Bir Kulenin Başına Gelenler: Pisa

Her gittiğimizde bu kule acaba neden yıkılmıyor diye düşünmüşümdür, bunu birazdan anlatacağım... Pisa’ya geldiğimizde normalden fazla bir kalabalık ve satıcı tezgâhları dikkatimizi çekti, tarihi bölgeye ve kuleye doğru ilerlerken yolun bir bölümünün neden ayrıldığını da tarihi alandan ayrılırken önümüzden geçen antika araçlardan anladık. Hoş bir tesadüf ile ünlü “Antika Araba Yarışı”na denk gelmiştik.

56 metre yükseklikteki, gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmış olan Pisa Kulesi; İtalya’nın kuzeyinde Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli’de (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer almakta… 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173’te yapılmış.

Pisa Kulesi’nin eğildiği ancak 1185 yılında mimarlar tarafından fark edilmiş. İlk 2 kat normal, eğiklik ise 3. katta başlamakta ve bunun tek nedeni de inşa edildiği toprağın elverişsiz olmasıymış. Temel, mermer ve kireçten; kule ise ince kum, deniz kabukları ve kil üzerine inşa edilmiş. Kulenin güney tarafındaki toprağın daha sıkıştırılabilir bir yapıya sahip olması nedeniyle bina çökmek yerine eğilmeye başlamış. Çözümler aranmış ancak eğilmenin önüne geçilememiş. Floransa ile Pisa şehri arasında savaşlar nedeniyle kulenin inşasına uzun bir süre ara verilmiş ve 1272 yılında tekrar başlamış. Kulenin eğilmeye devam ettiği kayıtlara geçmiş. 1284 yılında yine savaş nedeniyle duran inşaat, 1370 yılında 60 metre yüksekliğe ulaşmış ve resmi olarak tamamlanmış. 20. yüzyılda yapılan incelemeler ise bu eğikliğin, kule inşa edildikten sonra ortaya çıktığını göstermekte… Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadar…

Peki bu kule neden yıkılmıyor diye merak edenler için bilgi; kule, her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmekte olan yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için devrilmemekteymiş.

Söylenenlere göre kule, 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuş ve 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarılmış. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirilmiş.

Ünlü eğik Pisa Kulesi’nin yanı sıra; Piazza del Duomo (tarihi alan), Pisa Katedrali(Duomo di Pisa), Vaftizhane (Baptisterio) ve Anıt Mezar (Camposanto) da mutlaka görülmesi gereken yerler… Pisa’da kuleyi iterek düzeltmeye çalışırken fotoğraf çektirmek adeta gelenek... Siz de giderseniz bu fotoğrafı mutlaka çektirin albümünüzde bulunsun : ) Sokak aralarında güzel bir şarap eşliğinde harika bir pizza yiyerek yolumuza devam ediyoruz…

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.