Google+

Arama formu

LHASA'DA POTALA SARAYI VE FESTİVALLER

Tibet’in simgesi haline gelmiş olan Potala Sarayı, diğer adı ile Rutunzi Sarayı yıl boyunca pek çok festivale ve kutlamaya ev sahipliği yapıyor.

Bu festivallerden en önemli olanları ise şu şekilde;

1) Butter Lantern Festivali (Tibet Takvimine göre 15 Ocak) Bu festivalde insanlar tapınaklara giderek Buddha’ya ibadetlerini yapmak için tütsüler yakıyorlar. Hava kararmaya başladıktan sonra ise kendilerinin hazırladıkları yak yağından fenerleri yakıyorlar. Bunlar genelde Buddha, ağaç, çiçek, kuş gibi figürlerde hazırlanıyor. Bu fenerler yakıldığında ise tüm caddeler aydınlanıyor. Bu festivalde aynı zamanda Buddha’ya yak sütü de sunuyorlar.

2) Tibet yeni yıl festivali (Tibet Takvimine göre 28-29 Aralık) Bu festivali her bölge kendi adetlerine göre kutluyor. Bu festival öncesinde tüm aileler evlerini temizliyor ve 29 Aralık’ta tüm ailece yenilen yemek öncesinde mutfaklarının duvarına Tibet Buzimindeki 8 önemli sembolü çiziyormuş. Yemekte “gutu” adı verilen sığır ve koyun eti, şalgam ve un içeren özel bir yemek yiyorlar. Ancak bu yemeğin içerisine para, taş, yün, pirinç gibi değişik şeyler de katıyorlar. Yemek sırasında kimin ağzından ne çıkacağı konusu da Tibetlileri o gece eğlendiren bir olay. Yemek sonrasında hep birlikte hayalet ve şeytanları bir sonraki sene evlerinden uzak tutmak için bir seramoni düzenliyorlar.

Lhasa bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

3) Sagar Dawa festivali (Tibet Takvimine göre yaklaşık 15 Nisan) Tibet Budizminde Buddha’nın doğumunu, aydınlanmasını ve Nirvana’ya ulaşmasını kutluyorlar.

Tibet’teki insanların renkliliği festivallerine de yansımış.

Lhasa

Lhasa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Lhasa Heaven Theme Inn, Lhasa Play Inn güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Fengma Feiyang Hostel, Tashitakge Hotel Lhasa, House Of Shambhala. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Lhasa Play Inn, The St. Regis Resort Lhasa, 7Days Inn Lhasa Jokhang Branch gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Free Heaven Inn, Heart Broken Outdoor Guest House, Lhasa Qicheng Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lhasa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerim sadece en önemli olanları. Ancak bunun yanında kutlanan bir çok farklı festival de bulunuyor. Kutladıkları festivaller bulundukları bölgelere göre de çeşitlilik gösteriyor.
Bu festivalleri kaçırmak istemiyorsanız Lhasa'ya ulaşımı kolay ve dağ manzaralı konaklama yerlerinden Lhasa Badacang Hotel ve InterContinental Lhasa Paradise otellerini tercih edebilirsiniz.

Etiketler


Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...