinde Lucca, güneyinde Grosseto şehirleri yer alır. Batısında Livorno şehri ve Ligurya Denizi bulunurken, doğusunda Firenze ve Siena şehirleri yer almaktadır.

Pisa'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Pisa’ya çok sık uçuşlar yapılmamakla birlikte iki şehir arasına direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. İki şehir arasındaki uçuş süresi 2 saat 50  dakikadır. Yalnız havaalanının küçük olması ve gelenlerin diğer İtalya şehirlerinden trenle gelmeyi tercih etmesi dolayısıyla Pisa International Airport 24 saat açık tutulmamaktadır.

 

Pisa'ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz İklimi’nin görüldüğü Pisa şehri 4 mevsim de çok soğuk geçmez. Bu yüzden şehir 4 mevsim ziyaret edilebilir bir yerdir. Fakat bahar ve yaz aylarında artan etkinlikler sebebiyle ziyaretçiler daha çok bu dönemleri tercih edebilmektedir.

Pisa'da Haziran’ın 16’sında Luminara adlı bir cadde şenliği gerçekleşir. Bu şenlikte şehir mum ışığıyla aydınlanır ve akşam 11'de havai fişek gösterileri gerçekleşir. Aynı gün her meydanda konserler düzenlenir ve tüm şehir merkezi bir sokak partisine dönüşür.

17 Haziran San Ranieri Günü'dür. Bu gün tarihi mahallelerin birbirine meydan okumasının ardından tarihsel kıyafetlerin geçit töreni yapılmaktadır.

Haziran ayının son Pazar günü Gioco del Ponte (köprü oyunu) vardır. Ponte di Mezzo'da gerçekleşir. Köprü oyununda güçlü erkeklerden oluşan ekipler, boyunlarıyla ağır bir arabayı iterler. Bu ağır arabayı diğer takımın alanına itmeyi başaran takım kazanır.

Aralık ayında, ayın ilk pazarından itibaren şehir merkezine büyük bir Noel pazarı kurulur. Şehir merkezi ışıklandırılır ve Pisa’ya ziyaret için oldukça uygun bir zamandır.

Tüm bunların yanında her ayın ilk pazarında, İtalya'nın en büyüklerinden biri olan ve birçok insanı Pisa’ya getiren antik pazar kurulur.
 

Pisa'da Nerede Kalınır?

Yılda bir milyondan fazla turist ağırlayan ve Rönesans döneminin izlerini taşıyan Pisa’da, çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler arasından, gotik mimari özellikleri ile şehrin tarihi dokusunu canlı tutan oteller, villa tipi evler, pansiyonlar ve apartman dairelerinden beklenti ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

San Giuliano Kaplıcaları sayesinde yüz yıllardan beri ünlü bir turizm merkezi olan Pisa’da, tarihin önemli isimlerinin yaşadığı tarihi eser niteliğinde villalar mevcuttur. Diğer konaklama seçenekleriyle karşılaştırıldığında maliyeti en fazla olan villa tipi bu evler, şehrin tarihi dokusunu en çok hissettiren konaklama seçeneğidir.

Market, restorant, cafe ve daha fazla seçeneğe istediğiniz her an ulaşmak istiyorsanız, şehir merkezindeki modern mimariye ait otelleri tercih etmeniz gerekmektedir. Çoğu 14. Yüzyıldan kalan, hemen her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz ve çoğu Pisa kulesine 100-200 metrelik mesafede olan bu oteller, villa tipi evlerden sonra maliyeti en yüksek olanlardır. Öğrencilerin nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu merkez, şehrin diğer bölgelerine oranla daha canlıdır. Şehrin merkezinde lüks bir otel isterseniz, 5 yıldızlı Hotel Relais dell'Orologio tavsiye edilebilecek otellerden biridir. Yine şehir merkezinde her yere yürüme mesafesinde olan Bologna Hotel Pisa da tavsiye edilen oteller arasındadır.

Şehir merkezine yakın daha hesaplı bir konaklama seçeneği arayanlar için, şehrin ara sokaklarında, Pisa Tren İstasyonuna yürüme mesafesinde ve Pisa kulesine 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel, hostel ve apartman evleri mevcuttur. Kendinizi şehrin yerlisi gibi hissetmek ve bir italyan yaşamını deneyimlemek isterseniz, Pisa’nın sessiz sokaklarından birinde yer alan Five Roses Bed & Breakfast’ı inceleyebilirsiniz.

Daha hesaplı bir konaklama tercih etmek isterseniz şehrin uzağındaki konaklama seçeneklerini incelemeniz doğru tecih olacaktır. Şehrin merkezinden uzakta olan bu oteller maliyetinin yanı sıra, daha sakin ve yeşil bir lokasyona sahip olmaları sebebi ile de turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu otellerden şehir merkezine, toplu taşıma aracı veya taksi ile ulaşmak mümkündür. Pisa çok büyük bir şehir olmadığından ulaşıma ödeyeceğiniz tutar bütçenizi çok fazla etkilemeyecektir. Arno nehri etrafında konuçlanan bu konaklama seçenekleri arasında uygun fiyatlılar olduğu gibi, lüks hizmeti ve doğa manzaralı seçenekleriyle daha maliyetli olanları da mevcuttur. Bu nedenle şehir merkezinden uzaktaki konaklama seçeneklerini araştırırken bu duruma dikkat etmeniz gerekebilir. Hotel San Ranieri, şehir merkezinden kısa bir sürüş mesafesinde lüks hizmet veren otellerden biridir. Toplantı odaları ve yönetici katı olanakları ile özellikle iş seyahatine çıkanlar için geniş yelpazeli imkanlar sunmaktadır.

Aynı anda birden fazla şehir görmeyi planlıyorsanız, şehre trenle 1-1,5 saatlik mesafede bulunan Floransa’yı da konaklama için tercih edebilirsiniz. 

Pisa Gezilecek Yerler


 

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Mucizeler Meydanı ve çevresinde gezilecek yerlerin başında Pisa Kulesi, vaftizhane ve katedral gelmektedir Şehre özellikle Pisa Kulesi’ni görmek için gelen turistler Mucizeler Meydanı’ndaki yapıları ziyaret edip bol fotoğraf çekildikten sonra eğer hava durumu da müsaitse eğri yapının önündeki çimlerde vakit geçiriyorlar. 
 

Devamını Oku

Pisa Şehir İçi Ulaşım


Küçük bir şehir olan Pisa’da gezilecek yerler arasındaki mesafe yürüyerek gidilebilecek kadar olduğundan şehirde bulunduğunuz zaman boyunca havaalanı ya da tren istasyonundan geliş haricinde toplu taşıma aracı kullanmayabilirsiniz. Fakat Mucizeler Meydanı’na uzak bir yerde konaklıyorsanız ya da bölgedeki köyleri gezmek isterseniz otobüs kullanmanız gerekmektedir. Şehirdeki birçok noktadan otobüs bileti alabileceğiniz gibi ana otobüs durağı da Piazza S. Antonio Meydanı’nda bulunmaktadır. Marina di Pisa veya Tirrenia gibi uzak bölgelere buradan kalkan otobüslerle ya da trenle gidilebilmektedir. Ayrıca şehir turu yaptırmak için hizmet veren kırmızı renkli turist otobüsleri bulunmaktadır. 60 dakikalık şehir turu yaptıran bu turist arabalarının ücretleri yetişkinler için 2017 fiyatlarıyla 11.50 Euro, çocuklar için ise 5.5 Euro'dur. Pisa genellikle İtalya’nın diğer şehirlerinde konaklayan turistler tarafından günü birlik turlar için tercih edilmektedir (özellikle Floransa’dan). Adeta İtalya’nın geçiş noktasıdır. Şehirlerarası online bilet almak için tıklayınız. Şehirde aynı zamanda araç kiralama şirketleri de bulunmatadır.​

Havalimanından Ulaşım:
Havalimanı şehir merkezine 1 km mesafededir ve buradan otobüs veya taksi ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksi ücretleri 2017 yılı fiyatlarıyla 6.30 ile 10 EUR arasında tutarken otobüse binmek için havalimanı terminalinden ya da otomatik bilet manikalarından alacağınız tek seferlik bilet ücreti 1.20 Euro’dur.
 

Pisa Mutfağı


 

Zeytinyağına düşkün olan İtalyanlar, dünyanın en sağlıklı mutfaklarından birine sahiptir. Hem içerikler hem de pişirme yöntemlerinde o kadar çok çeşide sahip çok az ulusal mutfak vardır. Yemeklerde kullanılan çeşitli baharatlar ve otlar, çeşitli peynir ve deniz ürünleri italyan mutfağında lezzet belirleyici olarak görülmektedir.

İtalyan mutfağı denildiğinde akla ilk olarak makarna ve pizzaları gelmektedir. İtalya’da peynirin sofralardaki yeri oldukça önemlidir. Ricotta, Mozarrella ve Parmesan gibi peynirler bir çok yemeğin yapımında kullanılmaktadır ve oldukça ünlüdür. 

İtalyan mutfağı her ne kadar zengin bir mutfak olsa da köylü geleneklerine dayanır. Geçmişte tarihsel açıdan oldukça yoksul zamanlar geçiren İtalyan halkı, kendilerine özgü tariflerini oluşturmak için yerel gıdalarına yönelmişlerdir. Bu nedenle pek çok İtalyan yemekleri, peynir, makarna, patlıcan, zeytin ve zeytinyağı gibi maddelere ve diğer ucuz gıdalara dayanmaktadır. İtalyan mutfağının lezzetinin, pişirme tekniğinden ziyade kaliteli malzemelere bağlamak mümkündür.

Pisa Kulesi'ni karşınıza alarak İtalya’nın geleneksel tatlarını deneyimlemek isterseniz Mucizeler Meydanı’nın dar sokaklarından birindeki ufak restoranlardan gözünüze hoş gelenine geçip oturabilirsiniz. Yine aynı şekilde Mucizeler meydanına 5-10 dakika yürüme mesafesindeki Piazza dei Miracoli’de daha lezzetli yemekler deneyip daha uygun fiyatlar ödeyeceğiniz yerlerden birinde oturabilirsiniz.

Restoran Önerisi:

 • Gusto Al 129: İyi bir pizza yemek isterseniz bu küçük restoranı tercih edebilirsiniz.

 • L'Ostellino: Kendinizi biraz açıkmış hissediyor ama ağır da bir şeyler yemek istemiyorsanız bu küçük sandwiç bara gelebilirsiniz.


BAHŞİŞ-İtalya’da sunulan hizmet karşılığında memnun kaldığınızı göstermeniz açısından bahşiş beklenmektedir. Bazı restoranlarda verilen hizmet bedeli doğrudan faturaya da yansıtılabilmektedir. Buna dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Restoran ve barlarda gelen hesabın % 5 ila % 10’u oranında bırakacağınız bir turar yeterli olmaktadır.
 

Pisa'da Alışveriş


Merkezi alışveriş bölgesi Corso İtalya çevresinde, tren istasyonu ile Ponte di Mezzo (merkez köprü) arasında ve köprünün kuzeyindeki Via Borgo Stretto'dadır. Bununla birlikte kentin çevresinde, pek çok dükkan bulunmaktadır.

Pisa Kulesi çevresinde turistler için hazırlanmış hediyelik eşya stantları bulunmaktaıdr şehre ait bir anı almak için bu stantları gezebilirsiniz. Ayrıca hatıra ürünler alabileceğiniz gibi özellikle el sanatı parçalar ile ünlenmiş bir pazar olan Piazza di Cavalieri’yi de gezebilirsiniz. Pazarlık yaparak daha uygun fiyatlara ürünler alabileceğiniz bu pazarda el yapımı güzel eşyalar bulunmaktadır.  Şık mağazaları gezmek istiyorsanız da rotanızı Borgo Stretto olarak ayarlayın. Şehre özel alınabilecek gıda ürünleri ise Toscana ekmeği,Monte Piano zeytini ve Pecorino peyniridir. 
 

Pisa Gece Hayatı


Diğer İtalya şehirlerinde olduğu gibi Pisa’da da akşam yemeği öncesi “apéritivo” etkinliğine hizmet eden barlar bulunmaktadır.  Apéritivo İngilizlerin 5 çayına benzer bir İtalyan geleneğidir. İşlerinden çıkan İtalyanlar akşam yemeği öncesinde bir bara gider ve açık büfede bulunan aparatif yiyeceklerle birlikte seçtikleri kokteyli yudumlarlar. Daha çok saat 18:30 ile 21:30 arasında yapılan bu aktivite İtalyanların yeni insanlar tanımak ve sosyalleşmek için de gerçekleştirdikleri bir olaydır.
 
Pisa'nın bir üniversite kenti olması ve öğrencilerin nüfusun tutarlı bir yüzdesini temsil etmesi nedeniyle, Pisa'nın gece hayatında öğrenciler önemli bir yer tutmaktadır. Akşam saatlerinde merkezde dolaşırken kendinizi bir anda öğrenciler tarafından spontane bir şekilde organize edilmiş sokak partilerinden birinde bulabilir ve ilginç bir gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz.
 
Pisa’nın ünlü şarap evlerinden biri olan Vicolo Divino akşamınızı geçirmek tercih edebileceğiniz mekanlardan biridir. Burada şarap içebilir yanında da atışmalıklar sipariş edebilirsiniz. 

Uzun konuşmalar yapmak isteyen, içki içme ve dans etme eğiliminde olan turistler, şehrin merkezini, gece etkinlikleri için en iyi yer olarak seçebilirler. Via Lungarno, gece hayatı mekanları bakımından işlek bir caddedir; ziyaretçilerin ve öğrencilerin heyecanı için burada bulunan Caffe dell'Ussero, San Blas, Mediceo, Amaltea ve Bazeel tercih edilebilecek mekanlar arasındadır. Tüm bu yerler, akşamın saatlerinden itibaren müzik, kaliteli içecekve hızlı atıştırmalıklar sunmaktadır.

Borderline, rock müzik severler için tercih edilebilecek mekanlardan biridir. Borderline’da haftanın iki günü canlı müzik imkanı sunulmaktadır. Pazartesi günleri herkesin şarkı söyleyebildiği 'jam session' denilen konserler gerçekleşir ve perşembe günleri İtalyan ve uluslararası gruplarla konserler verilir. Cuma ve cumartesileri ise tamamen rock bar özelliğini taşımaktadır. Bar içerisinde sigara kullanan misafirler için özel bir oda bulunmaktadır.

İtalyanlar şarkı söylemeyi seven bir toplumdur. Şehir merkezinde yer alan Millibar'da her Salı düzenlenen karaoke gecesi sayesinde birçok yetenekli yerel şarkıcıyı dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Hatta kim bilir belki siz de bir şarkı söylemek istersiniz..

Tematik müzik ve dans geceleri organize eden ve hafta sonları konserler düzenleyen Club Dr Jazz'ı alternatif bir eğlence durağı olarak değerlendirebilirsiniz.

Yazın eğlenceler daha  çok sahil kesimine kaymaktadır. Özellikle barlar Borgo Stretto bölümünde toplanır. Üniversite öğrencileri bu dönemde daha çok Piazza Garibaldi ve Lungarni bölgelerinde vakit harcarlar.
 
Romantik atmosferli bir mekan tercih etmek isterseniz Tirrena plajında yer alan Sunset Cafe’yi değerlendirebilirsiniz. Burası konukların denize sıfır bir konumda, mumla aydınlatılmış romantik bir atmosferi soluduğu bir mekandır. Yine romantik bir tercih yapmak isterseniz, şehrin tarihi merkezinde bulunan ve bir şarap barı olan L’Amuri sizin için doğru bir tercih olacaktır. Dinlenmek ve chill-out müzik dinleyerek şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen ziyaretçiler için ise Pisa Marina’da yer alan La Perla Café uygun bir seçenek olacaktır. Eğer opera ve tiyatro gösterimlerine katılmak isterseniz Teatro Verdi sizin için uygun bir seçim olacaktır. Bu tür gösteriler, meraklıları için akşamları harcamanın cazip ve keyifli bir şeklidir.
 

Pisa Festivaller


Pisa’da İtalyan ruhunu tamamen yansıtan iki adet festival bulunmaktadır. Bunlardan biri Pisa Köprü Oyunu Festivali diğeri ise Aziz Ranieri Tarihsel Tekne Yarışı’dır. Pisa Köprü Oyunu Festivali Arno Nehri’nin ayırdığı Tramontana ve Mezzogiorno halkının savaşının ardından barışa rağmen yitiremedikleri rekabet duyguları sonucunda ortaya çıkmış bir festivaldir. Geleneksel savaş zırhları giyen taraflar Pisa sokaklarını Orta Çağ dönemine çevirir ardından ise köprü üzerine konulan arabayı iterek yarışı kazanan tarafı belirlerler. Etkinlik haziranın son Pazar günü yapılır. Aziz Ranieri Tarihsel Tekne Yarışı ise İtalyanların onurlandırma sembolü olarak düzenledikleri tekne yarışlarının şehrin koruyucusu olarak bilinen Aziz Rainerius adına yapılmasıdır. Yine bu etkinlik de haziran ayında gerçekleştirilir. 
 

Pisa Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • Epiphany (Acı Su Yortusu): 6 Ocak
 • Paskalya: Her yıl değişiyor
 • Özgürlük Yıldönümü:: 25 Nisan
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Cumhuriyet Bayramı: 2 Haziran
 • Ulusal Bayram: 15 Ağustos
 • Azizler Günü: 1 Kasım
 • Temiz Toplum Bayramı: 8 Aralık
 • Noel: 25 Aralık
 • Aziz Stephan Günü: 26 Aralık

Pisa İçin Pratik Bilgiler

 • Telefon Kodu: 00+90+alan kodu+telefon numarası
 • Polis ve Acil servis: 113
 • Carabinieri (Polis): 112
 • Ambulans: 118
 • Yangın: 115
 • Vasıta Arıza Servisi: 116
 • İtalya Ülke Kodu: 00 39
 • Bilinmeyen Numaralar: 12
 • Uluslararası Bilinmeyen Numaralar:4176
 • Operatör Hizmetleri:170 

Pisa Türkiye Dış Temsilcilikleri

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
[email protected]
http://roma.be.mfa.gov.tr

Pisa Para Birimi

İtalya’nın para birimi uluslararası para kodu EUR olan Euro’dur. 

Pisa Resmi Dili

İtalya’nın resmi dili İtalyanca’dır fakat turistik bölgelerde İngilizce de konuşulduğu görülmektedir. Ayrıca ülkenin ikinci yabancı dili ise Fransızca’dır.

Pisa Saat Farkı

İtalya ile Türkiye arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati İtalya saatine göre bir saat ileridir.

Pisa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.5oC
  • Şub 7.7oC
  • Mar 9.7oC
  • Nis 12.7oC
  • May 16.2oC
  • Haz 19.9oC
  • Tem 22.9oC
  • Agu 22.8oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 15.9oC
  • Kas 10.8oC
  • Ara 7.2oC

Kısa Kısa

Ülke : İtalya
Nüfus : Yaklaşık 90 bin 
Dil : İtalyanca
Para birimi : Euro
İklim : Akdeniz İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir : 1-2 Gün
Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)