Kulağıma Verona'da Aşk Serenatları Geliyor

...çünkü Verona'da Gulietta’nın balkonundayım.

Romeo‘dan o güzelim serenatları duyduğu yerdeyim ..

Nasıııl büyülü bir yer! Balkonunun altında gözgöze geldiğim kendi Romeo’mu bile hayal ettiriyor bana ;)

Ey aşk sen ne özel güçsün!

İki düşman ailenin çocukları olduğu halde vazgeçmemiş aşklarından Romeo ve Juliet! Düşünüyorum da ben ne yapardım? Cevabım net; aileme açıkça durumu anlatırdım ve Romeomun kolunda Verona sokaklarını turlardım ;) Hazin sonlu aşk hikayelerinden hoşlanmıyorum. Niye acıyla beslenmek zorundayız ? Kavuşturalım şu kahramanları! Bilinçaltımızda kodlanmış "Gerçek Aşk Kavuşamayanların Yaşadığı Aşktır", "Aşk Can Yakar, Ağlatır" gibi kalıplarımızın değişimi başlasın artık! 

Gulietta'nın Evi müze olarak kullanılıyor.

Her odasını rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Yemek odasındaki şöminenin önüne, bazı pencere kenarlarına özel sandalyeler koymuşlar. Hoş kareler yakalamak isteyenlere öneririm ;) Evin içindeki duvar motifleri de ilginizi çekebilir. İlk katta girişte Shakespeare'in kitabında yer alan Romeo'nun Gulietta'ya söylediği serenatların yazılı bazı sayfalarının orijinal bölümleri sergileniyor.

Öldüğünü sandığı Gulietta'ya kavuşmayı hedefleyen Romeo'dan;Ey gözIer, son kez bakın! Ey koIIar son kez kucakIayın! Ve siz, ey dudakIar, nefes kapıIarı, hakka uygun bir öpüşIe mühürIeyin aç gözIüIüğümIe yaptığım bu süresiz anIaşmayı!
GeI acı iIaç, geI ey tatsız kıIavuz! Ey umutsuz kaptan, deniz tutmuş şu yorgun tekneyi yaIçın kayaIara bindiriver artık! SevgiIimin şerefine!Ey doğru sözIü eczacı! Gerçekten çabuk etkiIiyor iIaçIarın. İşte öIüyorum, bir öpücükIe …

Evin bahçesinin iki süprizi var. İlki, göğüslerini tutarak bolluk ve bereket için niyet tutabileceğiniz Gulietta heykeli.  Bu adettenmiş. Benzeri adetler Avrupa’da var.  Prag’da köprüdeki köpek için geçerliydi. Yüzüne dokunuyorsun. Şans getiriyormuş. Belçika’da Karliyet Meydanının yanında dirseğini dirseğinize değdirip dilek tuttuğun bir kadın heykeli var mesela.

İkincisi demir parmaklıklara dileklerinizi dileyip astığınız kilitler :) Anahtarlarını da Verona'daki Ponte di Pietra (Taş Duvarlı Köprü)'den Adige Irmağı'na atıyorsunuz. Kabul olması dileğiyle .. Aşağıda sizlerle paylaştığım fotoğraftaki pembe kilitlerden biri benim! Eros'a da ilettim ;)

* Panik yok. Bahçedeki mağazadan renkli kilitlerden de satın alabilirsiniz.

Bir magnet  çılgını olarak bahçedeki hatıra eşya satan mağazadan hemen bir magnet alıp, koleksiyonuma ekledim :)

Verona Meydanı'nda buluşmak üzere "Ciao"

Mehtap Uşun

Yazar Hakkında

Mehtap Uşun

Elimde değil hakim olamıyorum;İçimde hep "Hadi gezelim" diyen ve sonrasında kendini seyahatte bulan bir gezenti var.Bazen ruhuna, bazen uzak diyarlara, bazen kapı komşusuna bir gidesini v