İtalya ve Pisa Kulesi

İtalya’nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrindeyiz. Pisa (Pizza) Kulesinin bulunduğu meydana verilen isim Piazza dei Miracolide. Anlamı ise Mucizeler Meydanı.

Bu meydana otobüsle gidilmiyor. O nedenle otobüsümüz bir noktada park ediyor. Bir çekici lokomotif arkasına eklenmiş vagonlara binerek Piazza dei Miracolide Meydanına gidiyoruz.

Buradaki şehir katedrali ve yanındaki yuvarlak vaftizhane 1060-1090 yılları arasında yapılmış. Yanındaki Çan Kulesinin yapımına ise 1173 yılında başlanmış. İşte bu eğik duran kule Pisa kulesidir.

Zemin alüvyonlu yumuşak bir toprak olduğundan, 3. kata gelince yana yatmaya başlıyor. 1274 yılında 3. kat eklenmiş ve kule eğilmeye başlamış. Ama tabii bu hemen anlaşılmamış. Kulenin günümüzdeki şekli ile tamamlanması ise 1350 senesine rastlıyor.

Pisa kulesi tamamen mermerden yapılmış, 8 katlı üst üste dizilen yuvarlak sütunlar üzerine kurulmuş. Kule, Pisa kentinin gücünü ve zenginliğini sembolize etmek amacıyla yapılmış.

Kulenin çapı 16 metre, yüksekliği 56 metredir. Günümüzdeki eğimi ise güneye doğru 5,5 derecedir. Kule her 100 yılda 7 cm eğiliyormuş. Unesco tarafından koruma altına alınmış.

En yukarıdaki çanın bulunduğu yere çıkmak için yaklaşık 300 basamak çıkıyoruz. Ancak çıktığımıza da değiyor. Çünkü buradan manzara müthiş.

Daha önce de yıkılma riski ile karşılaşan Pisa kulesi, 1990-2001 yılları arası turizme kapatılıp onarıma alınmış ve restore edilmiş.

Kilisenin dış duvarlarındaki kemerler üzerinde Türkiye Sinop’tan getirilen kumlarla yapılmış freskler varmış. Bu yüzden kilisenin tam karşısında bir de Sinop Müzesibulunuyor. Bu müze içinde Sinop’tan getirilen kumlarla yapılmış olan bu freskler sergileniyor. Sinop’ta yaşayan biri olarak Pizza’da karşımıza çıkan Sinop Müzesi bizi çok şaşırttı.

Pisa Kulesi'ne yakın otellere gelecek olursak, Pisa Kulesi'ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan Hotel Pisa Tower uygun seçeneklerden biri. Bunun yanında 18. yüzyıldan kalma bir villada bulunan Hotel Villa Kinzica'da Pisa Kulesi'ne oldukça yakın otellerden. Ayrıca tarihi mimarisi ve ulaşım ağlarına yakın konumuyla da tercih listenizde bulunması gereken yerlerin başında geliyor.  
Eğer Toskana'nın lüks otellerinden birinde konaklamak istiyorsanız, Duomo meydanı ve Pisa Kulesi'ne 2-3 dakikalık mesafede bulunan Grand Hotel Duomo ideal bir seçim olabilir. Veya Ekonomik bir konaklama arayanlar için ise Pisa'ya 10 dakikalık yürüme uzaklığında ki Cuore di Pisa'yı düşünebilirsiniz. Bunların yanında daha fazla otel seçeneklerine göz atmak istiyorsanız buradan booking.com'a girebilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.  

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.