Pisa'da Nereler Gezilmeli?

Roma'dan sonra Pisa'ya geliyoruz. En meşhur meydanı  Piazza dei Miracolide'de yoğun bir kalabalık var. Piazza dei Miracolide (Piazza del Duomo) diğer adıyla Mucizeler Meydanı, her şeyin; Katedral, kule, vaftizhane, anıt mezarın olduğu yer. İtalya turunun Pisa gezisi ayağında görülecek her şey burada. Biz de sadece bu meydanda dolaşıyoruz.

Alana gelir gelmez karşımızda bembeyaz yapılar ve eğik Pisa Kulesi çıkıyor. İlk durağımız Pisa Kulesi tabii ki!!! Binalara biraz hayran hayran baktıktan sonra, biletlerimizi alıyoruz. İsteğe bağlı olarak iki farklı bilet satışı yapılıyor. İsterseniz sadece görmek istediğiniz binalara ya da hepsine birden girişi sağlayan kombine biletten de alabiliyoruz. Tercihimize göre biletlerimizi alıp, birkaç saatliğine kiraladığımız eşya dolabına çantalarımızı bırakarak kuledeki sıranın en sonuna yerleşiyoruz.  Kuleye her hangi bir eşya sokmakta yasak! Sıra bayağı uzun, beklemek zorundayız. Kuleye belli sayıda, aralıklarla insan çıkarabiliyorlar. Kule eğik olduğu için risk almak istemiyorlar. İsterseniz önceden de  rezervasyon  yaptırabiliyorsunuz. Biz buraya gelince öğrendiğimiz için maalesef sıraya mahkum olduk. Sıra bize gelince hemen merdivenleri tırmanıyoruz. Dön, tırman, soluklan, ara sıra aralıklardan etrafa bir bakış atarak yükseliyoruz. 

Kuleden aşağıya inince, herkes gibi bizde ''eğik binayı tutuyormuş'' fotoğrafı çektiriyoruz. Pisa gezisinin olmazsa olmazı!!!  Özellikle bu durum etraftaki çocukların tek eğlencesi diyebilirim. Fotoğrafı çekmek için insanların daha çok nerede durduklarına bakıyoruz. Biz de aynı pozları yakalıyoruz. Biraz kuleyi düzelttim  mi ne? Belli açılardan bu illüzyon hilelerini  yakalayabilmek çok eğlenceli... Geriye dönüp fotoğraflara baktıkça hala eğleniyoruz. 
Kuleden sonra  Duomo’ya gidiyoruz. 1063 yılında yapımına başlanmış özellikle dış cephede kullanılan beyaz mermer ile ilgi çekici bir katedral. İçeri girdiğimizde beyaz mermer kolonlar ile altın tavan bizi oldukça etkiliyor.

Meydan da farklı açılardan çekilen fotoğraflarla saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan günü bitiriyoruz. Sonra ki rotamız Floransa'ya doğru yol alıyoruz...
 
PİSA’YA GİDİŞ VE PİSA’DA ULAŞIM
 
İster bireysel, ister turla İtalya’ya gittiyseniz muhtemelen Pisa’yı da görmek istersiniz. En iyi yol tartışmasız tren. Tur şirketlerinin ekstra tur adı altında 60-80 Euro para talep ettiği bu turu 10 Euro'ya mal edebiliyorsunuz. Hem de tüm gün değil, hak ettiği kadar zaman ayırarak. Roma’dan ya da Venedik’ten, Floransa üzerinden  çok sayıda ve sıklıkla kalkan tren var. Yaklaşık  bir saatten fazla süren bu yolculukta dikkat edeceğiniz nokta trenin türü olmalı. Hızlı trenler biraz pahalı, gezici trenler ise aynı yolu yaklaşık 4 saatte alıyor. İstasyondan binmeden önce alacağınız ve binmeden önce onaylatacağınız  biletlerle 4 Euro civarı fiyatla tek yön gidebilirsiniz. Çeşitlerine göre bu biletler 60 Euro'ya kadar  çıkabiliyor. Tren garından kullanımı çok kolay bilet makinelerinden bilet seçerken, tüm saat alternatiflerine bakarak süre ve fiyat kıyaslaması da muhakkak yapmalısınız. 
 
Pisa içinde pek bir toplu ulaşım aracı gözümüze çarpmadı. City Sightseeing tur otobüsleri hariç! Onlar da nereyi gezdiriyor, nerede hop on-hop off yapıyor anlamak imkansız ama oldukça pahalı!!!
 

PİSA'DA NERELER GEZİLMELİ?
 
Toscana'da bulunan bu küçük şehirde, görmeniz gereken tek yer Duomo’nun Baptist, anıt mezarlığının ve eğik kulenin bulunduğu, Ortaçağ'dan kalma şehir surlarıyla çevrili Mucizeler Alanı. Bu alan Campo dei Miracoli veya Piazza del Duomo olarak da biliniyor.
 
Buraya ulaşmak için tren istasyonundan 20 dakikada yürüyebilir veya otobüse binebilirsiniz. Biz Pisa’ya otobüsümüzle gelmiştik. Çevre köylerden yerleşim yerlerinden, yemyeşil alanlardan geçmekte ayrıca keyifliydi. Otobüs meydana giremediğinden, otobüsten inince biraz yürümüştük. Bir daha gitsem kesinlikle bireysel ve treni tercih ederim. Hem yürürken şehir daha iyi tanınıyor, hem de zaman kısıtlamasına takılmam.

PİSA KULESİ'NE ÇIKMADAN ÖNCE 
 Kuleye çıkmadan önce bilet almak gerekiyor. Biletlerinizi alır almaz hemen kuleye çıkamıyorsunuz. Çünkü kule eğik olduğu için risk almak istemiyorlar,  belli sayıda insan çıkarabiliyorlar.  Bu yüzden yukarı çıkmak için sıra alıyorsunuz. Önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. www.opapisa.it/en/home-page.html adresi eminim işinize yarayacaktır. Biz rezervasyon yaptırmadığımız için beklemek durumunda kaldık. Sıramızın gelmesi 1 saatten fazla sürdü.

serap selçuk

Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü.